Reklama
Najlepszy syn Marwana zamieszka w Jadem Arabians

Aktualności

Najlepszy syn Marwana zamieszka w Jadem Arabians

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
QR Marc, fot. Suzanne Sturgill (z arch. Rohara Arabians)
QR Marc, fot. Suzanne Sturgill (z arch. Rohara Arabians)

Pisząc o rozegranym w miniony weekend w Akwizgranie Pucharze Narodów wspomnieliśmy, iż jest to jeden z tych pokazów, na których poza oceną koni odbywają się transakcje – niektóre na międzynarodową i potężną skalę.
W kuluarach pokazu emocje budziła niepotwierdzona wówczas jeszcze informacja o zakupie do Europy ogiera QR Marc, uważanego za najlepszego z synów dwukrotnego czempiona świata i dwukrotnego czempiona USA – Marwana Al Shaqab (Gazal Al Shaqab – Little Liza Fame po Fame VF). Jak udało nam się potwierdzić – QR Marc przyleci do Europy 1 listopada!
QR Marc (od Swete Dreams po Magic Dream CAHR) wyhodowany został przez państwa Vicki i Louisa Doyle’ów w kalifornijskiej stadninie Quail Ridge Arabians, która wcześniej zasłynęła m.in. ogierem QR Excel (Magic Dream – Kouream De Ment), dwukrotnym wiceczempoionem USA, wiceczempionem Kanady, czempionatu w Scottsdale i w Wels oraz czempionem Włoch i pokazu w Menton, a w 2005 roku Top 10 czempionatu świata (będącym obecnie własnością stadniny Yeguada Ferrero z Majorki).

Rodowód QR Marca jest więc tym bardziej atrakcyjny, że jego matka – klacz Swete Dreams jest pełną siostrą QR Excela! Swete Dreams jest reprezentantką rodu męskiego Saklawi I m.in. poprzez ogiera Ruminaja Ali (potomka Nazeera) – zasłużonego ojca czempionów i reproduktorów, dziadka m.in. Gazala Al Shaqab (tak więc QR Marc jest inbredowany na Ruminaja Ali – linię słynącą z przekazywania elegancji i charyzmy). Linia żeńska Swete Dreams to linia Samirah or.ar. urodzonej w 1925 r., importowanej w 1931 r. do USA przez Alberta Harrisa.

QR Marc, fot. Suzanne Sturgill (z arch. Rohara Arabians)
QR Marc, fot. Suzanne Sturgill (z arch. Rohara Arabians)

Sam QR Marc, urodzony 28 lutego 2005 r., jako roczniak został wiceczempionem USA w kategorii Breeders Sweepstakes Colt oraz czempionem źrebiąt Regionu 14.
Po tych sukcesach ogierek zmienił właściciela – stając się własnością stadniny Rohara Arabians państwa Roxann i Karla Hartów z Florydy. Stadnina Rohara Arabians odnosi sukcesy w hodowli koni użytkowych, jednak włożyła również spory wkład w promocję QR Marca. W sezonie 2007 nasienie ogiera dostępne już było w Europie poprzez MT Training Center w Szwecji.

To jednak nie wystarczyło hodowcom z Belgii, którzy niedawno sfinalizowali transakcję zakupu dwuletniego ogiera. Spekuluje się cenę nawet 4 milionów dolarów, jaką nowy właściciel miał zapłacić za tego (uważanego przez wielu amerykańskich hodowców za najlepszego) syna Marwana Al Shaqab. Cena stanówki nie została jeszcze ustalona.
Informacja o zakupie QR Marca wywołała spore poruszenie na międzynarodowym forum. Nabywcą jest p. Paul Gheysens, a ogier stacjonować będzie w Jadem Arabians, u p. Christine Jamar.

QR Marc może być interesującą ofertą dla planujących stanówki 2008 polskich hodowców, zwłaszcza, że porcja nasienia ojca – Marwana Al Shaqab, osiągnęła ostatnio astronomiczną kwotę 20 000 dolarów. Jeśli zaś właściciele QR Marca zdecydują się oddać ogiera jeszcze w tym sezonie do treningu, to bardzo ciekawie mogą się też zapowiadać rozgrywki w tegorocznym czempionacie świata, na którym ponownie pojawić ma się słynny półbrat Marca – stojący w sezonie 2007 w amerykańskiej stadninie Brookville Arabians Marajj (od RGA Kouress), oddany niedawno do treningu Scottowi Allmannowi, który zapewne będzie się starał poprawić ubiegłoroczny wynik Marajj’a – tytuł Wiceczempiona Świata.

Ciekawostką jest, że niewątpliwie pięknie wyglądający na zdjęciach QR Marc ma również pełną siostrę – roczna QR Marlaina stanowi obecnie własność stadniny Ajman Stud ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Dwuletni QR Marc pozostawił w Rohara Arabians aż 14 pokrytych klaczy czystej krwi i 4 półkrwi.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.