Reklama
Między Białką a Janowem

Hodowla

Między Białką a Janowem

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Prado, fot. Sylwia Iłenda
Prado, fot. Sylwia Iłenda

Za nami XVII Wiosenny Młodzieżowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w Białce, a przed nami kulminacyjne momenty Dni Konia Arabskiego – sierpniowy XXIX Narodowy Pokaz i 38 Aukcja w Janowie Podlaskim. Tego roku do Białki przyjechała rekordowa obsada wystawców i wystawianych koni (ponad 150), w dużej mierze za sprawą prywatnych hodowców. Należy też zaznaczyć, iż właśnie od tej chwili możemy mówić o poważnej konkurencji dla hodowli państwowej wychowanków hodowli prywatnej na płaszczyźnie wystawowej (gdyż w sferze wyścigowej ma to miejsce już od dobrych kilku lat).

Golteria, fot. Katarzyna Dolińska
Golteria, fot. Katarzyna Dolińska

Tegoroczna Białka dowiodła, iż wcale nie potrzeba mieć wielkich stadnin i stad złożonych z kilkudziesięciu klaczy-matek, by osiągać spektakularne sukcesy hodowlane. XVII Wiosenny Pokaz pokazał też, jak ważnym aspektem polityki hodowlanej jest indywidualny, przemyślany dobór osobniczy i dopasowanie odpowiedniego ogiera do każdej klaczy, a przede wszystkim pewna fantazja twórcza, inwencja i kreatywność. Zdecydowanymi triumfatorami tegorocznego pokazu w Białce były: Ekstern po Monogramm (5xI, 3xII, 3XIII, 2XIV i 1xV m., w tym Czempion Ogierków i Best in Show), który to został bezapelacyjnie „Czempionem Reproduktorów” oraz ogiery WH Justice (US) i Gazal Al Shaqab (QA).

Askar, fot. Mateusz Jaworski
Askar, fot. Mateusz Jaworski

Wszystkie pozostałe (punktujące) reproduktory, których – za sprawą potomstwa – było reprezentowanych w sumie 23, stanowiły jedynie tło dla wyżej wymienionych. Zdecydowanie najbardziej zawiódł s. Galba po Plakat (KSA), po którym w 2006 r. urodziła się w Michałowie bardzo szeroka, bo licząca ponad 35 sztuk stawka źrebiąt. Z niej zameldowało się w Białce 5 roczniaków, z których w Top Five znalazły się jedynie: trochę niedoceniona Ersefona od Ernery (V m.) i – dla odmiany – cokolwiek przeceniona Golteria od Gotlandii (II m. w klasie). Znacznie słabiej poszło ogierkom, a ostateczne rezultaty występów tej grupy dowiodły trafności wysuwanej wcześniej przez niektórych tezy, iż Galba nie był dobrym – choćby z racji zbytniego spokrewnienia, ale nie tylko – kandydatem dla michałowskiego stada. Przy okazji dostrzeżono też pewną defensywę tamtejszej hodowli, zauważalną już w

Panicz, fot. Mateusz Jaworski
Panicz, fot. Mateusz Jaworski

zeszłym roku w gronie roczniaków. Należy jednak mieć nadzieję, iż ów stan rzeczy zostanie wkrótce opanowany i wszystko wróci do normy, czyli do najwyższego poziomu hodowli michałowskiej we wszystkich kategoriach wiekowych. Oczywiście w dużej mierze będzie to uzależnione od trafnego doboru ogierów czołowych w najbliższej przyszłości. Tu – uważam – należałoby się zastanowić nad nieco bardziej „obcymi” i „świeżymi” postaciami reproduktorskimi dla tej stadniny, bo przede wszystkim takie będą w stanie wygenerować z tamtejszymi wspaniałymi klaczami niezbędny impuls. Tak więc jak najbardziej pożądane byłyby ogiery z różnorodnych rodów męskich (w tym też Mirage or.ar.), bo ich użycie znacząco wzbogaciłoby stado – cokolwiek przeinbredowane obecnie w kierunku rodu męskiego Saklawi I or.ar., choć wciąż przecież bardzo cenne.

Palatino, fot. Mateusz Jaworski
Palatino, fot. Mateusz Jaworski

Z pewnością pewnym rozczarowaniem był także „debiutancki występ” janowskiego s. Poganina po Laheeb w barwach michałowskich, po którym oczekiwano chyba nieco lepszych rezultatów. Tymczasem z 8 sztuk jego przychówku żaden roczniak „nie rzucił na kolana”, a do Top Five awansowały jedynie Kapsztad od Kwestury i Emirron od Embelli oraz prywatnej hodowli Egeriana od Elizki. Także dość liczne potomstwo s. Piaffa po Eldon nie zapisało się szczególniej w tym roku, poza prywatnej hodowli kszt. Askarem od Aliary (III m.). Niczym szczególnym nie zaskoczył również s. Emigrant po Ararat, ani jego następca – s.

Preferans, fot. Mateusz Jaworski
Preferans, fot. Mateusz Jaworski

Gaspar (dodatkowo z nikłą liczbą wystawianego potomstwa), po którym to dobre wrażenie zrobił jedynie prywatnej hodowli roczny s. Panicz od Pelisy (V m. w klasie). Także ostatni krajowy rocznik Pesala po Partner nie przysporzył temu wybornemu „showmanowi” szczególnej chwały, nawet wśród klaczek. Promyczkiem nadziei może tu być jednak niezłe IV m. w klasie roczniaków jego janowskiego syna, wyśmienitego pochodzenia s. Palatino od Palmety/Ecaho, który to wyróżnił się zwłaszcza ruchem. Dla przeciwwagi zupełnie dobrze pokazały się w Białce 2-letnie janowskie ogierki po brytyjskim s. HS Etiquette po Simeon Sadik – Preferans od Prerii, Elsynor od El Fathy i Celestyn od Celty, które triumfowały (ten pierwszy) lub swobodnie zmieściły się w Top Five swych klas.

Celestyn, fot. Mateusz Jaworski
Celestyn, fot. Mateusz Jaworski

Wśród ogierków najlepszą „głową–szyją” wykazał się s. Altis po WH Justice od Albii/Pers, a najlepszym ruchem popisał się również prywatnej hodowli gn. Montello po Gafal od Małmazji/Wermut! Szukając wśród młodzieży męskiej potencjalnych przyszłych ogierów czołowych, niewątpliwie należałoby tu postawić na synów Eksterna, 3-letniego białeckiego Celsjusza i janowskiego 2-letniego Prado, jak również rocznego Pizarro po Gazal Al Shaqab (rodzonego brata Pingi i Piety). Z pewnością choćby w prywatnej hodowli mają wszelkie szanse zaistnieć Altis i Montello oraz kszt. Satis (kolejny męski potomek ogiera WH Justice), czy s. Faronn po Ekstern. Spore nadzieje na tym polu budzą też wspomniani wyżej synowie HS Etiquette, jak również michałowski 2-letni Zigi-Zan, o wspaniałym rodowodzie (Padrons Psyche – Zagrobla/Monogramm). Pewną niewiadomą jest wspomniany Palatino, bo z reguły synowie Pesala tracą fason z wiekiem.

Altis, fot. Mateusz Jaworski
Altis, fot. Mateusz Jaworski

W grupie najmłodszych klaczek (klasa 4A) szczególnie dobre wrażenie zrobiła s. Wasa po WH Justice od Waresy/Empres, wywodząca się w prostej linii od wybornej kurozwęckiej Wiorsty, a niezgorsze jej półsiostra Sotika od Słonki/Wojsław. Niespodziewanie wysoką, 4. pozycję w tej klasie uzyskała El-Enia po słabym ogierze Eutin (po Etogram) od oaksistki Emanueli/Pamir, która to pokonała wiele bardziej renomowanych konkurentek! Wielce chwalebnie dla Eksterna ułożyły się klasyfikacje kolejnych klas klaczek rocznych i 2-letnich, w których to czołowe pozycje (Top Five) zajęły: Psyche Victoria od Pallas-Ateny/Ecaho, Wołogda od Wanilii/Alegro, Bohema od Bogini/Arbil, Entima od Etalanty/Europejczyk, Eksterna od Emanty/Pamir, Biruta od Bajady/Pamir, Herlina od Heroldii/Eukaliptus, Altamira od Altony/Eukaliptus, Pinta od Pilar/Fawor, Cenoza od Celnej/Alegro i Pasadia od Pasadeny/Eukaliptus. Ta pierwsza wydaje się być jedną z bardziej obiecujących klaczek hodowli prywatnej młodego pokolenia i wielką nadzieją stadniny Chrcynno-Pałac.

Celsjusz, fot. Mateusz Jaworski
Celsjusz, fot. Mateusz Jaworski

W klasie 4C dopiero na 9. pozycji, z przeciętnymi notami, uplasowała się Pentra po Poganin od Peczory/Emigrant, która to rok wcześniej (jako sysak) zrobiła wielkie wrażenie na wszystkich podczas przeglądu w SK Michałów i której to „na gorąco” wróżyliśmy sporą karierę na gruncie pokazowym.

Innymi osobistościami wśród klaczek okazały się córki wybornego Gazala Al Shaqab – 3-letnie Ejrene i Pistoria (michałowskie) oraz roczna janowska Alabama od Altony/Eukaliptus.

Pizarro, fot. Mateusz Jaworski
Pizarro, fot. Mateusz Jaworski

W klasie 5A dobrze spisała się (IV m.) najlepsza dotąd córka Grafika w Polsce, michałowska Emiriona od Emmony/Monogramm, a w klasie 4C niezgorzej (V m.) inna jego córka – prywatnej hodowli Garuna od Gwarki/Monogramm.

Satis, fot. Zuzanna Zajbt
Satis, fot. Zuzanna Zajbt

Wyniki tegorocznego pokazu w Białce udowodniły niezbicie bezapelacyjny prymat janowskiej młodzieży i michałowskiego Eksterna wśród krajowych reproduktorów czystej krwi arabskiej (jest to w tej chwili bezsprzecznie reproduktor nr 1 w Polsce), któremu „dotrzymać kroku” mogą jedynie wybrane reproduktory hodowli zagranicznych. Kwestią jest, na ile te wyniki i owa dominacja jego potomstwa w kraju przełożą się na rezultaty występów na arenach zagranicznych? Jedno jest pewne, iż SK Janów Podlaski po 3 sezonach użytkowania Eksterna dochowała się potencjalnie przynajmniej jednego ogiera czołowego (Prado) oraz szerokiej stawki wybornych klaczek, które przynoszą wiele radości i pożytku tej legendarnej stadninie. Niemniej jednak niepokoją głosy o rychłej sprzedaży Eksterna, szczególnie w przypadku braku jego sprawdzonego już następcy.

Faronn, fot. Mateusz Jaworski
Faronn, fot. Mateusz Jaworski

Już niebawem, gdyż w połowie sierpnia odbędą się w Janowie Podlaskim oraz (miejmy nadzieję) na służewieckim torze w Warszawie tradycyjne Dni Konia Arabskiego – z wyścigami o Nagrodę Białki i Nagrodę Europy, XXIX Narodowym Czempionatem oraz 38 Aukcją. Wypada mieć nadzieję, iż – jak co roku – dostarczą one wielu emocji i niezapomnianych przeżyć hodowcom, klientom i sympatykom koni arabskich z Polski i ze świata.

Zigi-Zan, fot. Mateusz Jaworski
Zigi-Zan, fot. Mateusz Jaworski

Na ile białeckie wyniki się powtórzą, a na ile będą różne? Jak uczy historia, z pewnością w Janowie dojdzie (w gronie młodzieży) do znacznych nawet przetasowań, tym bardziej, iż mogą się tam pokazać nieobecne w Białce postacie. Z drugiej strony, niektórzy faworyci z Białki mogą stracić formę, a inni – ją zyskać. Nowością tegorocznego XXIX Narodowego Pokazu będzie to, iż po raz pierwszy w historii pojawią się tam młode ogierki, które rozegrają Młodzieżowy Czempionat Polski oraz klasy 3-latków. W ten sposób nasz najbardziej prestiżowy – bo narodowy – pokaz obejmie już wszystkie kategorie wystawowe i grupy wiekowe.

Wasa, fot. Mateusz Jaworski
Wasa, fot. Mateusz Jaworski

Natomiast co do Aukcji Pride of Poland 2007, to już w czerwcu uzyskaliśmy listę koni (klaczy i ogierów) przeznaczonych w tym roku do sprzedaży, z podziałem na aukcję główną i Silent Sale. Do tej pierwszej zostały zapisane 33 klacze, w tym 2 hodowli lub własności prywatnej. Analizując ową listę należy przyznać, iż oferta przygotowana przez hodowców jest dość różnorodna i bogata – a więc atrakcyjna.

Sotika, fot. Mateusz Jaworski
Sotika, fot. Mateusz Jaworski

W gronie przeznaczonych do sprzedaży klaczy znalazło się kilka gwiazd, które mogą uświetnić i wzbogacić każdą hodowlę na świecie. Wśród nich uwagę przykuwa przede wszystkim siwa Siklawa po Laheeb od Siewki/Eldon – bodaj najbardziej egzotyczna obecnie (a jednocześnie modelowa) saklawianka w polskiej hodowli, z przepiękną (przypominającą stylem legendarną Koalicję) głową–szyją, a przy tym Młodzieżowa Wiceczempionka Polski z 2003 r. Osobiście bardzo mi żal, iż tak piękna, młoda i obiecująca klacz – po urodzeniu ledwie 2 źrebaków, w tym ostatnio Sarisy po Piruet – jest tak szybko oferowana do sprzedaży, gdyż niewątpliwie wzbogacała ona janowskie stado. Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa z

Psyche Victoria, fot. Mateusz Jaworsk
Psyche Victoria, fot. Mateusz Jaworsk

wielce zasłużoną Wiaźmą po Arbil od Wizji/El Paso, która pozostawiła w Michałowie kilka dobrych córek z „dynastii Wież”, w tym najmłodszą Wieżę Elfów po Ganges (rodzoną siostrę wyśmienitej Wieży Wiatrów). Z pewnością dużym zainteresowaniem licytujących będzie się cieszyć jedyna córka Monogramma (US), jaka w tym roku została wystawiona na sprzedaż, Errara od Esteli/Probat, pomimo niespecjalnie udanej kariery stadnej. W ścisłej czołówce licytujących powinna się też znaleźć atrakcyjna Altona po Eukaliptus od Albigowej/Fawor, zwłaszcza, iż wykazuje się dotąd niezwykle efektownym potomstwem (3 córki z rzędu: Altamira i Atma/Ekstern oraz Alabama/Gazal Al Shaqab). Bez cienia wątpliwości zauważoną przez klientów powinna być także faworytka Białki, przepiękna Fula – jedna z ostatnich córek legendarnego Partnera i Floreny/Palas. Jej kariera stadna nie potoczyła się wprawdzie szczególnie wydajnie i szczęśliwie, jednak pozostawia w stadzie niezłą Fabryszkę po Gazal Al Shaqab i sysaczkę po Perseusz.

Wołogda, fot. Zuzanna Zajbt
Wołogda, fot. Zuzanna Zajbt

Na liście klaczy aukcyjnych spotykamy też kilka bardzo dobrze rodzących klaczy, jak Belladona po Europejczyk od Bellony/Czako (matka 5 córek, w tym wyśmienitych Bellandy/Pilot i Belgiki/Gazal Al Shaqab oraz Bella Visty/Piruet); Bogini po Arbil od Bogatyni/Europejczyk (kolejna matka 5 córek, w tym Bordiury/Gazal Al Shaqab, Bakuby/HS Pirandelo i Bohemii/Ekstern, jak również b. obiecującej Benity/Enzo); Wanilia po Alegro od Wizyty/Wermut (matka 4 córek, w tym wyróżnianych na pokazach Watry/Metropolis i

Cenoza, fot. Zuzanna Zajbt
Cenoza, fot. Zuzanna Zajbt

Wołogdy/Ekstern). Choćby z tytułu konotacji rodzinnych i bliskiego pokrewieństwa do znanych postaci powinny się zaliczyć janowskie: Pieta – rodzona siostra Pingi i Pizarro, oraz Polenta (matka Perespy/Enzo) – rodzona siostra Palmety. Urodą i pochodzeniem zwracać też będą na siebie uwagę michałowskie: Greta po Pesal oraz Prudencja i Epifania po Emigrant (sprzedawana równolegle z córką Elenitą/Gazal Al Shaqab); jak również – po linii wyścigowej – rzetelna Emisana po Wojsław. Swoich zwolenników powinna zyskać także obiecująca michałowska Złota Wieża po Ganges, janowska Celta po Pasat (matka intrygującej Cetuli/El Nabila B), czy białecka córka Euskary – Eusala po Pesal.

Eksterna, fot. Katarzyna Dolińska
Eksterna, fot. Katarzyna Dolińska

Pride of Poland 2007 oferuje do sprzedaży także 2 średniej miary ogiery: bardzo dzielnego na torze Majora 1997 (Batyskaf – Meta/Partner) oraz Eukarionta 2003 (Gazal Al Shaqab –Euzetia/Etogram). Żaden z nich jednak nie stanowi wielkiej atrakcji, dlatego ich sprzedaż będzie uzależniona od splotu sprzyjających okoliczności. Z innych, dość

Ejrene, fot. Katarzyna Dolińska
Ejrene, fot. Katarzyna Dolińska

interesującą postacią jest wystawiony na Silent Sale michałowski gn. Diament 2000 po Druid od Decyzji/Pamir, który – pomimo zapowiedzi – nie został użyty w oficjalnym programie hodowlanym.

Lato zapowiada się więc dość atrakcyjnie w kalendarzu sympatyków polskich arabów. Trudno jednak już dziś wyrokować coś więcej w kwestii międzynarodowych pokazów jesienno-zimowych i szans polskich koni w tegorocznej konfrontacji międzynarodowej.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy
Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.