Reklama
Naukowo w Janowie

Aktualności

Naukowo w Janowie

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Bellanda, fot. Mateusz Jaworski
Bellanda, fot. Mateusz Jaworski

W wyjątkowo słoneczny weekend maja (11-13), w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa z udziałem gości zagranicznych oraz polskich profesorów i wykładowców, związanych z hodowlą koni i jeździectwem. Konferencję i Zjazd zorganizowano z okazji XX-lecia Studiów Podyplomowych (kierunki „Hodowla koni i jeździectwo” oraz „Naukowe podstawy treningu koni”), których pomysłodawcą i realizatorem jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a dokładniej Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt (Zakład Hodowli Koni i Jeździectwa). Głównym pomysłodawcą studiów oraz ich organizatorką jest dr hab. Ewa Jodkowska.

woltyżerka, fot. Mateusz Jaworski
woltyżerka, fot. Mateusz Jaworski

W komitecie organizacyjnym znalazły się takie osobistości, jak prof. dr hab. Henryk Geringer de Oedenberg, dr Marek Trela, prof. dr hab. Krystyna Chmiel, mgr Izabella Pawelec-Zawadzka, dr hab. Ewa Jodkowska, mgr Anna Stojanowska i dr hab. Ewa Szarska.
Piątkowy wieczór wypełniły pokazy koni arabskich oraz półkrwi, zorganizowane przez Małgorzatę Jóźwik i Artura Bieńkowskiego. Na początku zaprezentowała się rodzina klaczy Albigowa (Fawor – Algeria), która wystąpiła z córkami – Amrą i Altoną (obie po Eukaliptusie). Następnie pokazała się rodzina małopolskiej, niezwykle zasłużonej w hodowli janowskich angloarabów klaczy Emerycha (Ermitaż – Emoza). Kolejną zaprezentowaną rodziną arabską była klacz Eutona (Etogram – Euterpe) z córkami.

Emerycha, fot. Mateusz Jaworski
Emerycha, fot. Mateusz Jaworski

W czasie pokazu czołowych ogierów arabskich pod siodłem (dosiadanych przez uczniów janowskiego technikum hodowli koni), przy nastrojowej muzyce zespołu „Dikanda”, ogiery Aslan, Eol, Alwaro, Piber, Esturion i Esculap prezentowały się w półmroku, przy zachwycającej grze świateł. Gdy ucichła muzyka, światła skierowały się na parskające i podniecone wierzchowce. Widzowie nagrodzili pokaz gromkimi brawami. Na siwym, janowskim ogierze Alwaro (Eukaliptus – Algora) pokazał się również Sławomir Kosicki – mistrz Polski na 160 km w dyscyplinie konnych rajdów długodystansowych – prezentując siodło, ubiór oraz styl jeźdźca rajdowego. Swój program przygotowali także Artur Bieńkowski i

Palatino, fot. Mateusz Jaworski
Palatino, fot. Mateusz Jaworski

Paweł Kocząb, na gniadych ogierach Aslan (Eukaliptus – Algora) i Eol (Gazal al Shaqab – Eutona), pierwszy w mundurze pracowników państwowych stadnin, drugi zaś w kontuszu staropolskim, w czapce konfederatce, w butach z cholewami, delii i żupanie. Został również wypuszczony luzem, do specjalnie przygotowanej muzyki, ogier Esculap (Primo – Esparceta), który pokazał wspaniały bukiet konia arabskiego oraz wybitny (na 3*20) ruch.
Sobota i niedziela były dniami wykładów, prelekcji i pokazów. Prof. Krystyna Chmiel przedstawiła wykład nt. rozwoju hodowli koni czystej krwi arabskiej w okresie powojennym, a Izabella Pawelec-Zawadzka wygłosiła referat na temat aktualnego stanu i możliwych perspektyw w hodowli koni czystej krwi.

Palmeta, fot. Mateusz Jaworski
Palmeta, fot. Mateusz Jaworski

Późnym popołudniem miał miejsce pokaz hodowlany, w czasie którego zobaczyliśmy młodzież arabską oraz półkrwi angloarabskiej, która to pokaże się już niebawem na Młodzieżowych Czempionatach w SO Białka.
Wyjątkowy był wykład mistrza kowalstwa – Józefa Antczaka. Ogrom wiedzy teoretycznej połączony był z pokazem praktycznym. Wszyscy mogli zapoznać się ze sprzętem oraz profesjonalnym wyposażeniem samochodu kowala, sposobami kucia i rozgrzewania podków oraz obejrzeć wszelkie rodzaje podków korekcyjnych i ortopedycznych, a także pierwsze w historii okrycia chroniące kopyto.

Pokaz kłusaków, fot. Mateusz Jaworski
Pokaz kłusaków, fot. Mateusz Jaworski

Niedziela zaczęła się pokazem „w ręku” ogierów czołowych – arabskich i półkrwi. Kolejno wychodziły też arabskie źrebięta przy matkach, co komentował dyrektor janowskiej stadniny, Marek Trela. Wyścig kłusaków po torze roboczym za stajniami „prywatnymi”, a następnie występ woltyżerki z KJ Galop – Ząbkowice Ślaskie, pod okiem trenera lonżującego, mistrza Polski Adama Sułowskiego, zakończyły część pokazową. Po południu zaplanowano jeszcze wykład praktyczny „Physiotherapy of horse” dr Lee Hollen. Do krytej ujeżdżalni wprowadzano konie, a wykładowczyni prezentowała akupunkturę, masaż mięśni, chiropraktykę (manipulację ręczną) i ćwiczenia rozluźniające. Dzień wykładów zakończyła prezentacja dr. Adama Borowicza, który omówił niektóre aspekty psychologii konia.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.