Reklama
Las Vegas – bez polskich czempionów

Aktualności

Las Vegas – bez polskich czempionów

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Olita, fot. Nancy Pierce
Olita, fot. Nancy Pierce

W nocy z niedzieli na poniedziałek naszego czasu w South Point Hotel & Casino w Las Vegas zakończył się pierwszy Arabian Breeders World Cup (Puchar Świata Hodowców Koni Arabskich) zorganizowany przez Arabian Horse Breeders Alliance (AHBA).

Enzo, fot. Nancy Pierce
Enzo, fot. Nancy Pierce

Wystąpiły w nim w sumie 3 konie polskiej hodowli (Olita, Wkra i Kordelas) oraz jeden eksportowany w łonie matki ze stanówki w SK Michałów (JCA Egzalt). Wszystkie, poza Wkrą, wygrały swoje klasy, jednak żadnemu nie udało się wejść do czempionatów. Polskie konie zakończyły występ na tym nielicznie obsadzonym uczestnikami pokazie tytułem Top Five uzyskanym przez Olitę. W Top Five znalazły się również – użyty w SK Janów Podlaski Enzo (który zdobył też tytuł wiceczempiona ogierów starszych), oraz jego syn – Eden C, wybrany czempionem ogierów młodszych.

Om El Bernadette, fot. Dick Reed
Om El Bernadette, fot. Dick Reed

Sędziowie, pouczeni przed pokazem przez organizatorów starali się oceniać konie sprawiedliwie, poruszając się po prawie całej skali ocen, nie ujawniając swych osobistych preferencji co do typu czy pochodzenia koni. Grono zwycięzców czempionatów pierwszej edycji Pucharu Świata Hodowców Koni Arabskich przedstawia się bardzo międzynarodowo – tak pod względem pochodzenia jak i właścicieli koni. Organizator pokazu – AHBA – osiągnął więc tym samym swój cel, jakim jest „jednoczenie hodowców i sprzyjanie wymianie doświadczeń i kontaktów pomiędzy hodowcami i właścicielami koni arabskich” (jak czytamy na głównej stronie pokazu).

Beauty Dream, fot. Nancy Pierce
Beauty Dream, fot. Nancy Pierce

Pierwsza spośród polskich i polskiego pochodzenia koni wystartowała w klasie klaczy trzyletnich michałowska Wkra (Gazal Al Shaqab – Wyborna) hod. SK Michałów, w dzierżawie do Palmetto Arabians. Klacz dostała co prawda wysokie oceny za typ (20 i 4×19) oraz za głowę (2×20 i 3×19), ale do zwycięstwa w klasie zabrakło wysokich ocen za ruch, którymi przegrała do zwyciężczyni – Star of Marwan (po Marwan Al Shaqab), ocenionej na taką samą łączną notę 548 pkt. To właśnie Star of Marwan, a nie Wkra zakwalifikowała się do Top Five klaczy młodszych. Czempionat tej grupy wiekowej wygrała najwyżej oceniona klacz pokazu – dwuletnia Om El Bernadette, po obu stronach rodowodu prawnuczka Sanadika El Shaklana, wyhodowana w słynnej stadninie Om El Arab International (USA), reprezentująca obecnie Arabię Saudyjską. To w dużej mierze dzięki sukcesom Om El Bernadette stadnina Om El Arab otrzymała nagrodę Arabian Breeders Cup Perpetual Trophy (puchar przechodni dla najlepszego hodowcy przyznawany wg rankingu za zajęte miejsca 1–5 w klasach oraz za wiceczempionaty, czempionaty i Top Five).

Athenaa, fot. Nancy Pierce
Athenaa, fot. Nancy Pierce

Druga z reprezentantek polskich stadnin na tym pokazie – janowska Olita (Ecaho – Orawa), w dzierżawie do Valley Oak Arabians, choć nie zaprezentowała pełni swoich możliwości, wygrała klasę z trzema „dwudziestkami” (po jednej za typ, głowę oraz szyję i łopatki) i notą łączną 544 pkt., pokonując swą jedyną konkurentkę – IM Ali (po MAF Bey Ali). Olita zakwalifikowała się również do Top Five klaczy starszych, jednak nie zaistniała w czempionatach, w których zwyciężczynią została prawnuczka albigowskiego Baska – czempionka Argentyny, wyhodowana w Chile (Haras La Laguna) LL Beauty Dream, przed gniadą Athenaą, mającą ciekawy rodowód egipsko-rosyjski.

Egzalt, fot. Stuart Vesty, z arch. Aria Arabians
Egzalt, fot. Stuart Vesty, z arch. Aria Arabians

Swoją klasę wiekową (ogiery roczne – grupa młodsza) wygrał, również eksportowany w łonie matki, syn michałowskiej Egzonery, Egzalt JCA (po Gazal Al Shaqab) urodzony w Jade Creek Arabians (USA), będący własnością Pride of Poland Partners. Ogierek otrzymał ocenę 546 punktów (2 x 20 za typ, 20 za głowę i 20 za ruch), jednak nie zakwalifikował się do Top Five.

Kordelas, fot. Nancy Pierce
Kordelas, fot. Nancy Pierce

Nie tylko kwalifikacją do Top Five, ale i tytułem czempiona ogierów młodszych zakończył się za to występ syna Enzo – Edena C, który uzyskał 557 punktów (20 za typ, 4 x 20 za głowę i 20 za ruch), a w czempionacie pokonał doskonale znanego miłośnikom koni arabskich, urodziwego Marajj’a (będącego własnością Albidayer Stud ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich) – m.in. obecnego Młodzieżowego Wiceczempiona Świata.

Dakharo, fot. Nancy Pierce
Dakharo, fot. Nancy Pierce

Wyhodowany w Michałowie Kordelas (Monogramm – Kabała), należący obecnie do Toskhara Arabians (USA), podobnie jak Olita, miał w swojej klasie tylko jednego rywala. Prezentowany przez dobrze znaną w Europie, belgijską trenerkę Johannę Ullstrom, wygrał klasę najstarszych ogierów z notą 551 punktów (2 x 20 za typ, 20 za głowę i 3 x 20 za ruch). Zabrakło dla niego jednak miejsca w Top Five.%alttext%%alttext%W czempionacie jednogłośnie zwyciężył trenowany przez Michaela Byatta Dakharo (Dakar El Jamal – FOF Kharolina po Padrons Psyche) hodowli Joy C. Gildersleeve (USA), własności JW Księcia Khalida Bin Sultan Bin Abdul Aziza (Arabia Saudyjska), nagrodzony przez sędziów najwyższą notą pokazu – 569 punktów, w tym 12 ,,dwudziestkami” (4 x 20 za typ, 4 x 20 za głowę, 20 za szyję i łopatki, 3 x 20 za ruch). Enzo, który otrzymał 556 punktów (20 za typ, 20 za głowę i 2 x 20 za ruch), zajął drugie miejsce w klasie za Dakharo i uległ mu również w czempionacie, uzyskując tytuł wiceczempiona ogierów starszych.

Wyniki:
Czempionka Klaczy Młodszych
Om El Bernadette (Om El Shahmaan – Om El Benedict po Sanadik El Shaklan)

Wiceczempionka Klaczy Młodszych
EVG Ghislenne (Pershahn El Jamaal – Gisele po Padrons Psyche)

Top Five Klaczy Młodszych
Angeliccah
HB Violet
EVG Ghislenne
Om El Bernadette
Star of Marwan

Czempion Ogierów Młodszych
Eden C (Enzo – Silken Sabla po Genesis C)

Wiceczempion Ogierów Młodszych
Marajj (Marwan Al Shaqab – RGA Kouress po Kouvay Bey)

Top Five Ogierów Młodszych
De Beers
Eden C
WD Ultimate Kingston
Marhaabah
Marajj

Czempionka Klaczy Starszych
LL Beauty Dream (Bey Shahdow TGS – Touch a Dream po Negatraz [Bask x Negotka])

Wiceczempionka Klaczy Starszych
Athenaa (Ashhal Al Rayyan – Ass-Windi po Gonchar)

Top Five Klaczy Starszych
Athenaa
Martina Van Ryad
SA Misha Apal
LL Beauty Dream
Olita

Czempion Ogierów Starszych
Dakharo (Dakar El Jamal – FOF Kharolina po Padrons Psyche)

Wiceczempion Ogierów Starszych
Enzo (Padrons Psyche – RD Bey Shahmpane po Bey Shah)

Top Five Ogierów Starszych
Honorrs
Enzo
Dakharo
Psytanium
Arbiteur

Sędziowali:
Nasr Marei – Egipt
Luiz Rocco – Brazylia
Silvia Garde-Ehlert – Niemcy
Bruce McCrea – Arabia Saudyjska
Cindy Reich – USA
Doug Dahmen – USA

Najlepszy prezenter pokazu:
Greg Gallun

Arabian Breeders Cup Perpetual Trophy:
Om El Arab International, własności Jay’a i Sigi Constanti (USA).

W trakcie czempionatów ogłoszono, że odbywająca się w tym roku po raz pierwszy impreza w Las Vegas nie będzie ostatnią. Mimo dość słabej frekwencji na listach startowych i na trybunach, uczestnicy pokazu komentują całe przedsięwzięcie w miłych słowach:
– To najbardziej pozytywne wydarzenie dla hodowców i trenerów w ciągu ostatnich 20 lat. – Shawn Crews, Arabians Ltd., USA
– Wieczorna gala była niesamowita! Pokaz przebiega bardzo dobrze. Wszyscy wydają się być bardzo przejęci tą nową ideą – sędzia Bruce McCrea, Arabia Saudyjska
– Wieczorne przyjęcie, pokaz i jego atmosfera są bardzo pozytywne. To dla hodowli koni arabskich duży krok we właściwym kierunku – Henry Metz, Silver Maple Farm, Prezydent Pyramid Society (organizacji promującej hodowlę koni czysto egipskich).

Pozostaje więc życzyć organizatorom powodzenia i wytrwałości oraz – większej liczby uczestników i widzów w kolejnych latach.

Wyniki: http://www.arabianbreedersworldcup.com/show-results/index.html

Zdjęcia udostępniła Nancy Pierce www.piercegraphicdesign.com

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.