Reklama
Araby. Dzieci wiatru

Aktualności

Araby. Dzieci wiatru

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Autorzy albumu
Autorzy albumu

Trwają końcowe prace nad albumem Araby. Dzieci wiatru. Wspaniałe, artystyczne zdjęcia koni arabskich wykonał Tadeusz Budziński, wybitny fotografik, szybownik, myśliwy, autor ponad 30 albumów, w tym: Bieszczady, Podkarpacie, Wilk, Hucuły. Konie z gór (http://www.libra.pl/wydawnictwa_album_huculy). Wiele godzin, które spędził z aparatem podglądając życie koni w Stadninie Koni Kielnarowa, przez większość roku przebywających na 180 ha pastwisk Tarnawki, zaowocowało wykonaniem wspaniałych impresji i dokumentów na temat „konia wolnej przestrzeni”.
Album opracował graficznie i opatrzył tekstem prof. Andrzej Strumiłło, hodowca i znawca duszy koni arabskich, który tak pisze we wstępie: „Jesteśmy dłużnikami konia. Otrzymaliśmy od niego więcej niż mogliśmy mu dać. Za los dzielony przez tysiąclecia, wspólny pot i krew zmieszane na polach bitewnych, za darowaną nam wierność i piękno winniśmy mu szacunek i przyjaźń bezinteresowną”.

Album Araby. Dzieci wiatru (Wyd. Libra) już w maju na półkach księgarskich.

Andrzej Strumiłło urodził się w 1928 roku w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1950). Był asystentem na tych uczelniach (1949–1953) oraz profesorem krakowskiej ASP (1977–1980). W latach 1982–1984 kierował Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. Uprawia wiele dyscyplin artystycznych: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię. Wydał dwa tomiki poezji oraz kilkanaście książek o przyrodzie i kulturze. Jest niekwestionowanym znawcą Orientu. Podczas licznych podróży zgromadził kolekcję sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu, której część wzbogaciła zbiory Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Mieszka w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie, gdzie hoduje konie arabskie.

Tadeusz Budziński od 1974 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zawodowo zajmuje się fotografią wydawniczą. Autor ponad trzydziestu albumów, m.in.: Ziemia Przemyska (1995), Bieszczady (1985, 1995), Przemyśl (1991), W krainie wilka (1995), Karpaty Wschodnie (1996), Jarosław i okolice (1997), Ojciec Święty na Podkarpaciu (1997), Zamki i pałace Polski południowo-wschodniej (1998), Rzeszów (1999), Podkarpacie (2000, 2006), Krasiczyn (2000), Pogranicze kultur (2001), Hucuły. Konie z gór (2005), Żubr (2006). W dorobku ma wiele wystaw indywidualnych oraz udział w wystawach międzynarodowych i krajowych, na których uzyskał nagrody, medale i wyróżnienia. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu i Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.

Okładka albumu Hucuły
Okładka albumu Hucuły

LIBRA powstała w 1991 r. Pod tym szyldem działa obecnie osiem księgarń oraz wydawnictwo. W księgarniach LIBRY regularnie organizowane są spotkania autorskie oraz promocje książek. Wszystkie księgarnie prowadzą punkty antykwaryczne. Publikacje Wydawnictwa LIBRA, takie jak: albumy (Podkarpacie, Bieszczady, Małopolska, Pogranicze kultur, Hucuły. Konie z gór), książki krajoznawcze (Osobliwości Huculszczyzny, Osobliwości Podkarpacia), monografie historyczne (Garnizon Rzeszów, Brygada Motorowa płk. Maczka, Szejk z Galicji. Ignacy Łukasiewicz 1822–1882), uzyskały bardzo wysokie oceny na rynku wydawniczym za profesjonalizm merytoryczny i edytorski oraz bogatą szatę graficzną.
W przygotowaniu: Ogrody i rezydencje, Legendy łemkowskiego Beskidu, Rowerem do Indii, Pułkownik Kazimierz Iranek-Osmecki, Generał Władysław Sikorski .

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.