Reklama
Król nie obejrzy polskich arabów

Aktualności

Król nie obejrzy polskich arabów

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Wczoraj zawitał do Polski z krótką wizytą król Arabii Saudyjskiej – 83-letni Abdullah bin Abdulaziz al Saud. Głównym tematem wizyty jest sytuacja w Iraku i nawiązanie współpracy gospodarczej i naukowej między Polską i Królestwem Arabii Saudyjskiej.

Jak jednak podała „Rzeczpospolita”, król, który nie zapomina o innej, ważnej tradycji rodziny Saudów – hodowli koni arabskich, pragnął, korzystając z pobytu w naszym kraju, obejrzeć polskie konie tej rasy.Prezentacja, organizowana przez pałac prezydencki, miała się odbyć w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wystąpić miały konie ze stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie. Niestety, jak dowiedziały się polskiearaby.pl, pokaz odwołano w ostatniej chwili, z przyczyn niezależnych od Kancelarii Prezydenta RP.

Wizyta króla Arabii Saudyjskiej w Polsce jest pierwszą w historii, jednak członkowie i wysłannicy rodziny królewskiej bywali już w Polsce – właśnie w Janowie Podlaskim, przy okazji słynnej aukcji koni arabskich.

Sam król Abdulaziz jest właścicielem centrum hodowlanego – King Abdulaziz Arab Horse Center. Jednak najsłynniejszą w tej chwili saudyjską stadniną, również kierowaną przez członka rodziny królewskiej, jest Al Khalediah księcia Khaleda bin Sultan al Sauda. Saudyjczycy lubią kupować obiecujące konie z całego świata. Obecnie w Al Khalediah swój dom mają takie sławy, jak Czempionka Świata i Pucharu Narodów 2007 – Robin K, Wiceczempion Świata 2007 – Dakharo, utytułowana Magora o polskich korzeniach, czy idący jak burza przez ringi pokazowe synowie Marwana Al Shaqab – Marquis CAHR i Baanderos.

Ostatnim spektakularnym zakupem Saudyjczyków w Polsce była w 2002 roku michałowska Wieża Wiatrów, która po zdobyciu tytułu Młodzieżowej Wiceczempionki Polski, dzień później, specjalnie dla przedstawicieli Al Khaldeiah, została wystawiona na aukcję Pride of Poland i sprzedana za rekordową sumę ówczesnej aukcji – 220 tys. USD. Od tamtej pory przedstawiciele rodziny królewskiej wydają się być mniej zainteresowani polskimi końmi, ale być może wizyta w Polsce przypomni królowi o zaletach polskich koni i już w sierpniu przedstawiciele rodziny Saudów zawitają do Janowa?

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.