Reklama
Rajdowe Mistrzostwa Świata – Polacy już na miejscu

Aktualności

Rajdowe Mistrzostwa Świata – Polacy już na miejscu

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Logo zawodów
Logo zawodów

Dziś ostatni zawodnicy polskiej ekipy wyruszyli na miejsce najważniejszych zawodów, w których będą startować w sezonie 2007 – Mistrzostw Świata Młodych Koni w Compiegne (Francja). Zawody te z roku na rok stają się coraz bardziej prestiżowym wydarzeniem. Mistrzostwa są rozgrywane dla koni 7- oraz 8-letnich (wspólna klasyfikacja), na dystansie 119 km, na trudnej, górzystej trasie. W tym roku udział w zawodach zapowiedziały ekipy z 26 państw – na starcie stanie aż 115 koni – w tym 35 par z Francji i 80 z zagranicy. Nowością mającą zachęcić właścicieli i hodowców koni arabskich do udziału w rajdach długodystansowych jest ufundowane w tym roku przez Światową Organizację Konia Arabskiego (WAHO) Trofeum WAHO dla najwyżej sklasyfikowanego konia czystej krwi arabskiej. Zwycięzca tego Trofeum dostanie również nagrodę pieniężną – 8000 euro.

Beata Dzikowska, fot. Mateusz Jaworski
Beata Dzikowska, fot. Mateusz Jaworski

– Zawody te są najważniejszymi w sezonie, ponieważ to w Compiegne porównana zostaje czołówka koni rajdowych (7–8-letnich) z całego świata. W wyniku tego porównania wyłania się grupa najlepszych reproduktorów rajdowych oraz najlepszych młodych koni na świecie – powiedziała polskimarabom.com, tuż przed odlotem do Compiegne, Beata Dzikowska, zawodniczka i właścicielka KJ Champion.

W tym roku polską hodowlę będą reprezentowały dwie pary z KJ Champion Łódź: Olga Ciesielska na Efendim (Harbin – Eutrofia, hod. SO Białka) i Ewelina Preis na Ashminie (Fawor – Aktorka, hod. Z. Górski) oraz Kamilia Tobiasz na Mu-Zahrat (Dobryń – Mu-Gaza, hod. Z. Tobiasz). Efendi i Ashmin stratowały w tym sezonie zagranicą dwukrotnie. W czerwcu na

Ola Ciesielska i Efendi, fot. Mateusz Jaworski
Ola Ciesielska i Efendi, fot. Mateusz Jaworski

międzynarodowych zawodach w Ermelo (Holandia) Efendi był czwarty na 100 km, z prędkością 14,20 km/h, a w lipcu na Mistrzostwach Niemiec na dystansie 80 km został wyeliminowany po drugiej bramce (61 km), podczas rekontroli, za kulawiznę. Druga startująca w tym roku zagranicą para (Ashmin – Ewelina Preis) na międzynarodowych zawodach w maju w Babolnej (Węgry), na dystansie 80 km, zajęła 8. miejsce z dobrym tempem 15,85 km/h, a w lipcu podczas Mistrzostw Niemiec na dystansie 120 km jako jedyna ukończyła konkurs i z tempem 11,99 km/h zajęła pierwsze miejsce.

– Liczymy głównie na to, że wszystkie polskie konie ukończą dystans – mówi Beata Dzikowska – choć jeśli chodzi o konie z KJ Champion, to nie nastawiamy się wcale na jazdę z minimalnym tempem, chcielibyśmy powalczyć o dobre lokaty. W przypadku Efendiego liczymy na tempo 15 km/h, a u Ashmina – 14 km/h. O konkretnych miejscach chyba nawet nie wypada nam teraz jeszcze wyrokować.

Oprócz sportowego i hodowlanego wymiaru, impreza w Compiegne ma również aspekt handlowy. Wiele startujących tam koni szybko zmienia właściciela tuż po udanym występie.

Ewelina Preis na Ashminie, fot. Maciej Kacprzyk
Ewelina Preis na Ashminie, fot. Maciej Kacprzyk

– Bardzo wiele koni, które ukończą przejazd i zajmą pierwsze pięć miejsc, sprzedawane jest już na miejscu we Francji, osiągając ceny ok. 100–200 tys. euro – mówi Beata Dzikowska. – Konie kupowane są nie tylko przez szejków, ale również do Włoch czy Hiszpanii.

Dotąd jedynym polskim koniem, który wziął udział w tych zawodach (2005 r.) i został od razu w Compiegne sprzedany (do Zjednoczonych Emiratów Arabskich) był Gont 1998 (Wachlarz – Gruda, hod. L. Jakubowicz). Beata Dzikowska nie ukrywa, że liczy na sprzedaż przynajmniej jednego z polskich koni. Być może do Polski nie wróci już Ashmin, jeśli tylko osiągnie ustaloną cenę rezerwową.

Polskie konie wyjechały do Compiegne we wtorek i dotarły bezpiecznie na miejsce w środę. O ważniejszych wydarzeniach z trasy rajdu oraz o wynikach zawodów będziemy informować na naszym portalu.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.