Reklama
Skarb Franka Spoenle w Kielnarowej!

Aktualności

Skarb Franka Spoenle w Kielnarowej!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
FS Bengali z Frankiem Spoenle - Borgloon 2005, fot. Erwin Escher
FS Bengali z Frankiem Spoenle – Borgloon 2005, fot. Erwin Escher

Słynny FS Bengali (Kubiniec – Om El Sanadiva/El Shaklan) od kwietnia 2007 należy do polskiego właściciela! Dziś zawitał do swego nowego domu – SK Kielnarowa. To kolejny w tym roku (po Ontario HF i MVA Prince Vayu z USA) zakup zupełnie nowej krwi ogiera zza granicy poczyniony przez Czesława Witko – jednak pierwszy na tak dużą skalę. Można śmiało stwierdzić, że FS Bengali to pierwszy od lat tak „słynny” zakup do Polski, który zwróci oczy całego świata w stronę polskiej hodowli prywatnej – oby na jak najdłużej.

Lista sukcesów i sama historia wyhodowania FS Bengali jest bardzo interesująca. Ogier był pierwszym koniem wyhodowanym przez słynnego niemieckiego trenera Franka Spoenle, wiodącego w tej chwili w rankingach trenerów-prezenterów koni arabskich na świecie. Pierwszy krok Franka w stronę hodowli okazał się również pasmem sukcesów. Planując stanówkę, z której urodził się przyszły czempion, Frank miał dość kontrowersyjne zdanie na temat doboru koni do hodowli:

FS Bengali - Borgloon 2005, fot. Erwin Escher
FS Bengali – Borgloon 2005, fot. Erwin Escher

– Podobają mi się konie, które mają ładne głowy. Jeśli koń nie ma dobrej głowy, nie jestem nim zainteresowany. Dla mnie nie jest arabski – mówił.
Ideą przyświecającą stanówce, z której pochodzi Bengali, było więc skojarzenie najlepszego z najlepszym, czempiona z czempionem. Tak się też złożyło, że to Frank Spoenle wypatrzył i wypromował oboje rodziców FS Bengali. Wydzierżawiona później do tej stanówki Om El Sanadiva (Sanadik El Shaklan – De La Reina po Kaiyoum), łącząca w sobie krew koni egipskich, hiszpańskich i amerykańskich, zdobyła z Frankiem tytuły Czempionki Euro-Master w Fontainebleau, Czempionki Pucharu Narodów w Aachen i Czempionki Świata w Paryżu. Rok później ojciec FS Bengali – Kubiniec (Balaton – Kosmetika po Muscat) również zdobył w Paryżu tytuł Czempiona Świata, będąc w treningu u Franka Spoenle. Ten wywodzący się od polskiego Araxa (a w linii żeńskiej od janowskiej klaczy Limba) syn słynnego, wyhodowanego w Tiersku Balatona i jednej z najpiękniejszych córek Muscata – Kosmetiki, był wtedy młodym ogierem, zaczynającym dopiero karierę pokazową i hodowlaną. Później wygrał praktycznie wszystko, co było do wygrania na ringach Europy (Czempionat Niemiec, Europy i Świata, Wiceczempionat Pucharu Narodów). FS Bengali był pierwszym źrebięciem Om El Sanadivy, wydzierżawionej przez Franka od rodziny Ralfa Heckenbückera. Źrebię z tego połączenia szybko spełniło pokładane w nim nadzieje. Jako młody ogierek Bengali wygrał w Europie prawie wszystkie najważniejsze pokazy, zaczynając od złotego medalu na wystawie licencyjnej w Niemczech, poprzez Czempionat międzynarodowego pokazu Platin Cup w Kreuth, Narodowy Czempionat Niemiec, dwukrotny tytuł Wiceczempiona Pucharu Narodów i w końcu – Wiceczempionat Świata w Paryżu.

FS Bengali - Borgloon 2005, fot. Erwin Escher
FS Bengali – Borgloon 2005, fot. Erwin Escher

– Kiedy FS Bengali miał dwa lata, zaczęły nadchodzić frapujące propozycje z USA – wspomina Frank Spoenle. – Założyliśmy więc spółkę dzierżawną, razem z Marion Hönig, Steffenem Rakiem, Malcolmem i Jane Hickfordami oraz Sabine Widmayer.
Jeszcze w 2001 r. FS Bengali stanowił w Wielkiej Brytanii, aby pod koniec roku pojechać na dwuletni podbój USA, gdzie trenował i prezentował go nestor wśród tamtejszych trenerów – Michael Byatt.
– Ameryka to zupełnie inny świat – wspomina Frank Spoenle. – Tam patrzy się na konie inaczej. W przeszłości Amerykanie mieli zupełnie inne zdanie na temat tego, jak koń arabski powinien wyglądać. Klasyczny typ, małe, rzeźbione głowy i inne cechy tak poszukiwane w Europie, były często pomijane w amerykańskiej pogoni za perfekcyjną szyją i linią górną.
Jednak plan wyjazdu FS Bengali był taki, że zmierzy się on z najlepszymi ogierami w USA. Już po kilku miesiącach, w lutym 2002, został więc Bengali Czempionem Ogierów Starszych pokazu w Scottsdale, który otworzył mu drogę do zdobycia tytułu Czempiona USA – pierwszego w historii niemieckiej hodowli (pokonał w tym czempionacie polskiego Gangesa). Michael Byatt po tym pokazie miał skomentować: „W mojej karierze widziałem wiele koni tej rasy i gdy tylko zobaczyłem FS Bengali, wiedziałem, że to będzie jeden z najlepszych”.

W tym czasie, właściciele matki FS Bengali kontynuowali krycie Om El Sanadivy Kubińcem. Pełne rodzeństwo Bengali również dobrze radziło sobie na ringach pokazowych – rok młodsza od swojego słynnego brata Bay Diva jako roczniaczka wygrała kilka czempionatów międzynarodowych oraz Wiceczempionat Niemiec i Czempionat Europy. Bint Sanadiva została Międzynarodową Czempionką Danii i wygrała klasę w Pucharze Narodów. Ogier Bay Dream jest bardzo popularnym reproduktorem – ojcem potomstwa pokazowego w Wielkiej Brytanii. Sweet Sanadiva została Czempionką Niemiec, Top Five w Pucharze Narodów, Czempionacie Europy i Świata, a Shakaar Ibn Sanadiva wygrał kilkanaście czempionatów, w tym Wiceczempionat Niemiec. Biorąc pod uwagę sukcesy potomstwa, Niemiecka Księga Stadna nadała Om El Sanadivie tytuł „Elitarnej Klaczy”. Wszystkie wymienione konie, poza FS Bengali, wyhodowane zostały przez Ralfa Heckenbückera, który kupił Om El Sanadivę jako roczną klaczkę w 1991 r. w USA.

FS Bengali - Borgloon 2005, fot. Erwin Escher
FS Bengali – Borgloon 2005, fot. Erwin Escher

Sam FS Bengali ma już potomstwo w większości krajów europejskich oraz w USA. Jego syn – Aja Sangali (od Bey Santeyna), wyhodowany przez Malcolma Hickforda, jako roczniak był w 2000 r. Trójkoronowanym zwycięzcą Pucharu Narodów, Czempionatu Europy i Świata i kontynuował karierę pokazową będąc sprzedanym księciu Arabii Saudyjskiej, Sułtanowi bin Abdul. Pełny brat Aja Sangali – Aja Sanagor, jako roczniak zdobył tytuły czempiona międzynarodowych pokazów w Wels i Towerlands, wiceczempionat pokazu German Elite, a jako starszy koń został czempionem pokazu w Merrist Wood, wiceczempionem El Ran Cup, Czempionem Ogierów Starszych Wielkiej Brytanii i zdobywcą tytułu Supreme Champion (Najlepszy Koń Pokazu), wygrał też German Elite. Na przełomie roku 2005 i 2006 trafił na Bliski Wschód, do Kuwejtu.
Aja Svengali (od G Estarreja) w roku 2001 został Czempionem Ogierów Młodszych i Czempionem Overall pokazu HoCon w Towerlands. Rok później wygrał czempionat North West oraz zdobył tytuł Czempiona Ogierów Młodszych Wielkiej Brytanii.

– Bengali to dla mnie bardzo wyjątkowy koń. Był pierwszym źrebięciem, które wyhodowałem i nawet teraz, kiedy wiele lat i koni minęło już od tamtej pory, pozostaje najlepszym koniem, jakiego dotąd udało mi się wyhodować – podsumowuje Frank Spoenle.

Transakcja z Czesławem Witko została zawarta niedawno, szybko, skutecznie i dość niespodziewanie.
– Jestem bardzo wdzięczny Frankowi Spoenle za tak efektywne rozmowy na temat zakupu ogiera. Wszystko przebiegło nadzwyczaj sprawnie – mówi szczęśliwy nowy właściciel FS Bengali.

FS Bengali jest w tej chwili jednym z najbardziej utytułowanych reproduktorów dostępnych w Polsce, jest również niewątpliwą szansą dla hodowców na skorzystanie z wypróbowanego w hodowli, wysokiej klasy ogiera – reprezentanta rodu Bairactara or.ar.

W sezonie 2007 FS Bengali kryje klacze w SK Kielnarowa i jest oferowany do stanówki klaczy spoza stadniny (sprzedaż nasienia). Ze względu na to, że sezon zbliża się ku końcowi, w razie niezaźrebienia się klaczy koszt nasienia zostanie zwrócony.

Kontakt: www.kielnarowa.com

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.