Reklama
Prezentacja sław u Michaela Byatta

Aktualności

Prezentacja sław u Michaela Byatta

Gazal Al Shaqab, fot.Nancy Pierce
Gazal Al Shaqab, fot.Nancy Pierce

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Gazal Al Shaqab, fot.Nancy Pierce
Gazal Al Shaqab, fot.Nancy Pierce

Tydzień temu Michael Byatt, znany amerykański trener i manager koni arabskich w USA, uznawany za jednego z najlepszych na świecie, otworzył stajnie swojego ośrodka dla zwiedzających. W pokazie ogierów stacjonujących obecnie u Michaela uczestniczyły same gwiazdy – wiele z nich ma swoje potomstwo również w Polsce. Specjalnie dla polskicharabów.com swoje wrażenia z prezentacji przesłała Liz Salmon – sędzia, wykładowca i konsultant ds. koni arabskich, współpracująca m.in. z magazynami Arabian Horse Times, Arabian Horse Magazine, The Arabian Horse World, Arabian Horse Express, The Arabian Magazine i British Arab Horse Society News.

Mówi Liz Salmon:

Al Adeed Al Shaqab, fot.Nancy Pierce
Al Adeed Al Shaqab, fot.Nancy Pierce

Impreza zaczęła się w sobotę rano prezentacją najbardziej niesamowitej grupy ogierów zgromadzonych przez Michaela Byatta. Wszystkie ogiery wyhodowane i oferowane do hodowli przez stadninę Al Shaqab (Katar) są obecnie w dzierżawie u Michaela i mają powrócić do stadniny w tym roku. Otoczyliśmy zadaszony round-pen, z aparatami gotowymi do pracy. Pierwszego wprowadzono eterycznego, śnieżno-siwego, czysto-egipskiego Al Adeeda l Shaqab (Ansata Halim Shah – Sundar Alisayyah). Puszczono go luzem, aby pokazał swoją prezencję i ruch, którymi nas nie rozczarował. Kolejnym ogierem był – dla kontrastu – ciemnej maści, ale robiący równie wielkie wrażenie syn michałowskiej Egzonery Erte JCA (po Gazal Al Shaqab) – ogier mocny, ze wszystkimi atutami typu i ruchu, jakie wymagane są od ogiera arabskiego. Nie widziałam go osobiście wcześniej, ale byłam nim absolutnie zafascynowana. Erte jest własnością Erte Partners LLC USA.

Kenz Noor, fot.Nancy Pierce
Kenz Noor, fot.Nancy Pierce

Następnie wyprowadzono egzotycznego Kenz Noora (Imperial Madori – Nakksh El Koob). Widziałam tego pięknego czysto-egipskiego ogiera już wcześniej i rekomendowałam go kilku moim klientom do użycia. Ogiera wyhodowała stadnina Rabab z Egiptu i wydzierżawiła niedawno do USA. Innym ogierem, którego wcześniej nie widziałam, był syn Monogramma –WN Star of Antigua (Monogramm – WN Antigua), hodowli Wayna Newtona. Ten cudny ogier nie mógłby być z pewnością przeoczony, mając tak znakomitych rodziców, znanych z przekazywania typu i ruchu. WN Star of Antigua został niedawno zakupiony przez stadninę Al Shaqab, w celu skojarzenia go z córkami Marwana.

El Nabila B, fot.Nancy Pierce
El Nabila B, fot.Nancy Pierce

Użyty także w Polsce El Nabila B (Kubinec – 218 Elf Layla Walayla B) był następnym z kolei. Po raz pierwszy zobaczyłam go w Brazylii dwa lata temu i byłam pod dużym wrażeniem nie tylko jego samego, ale również jego potomstwa, które też można było tam obejrzeć. Oto kolejny reproduktor – potomek ogiera ruszającego się “niczym maszyna” i eterycznej klaczy o egzotycznej głowie. Tutaj El Nabila B wyglądał lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. W zeszłym roku kupiła go spółka El Nabila B Partnership. Michael dba o to, by ogiery na jego farmie były użytkowane pod siodłem, co dobrze wpływa na ich psychikę i aktywność.

Besson Carol, fot.Nancy Pierce
Besson Carol, fot.Nancy Pierce

Ktoś mógłby powiedzieć, że kolejny zaprezentowany ogier – Besson Carol (Parys El Jamaal – Classic Crystal) jest szczególnie bliski sercu Michaela, który ma go już u siebie od ładnych paru lat. Michael jest członkiem spółki Besson Group Partnership, właściciela ogiera. Besson to bardzo dobrze zbudowany, typowy ogier, o dobrej kłodzie i ruchu. Duże sukcesy odniósł jako reproduktor. Ojciec Bessona – Parys El Jamaal (Ali Jamaal – FF Pavielle) pasie się razem z klaczami na pastwiskach farmy i wydaje się być całkiem szczęśliwym “emerytem”.

Kolejnym zaprezentowanym koniem był roczny Aria Impresario (Marwan Al Shaqab – GC Echlectica). Ten wyjątkowy ogierek jest zdobywcą tytułu Supreme Champion w
Scottsdale w tym roku – co jest niemałym wyczynem jak na roczniaka. Ten, kto go widział, zrozumie, dlaczego tak się stało. Ogierek jest własnością rodziny Sloanów z Aria International USA. Przed nim zapewne bardzo obiecująca przyszłość.

Jego dziadek – Gazal Al Shaqab (Anaza El Farid – Kajora) był kolejnym, którego wprowadzono na ring. Ten silny i typowy ogier ustanawia niesamowitą dynastię, mając w swym dorobku czempionów świata i USA. Marwan Al Shaqab i Pianissima to tylko niektóre gwiazdy spośród jego wspaniałego potomstwa. To magazyn energii i siły – bardzo pewny i świadomy swojej wartości! U Michaela Byatta dał pokaz takiego ruchu, że aż trudno było to uwiecznić na zdjęciach.

Marwan Al Shaqab, fot.Nancy Pierce
Marwan Al Shaqab, fot.Nancy Pierce

Michael żartobliwie przekomarzał się z publicznością, że pokaz zostanie już zakończony – i oczywiście spotkał się z jękiem zawodu, że nie wyprowadzono Marwana Al Shaqab (Gazal Al Shaqab – Little Liza Fame). Życzenie zostało spełnione i ujrzeliśmy ogiera w pełnej krasie, jak zwykle zresztą, gotowego, by się pokazać. I oczywiście dał popis!

www.lizsalmon.com

A tak o ogierach i otwartych stajniach u Michaela Byatta wypowiadają się inni uczestnicy imprezy:

Erte JCA, fot.Nancy Pierce
Erte JCA, fot.Nancy Pierce

Przyjechaliśmy z przyjaciółmi, aby obejrzeć znajome kolory khaki-moro strojów ekipy Michaela Byatta, która przygotowywała ogiery i otoczenie do całej prezentacji. Dzień rozpoczął się pokazem ogierów: Al Adeed Al Shaqab, Erte JCA, Kenz Noor, WN Star of Antigua, El Nabila B, Besson Carol, Aria Impresario, Gazal Al Shaqab i Marwan Al Shaqab. To światowa czołówka. Goście uczestniczyli również w zabawie w zgadywanie, który z ogierów jest ojcem którego ze źrebiąt. Pogoda była wspaniała, a Michael, jak zawsze, zaprezentował najwyższej klasy pokaz ogierów, klaczy i źrebiąt – wszystko w miłej i luźnej atmosferze – mówi Nancy Pierce (Journeys End Arabians, Arkansas, USA).

rebię po El Nabila B, które widziałem, było naprawdę wybitne – po prostu piękne, typowe i eleganckie. Dla mnie osobiście szczególnym punktem wizyty w otwartych stajniach Michaela była specjalna, prywatna prezentacja dwukrotnego wiceczempiona świata – Dakharo, który stał u Michaela, czekając na powrót do domu na Bliskim Wschodzie. Ten ogier dał naprawdę specjalny pokaz – opowiada były współwłaściciel Dakharo, Andy Rye (Timestone Arabians, Arkansas, USA).

Specjalne podziękowania dla Nancy Pierce

Zdjęcia: Nancy Pierce www.piercegraphicdesign.com/

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.