Reklama
Araby. Dzieci wiatru – premiera w najbliższy piątek!

Aktualności

Araby. Dzieci wiatru – premiera w najbliższy piątek!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Araby. Dzieci wiatru.
Araby. Dzieci wiatru.

W piątek 18 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, podczas 52. Międzynarodowych Targów Książki zostanie po raz pierwszy zaprezentowana znakomita książka o koniach arabskich: Araby. Dzieci wiatru. Wspaniałe, artystyczne zdjęcia Tadeusza Budzińskiego oddają piękno i żywiołowość koni, które przez większość roku przebywają na blisko 180 ha pastwisk w stadninie Kielnarowa na Rzeszowszczyźnie. Jak pisze prof. Andrzej Strumiłło, autor tekstu oraz opracowania graficznego albumu, „słychać rżenie i tętent wolnych koni (…) Wolne dzieci wiatru południowego w ojczyźnie swojej przemierzały pustynie, a w dawnej Rzeczypospolitej stepy płonącej Ukrainy. Mury stajenne nie licowały z honorem konia arabskiego”.

Prezentacja i promocja książki odbędzie się o godzinie 15.30 w Sali Goethego.
O godzinie 17.00 autorzy: Tadeusz Budziński i Andrzej Strumiłło, podpisywać będą album na stoisku Wydawnictwa LIBRA (stoisko 444B, sektor D).

Tadeusz Budziński jest autorem ponad trzydziestu albumów, m.in.: Ziemia Przemyska (1995), Bieszczady (1985, 1995), Przemyśl (1991), W krainie wilka (1995), Karpaty Wschodnie (1996), Jarosław i okolice (1997), Ojciec Święty na Podkarpaciu (1997), Zamki i pałace Polski południowo-wschodniej (1998), Rzeszów (1999), Podkarpacie (2000, 2006), Krasiczyn (2000), Pogranicze kultur (2001), Hucuły. Konie z gór (2005), Żubr (2006). W dorobku ma wiele wystaw indywidualnych oraz udział w wystawach międzynarodowych i krajowych, na których uzyskał nagrody, medale i wyróżnienia. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu i Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.

Andrzej Strumiłło studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1950). Uprawia wiele dyscyplin artystycznych: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię. Wydał dwa tomiki poezji oraz kilkanaście książek o przyrodzie i kulturze. Jest niekwestionowanym znawcą Orientu. Podczas licznych podróży zgromadził kolekcję sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu, której część wzbogaciła zbiory Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Mieszka w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie, gdzie hoduje konie arabskie.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.