Reklama
Czempionat USA: polskie konie mają groźnych rywali

Aktualności

Czempionat USA: polskie konie mają groźnych rywali

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Uroczysta prezentacja Monogramma, Czempionat USA 2006, kolaż Nancy Pierce
Uroczysta prezentacja Monogramma, Czempionat USA 2006, kolaż Nancy Pierce

Polskie konie w czempionacie USA spotkają się z groźnymi rywalami!

Już za tydzień, w czwartek, 18 października rozpoczyna się najważniejsza w USA i najbardziej prestiżowa w Ameryce Pn. impreza poświęcona koniom czystej krwi arabskiej – Narodowy Czempionat Stanów Zjednoczonych. Pokaz, w którym biorą udział konie czystej i półkrwi arabskiej oraz angloaraby, odbędzie się na terenie obiektu Expo New Mexico w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Impreza potrwa do 27 października i weźmie w niej udział w sumie prawie 3000 koni (stan zgłoszeń na 27 września).

Konie rywalizować będą w aż 97 klasach – oprócz dobrze nam znanych tzw. w ręku (Halter/Breeding), rozegrane zostaną m.in. kategorie Park Horse, English Pleasure, Hunter, Hack, klasy powożenia, jazdy w damskim siodle, klasy kostiumowe oraz kategorie western: Reining, Cutting, Trail, Working Cow. Poszczególne klasy dzielą się też na te, w których uczestniczą jeźdźcy/prezenterzy profesjonalni i amatorzy. Organizatorzy zapraszają również na liczne stoiska handlowe oraz imprezy towarzyszące, gromadzące hodowców i miłośników koni z całego świata.

Emandoria, fot. Katarzyna Dolińska
Emandoria, fot. Katarzyna Dolińska

Według naszych dotychczasowych informacji, polski dorobek hodowlany w Narodowym Czempionacie USA reprezentować będą konie, przebywające w treningu u Grega Galluna:

– trzyletnia Emandoria (Gazal Al Shaqab – Emanda), hod. i wł. SK Michałów, dzierżawiona przez Pride of Poland USA, LLC. Emandoria wystąpi w klasie Junior Mare Breeding, do której zgłoszono 21 klaczek. Eliminacje klas podzielonych na A i B odbędą się we wtorek, 23 października o godz. 8:00 czasu lokalnego, półfinały i finały – w piątek, 26 października o godz. 19:00;

– dwunastoletnia michałowska Elandra (Monogramm – Erlanda), sprzedana na aukcji Pride of Poland 2005 za 290 tys. euro do USA i niedawno odsprzedana (mówi się o cenie 700 tys. dolarów!) do Mystica Arabians (Perth, Australia). Klacz wystąpi w kategorii Senior Mare Breeding, do której zgłoszonych jest 18 klaczy. Półfinały i finały odbędą się we wtorek, 23 października o godz. 20:00 czasu lokalnego. W programie nie przewidziano eliminacji wstępnych dla starszych klaczy – prawdopodobnie spowodowane jest to zbyt małą liczbą uczestników (co czasami ma miejsce w klasach starszych koni podczas czempionatów USA). W tym przypadku konie od razu uczestniczą w półfinałach/finałach, w których wybiera się Top Ten oraz zwycięzców;

Elandra, fot. Joanna Jonientz
Elandra, fot. Joanna Jonientz

– urodzony podczas pobytu michałowskiej Egzonery w dzierżawie do Jade Creek Arabians (USA) roczny ogierek Aria Egzalt (po Gazal Al Shaqab), który stanowi własność Pride of Poland USA, LLC i wystąpi w kategorii Yearling Colt/Gelding Breeders Sweepstakes. Do rozgrywek w tej kategorii zgłoszono 44 ogierki, eliminacje klas A i B – w poniedziałek, 22 października o godz. 19:00 czasu lokalnego, półfinały i finały – w sobotę, 27 października o godz. 8:00.

 

Listę koni, które wezmą udział w Czempionatach USA ogłosił już słynny ośrodek trenigowy Midwest Training Center Davida Boggs’a (znanego z występów z Padronsem, Padronsem Psyche i Magnum Psyche). Wiemy już więc, że michałowskiej hodowli Elandra zmierzy się w klasie m.in. z Maggdaliną, córką Magnum Psyche i czysto polskiej Zoliny (po Andrzejevo), ubiegłoroczną wiceczempionką USA – GAA Millenią (Magnum Psyche – Bey Cherie Amore po Bey Shah) i DD Crown Jewel, córką Magnum Psyche i w ¾ polskiej Crown Victorii po Marsianin.
Emandoria zmierzy się m.in. z ubiegłoroczną zwyciężczynią tytułu Top Ten US National i Młodzieżową Wiceczempionką Kanady 2006 – Magnums Julep (Magnum Psyche – Beyon Fire) oraz z kasztanowatą Kharmel (Khadraj NA – SF Georgia).
W klasie Aria Egzalta wystąpi zaś m.in. zwycięzca pokazów regionalnych Prince Valentino (DA Valentino – JJ Princessa po Magnum Psyche), którego ojciec – DA Valentino został m.in. Narodowym Czempionem Ogierów Rocznych USA 2004, Narodowym Czempionem Ogierów Młodszych USA, Czempionem Kanady i pokazu w Scottsdale. Sam DA Valentino (Versace – DA Love po Padrons Psyche) również będzie walczył o tytuły na tegorocznym czempionacie USA. Innym rywalem Aria Egzalta będzie Mariachi FA (Marwan Al Shaqab – VH Leading Lady po Padrons Psyche), tegoroczny Czempion Regionu 7 i Wiceczempion Ogierów Rocznych pokazu w Scottsdale 2007.

Dzięki uprzejmości naszego specjalnego korespondenta – Nancy Pierce, informacje z występów polskich koni oraz zdjęcia zamieszczać będziemy na bieżąco podczas trwania czempionatów.

Lista klas:
http://www.arabianhorses.org/competitions/nationalevents/usnationals/2007/docs/07USNClassList.pdf

Program klas:
http://www.arabianhorses.org/competitions/nationalevents/usnationals/2007/docs/07USNSchedulePrizeList3.pdf

Liczba koni zgłoszonych do poszczególnych klas:
http://www.arabianhorses.org/competitions/nationalevents/usnationals/2007/docs/USN_Stats927.pdf

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.