Reklama
Czempionat USA: polskie konie mają groźnych rywali

Aktualności

Czempionat USA: polskie konie mają groźnych rywali

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Uroczysta prezentacja Monogramma, Czempionat USA 2006, kolaż Nancy Pierce
Uroczysta prezentacja Monogramma, Czempionat USA 2006, kolaż Nancy Pierce

Polskie konie w czempionacie USA spotkają się z groźnymi rywalami!

Już za tydzień, w czwartek, 18 października rozpoczyna się najważniejsza w USA i najbardziej prestiżowa w Ameryce Pn. impreza poświęcona koniom czystej krwi arabskiej – Narodowy Czempionat Stanów Zjednoczonych. Pokaz, w którym biorą udział konie czystej i półkrwi arabskiej oraz angloaraby, odbędzie się na terenie obiektu Expo New Mexico w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Impreza potrwa do 27 października i weźmie w niej udział w sumie prawie 3000 koni (stan zgłoszeń na 27 września).

Konie rywalizować będą w aż 97 klasach – oprócz dobrze nam znanych tzw. w ręku (Halter/Breeding), rozegrane zostaną m.in. kategorie Park Horse, English Pleasure, Hunter, Hack, klasy powożenia, jazdy w damskim siodle, klasy kostiumowe oraz kategorie western: Reining, Cutting, Trail, Working Cow. Poszczególne klasy dzielą się też na te, w których uczestniczą jeźdźcy/prezenterzy profesjonalni i amatorzy. Organizatorzy zapraszają również na liczne stoiska handlowe oraz imprezy towarzyszące, gromadzące hodowców i miłośników koni z całego świata.

Emandoria, fot. Katarzyna Dolińska
Emandoria, fot. Katarzyna Dolińska

Według naszych dotychczasowych informacji, polski dorobek hodowlany w Narodowym Czempionacie USA reprezentować będą konie, przebywające w treningu u Grega Galluna:

– trzyletnia Emandoria (Gazal Al Shaqab – Emanda), hod. i wł. SK Michałów, dzierżawiona przez Pride of Poland USA, LLC. Emandoria wystąpi w klasie Junior Mare Breeding, do której zgłoszono 21 klaczek. Eliminacje klas podzielonych na A i B odbędą się we wtorek, 23 października o godz. 8:00 czasu lokalnego, półfinały i finały – w piątek, 26 października o godz. 19:00;

– dwunastoletnia michałowska Elandra (Monogramm – Erlanda), sprzedana na aukcji Pride of Poland 2005 za 290 tys. euro do USA i niedawno odsprzedana (mówi się o cenie 700 tys. dolarów!) do Mystica Arabians (Perth, Australia). Klacz wystąpi w kategorii Senior Mare Breeding, do której zgłoszonych jest 18 klaczy. Półfinały i finały odbędą się we wtorek, 23 października o godz. 20:00 czasu lokalnego. W programie nie przewidziano eliminacji wstępnych dla starszych klaczy – prawdopodobnie spowodowane jest to zbyt małą liczbą uczestników (co czasami ma miejsce w klasach starszych koni podczas czempionatów USA). W tym przypadku konie od razu uczestniczą w półfinałach/finałach, w których wybiera się Top Ten oraz zwycięzców;

Elandra, fot. Joanna Jonientz
Elandra, fot. Joanna Jonientz

– urodzony podczas pobytu michałowskiej Egzonery w dzierżawie do Jade Creek Arabians (USA) roczny ogierek Aria Egzalt (po Gazal Al Shaqab), który stanowi własność Pride of Poland USA, LLC i wystąpi w kategorii Yearling Colt/Gelding Breeders Sweepstakes. Do rozgrywek w tej kategorii zgłoszono 44 ogierki, eliminacje klas A i B – w poniedziałek, 22 października o godz. 19:00 czasu lokalnego, półfinały i finały – w sobotę, 27 października o godz. 8:00.

 

Listę koni, które wezmą udział w Czempionatach USA ogłosił już słynny ośrodek trenigowy Midwest Training Center Davida Boggs’a (znanego z występów z Padronsem, Padronsem Psyche i Magnum Psyche). Wiemy już więc, że michałowskiej hodowli Elandra zmierzy się w klasie m.in. z Maggdaliną, córką Magnum Psyche i czysto polskiej Zoliny (po Andrzejevo), ubiegłoroczną wiceczempionką USA – GAA Millenią (Magnum Psyche – Bey Cherie Amore po Bey Shah) i DD Crown Jewel, córką Magnum Psyche i w ¾ polskiej Crown Victorii po Marsianin.
Emandoria zmierzy się m.in. z ubiegłoroczną zwyciężczynią tytułu Top Ten US National i Młodzieżową Wiceczempionką Kanady 2006 – Magnums Julep (Magnum Psyche – Beyon Fire) oraz z kasztanowatą Kharmel (Khadraj NA – SF Georgia).
W klasie Aria Egzalta wystąpi zaś m.in. zwycięzca pokazów regionalnych Prince Valentino (DA Valentino – JJ Princessa po Magnum Psyche), którego ojciec – DA Valentino został m.in. Narodowym Czempionem Ogierów Rocznych USA 2004, Narodowym Czempionem Ogierów Młodszych USA, Czempionem Kanady i pokazu w Scottsdale. Sam DA Valentino (Versace – DA Love po Padrons Psyche) również będzie walczył o tytuły na tegorocznym czempionacie USA. Innym rywalem Aria Egzalta będzie Mariachi FA (Marwan Al Shaqab – VH Leading Lady po Padrons Psyche), tegoroczny Czempion Regionu 7 i Wiceczempion Ogierów Rocznych pokazu w Scottsdale 2007.

Dzięki uprzejmości naszego specjalnego korespondenta – Nancy Pierce, informacje z występów polskich koni oraz zdjęcia zamieszczać będziemy na bieżąco podczas trwania czempionatów.

Lista klas:
http://www.arabianhorses.org/competitions/nationalevents/usnationals/2007/docs/07USNClassList.pdf

Program klas:
http://www.arabianhorses.org/competitions/nationalevents/usnationals/2007/docs/07USNSchedulePrizeList3.pdf

Liczba koni zgłoszonych do poszczególnych klas:
http://www.arabianhorses.org/competitions/nationalevents/usnationals/2007/docs/USN_Stats927.pdf

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy
Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.