Reklama
Szkolenie przyszłych dżokejów

Aktualności

Szkolenie przyszłych dżokejów

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
fot. Jarosław Zalewski
fot. Jarosław Zalewski

Od poniedziałku na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice trwa kurs dla jeźdźców wyścigowych, doskonalący technikę i taktykę jazdy w gonitwach.
– Tego typu szkolenie zostało zorganizowane we Wrocławiu po raz pierwszy – mówi przedstawiciel WTWK Partynice, Jakub Kasprzak. – Biorą w nim udział zarówno jeźdźcy licencjonowani, pracownicy jeżdżący na treningach i amatorzy, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z wyścigami. Dla naszych pracowników udział
jest obowiązkowy, pozostali biorą w nim udział dobrowolnie. Zainteresowanie jest duże.

Kurs podzielony jest na zajęcia teoretyczne oraz praktyczne: przejażdżki treningowe pod kierunkiem jeżdżącego na Służewcu dżokeja Piotra Krowickiego oraz szkolenie pod okiem wspomnianego oraz trenera Michała Romanowskiego na cieszącym się dużą popularnością „sztucznym koniu”. Jak opisuje Jakub Kasprzak, sztuczny koń to końska kłoda z szyją, imitujące ruch konia w galopie. Prędkość galopu jest regulowana, a szyja ugina się pod naciskiem jeźdźca podczas „posyłania”. Na kłodzie w okolicach zadu i nerek znajdują się czujniki, które sygnalizują nieprawidłowe użycie bata, utratę równowagi lub przesunięcie się siodła. Ćwiczenie na sztucznym koniu ma na celu poprawę dosiadu i równowagi.

fot. Jarosław Zalewski
fot. Jarosław Zalewski

Zajęcia teoretyczne obejmują zagadnienia związane z ustawami i regulaminami wyścigowymi, z naciskiem na sprawy dotyczące zachowania się jeźdźców w gonitwie, używania bata itp. oraz omówienie błędów popełnianych przez jeźdźców podczas treningów i gonitw na torze na podstawie nagranych filmów. Uczestnicy mogą również obejrzeć nagrania z najważniejszych gonitw z Francji i Anglii oraz przestudiować zachowanie się jeźdźców podczas tych wyścigów.
Kurs we Wrocławiu nie kończy się egzaminem, ale będzie stanowił podstawę dla przyszłych jeźdźców do zdobycia licencji.

– Niestety, z powodu sezonu urlopowego, nie doszło do zaplanowanych zajęć z lekarzem medycyny, dotyczących stosowania odpowiedniej diety oraz wykonywania ćwiczeń ułatwiających utrzymanie sprawności fizycznej i wagi jeźdźców w trakcie sezonu – mówi Jakub Kasprzak. – Zajęcia te odbędą się w późniejszym terminie. Będziemy starali się organizować takie szkolenia częściej. Są one bardzo potrzebne środowisku wyścigowemu, jeśli popatrzeć na błędy, które popełniane są przez polskich jeźdźców.

Zdjęcia: Jarosław Zalewski (www.foto.semata.com.pl)

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.