Reklama
Ashmin w państwowym stadzie ogierów we Francji

Aktualności

Ashmin w państwowym stadzie ogierów we Francji

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Ashmin, fot. z arch. KJ Champion
Ashmin, fot. z arch. KJ Champion

Miesiąc temu, podsumowując start polskich koni w najważniejszej imprezie rajdowej sezonu – Mistrzostwach Świata Młodych Koni w Compiegne, pisaliśmy o dużym zainteresowaniu polskimi końmi wśród zagranicznych hodowców oraz o trwających negocjacjach handlowych, o których w rozmowie z polskimiarabami.com wspomniała Beata Dzikowska, właścicielka KJ Champion, reprezentowanego w Compiegne przez konie Efendi (Harbin – Eutrofia po Palas), hod. SK Białka i Ashmin (Fawor – Aktorka po Embargo), hod. Zbigniewa Górskiego.

Wczoraj dotarła do nas sensacyjna wiadomość, że wspomniane negocjacje zakończyły się pomyślnie i najlepiej sklasyfikowany w Compiegne reprezentant Polski – ogier Ashmin (jako jedyny ukończył przejazd, na 45. miejscu z tempem 15 km/h) nie tylko stał się własnością jednego z najlepszych na świecie trenerów rajdowych Stephane’a Chazela (Francja), ale zostanie również, już w sezonie 2008, szeroko użyty we francuskiej hodowli koni rajdowych, w tym w państwowym stadzie ogierów! Szczegóły użycia ogiera są jeszcze na etapie ustalania, jednak Stephane Chazel mówi, że użyciem Ashmina w programie uszlachetniania koni z linii użytkowych zainteresowane jest jedno najważniejszych państwowych stad ogierów we Francji.

Francja jest krajem przodującym w hodowli i wynikach uzyskiwanych w rajdach długodystansowych, a więc użycie polskiej, prywatnej hodowli Ashmina we francuskich stadninach prywatnych, a przede wszystkim w cieszącym się dużą renomą państwowym stadzie ogierów to ogromny sukces polskiej hodowli i wyróżnienie dla hodowcy – Zbigniewa Górskiego oraz dla właścicieli – KJ Champion, który wspaniale wypromował ogiera, przygotowując go do udanych startów.

Na Ashminie - Ewelina Preis. Getynga 2007, fot. Maciej Kacprzyk
Na Ashminie – Ewelina Preis. Getynga 2007, fot. Maciej Kacprzyk

– Stephane Chazel skontaktował się z nami niedługo po zawodach w Compiegne. Był zdecydowany na kupno Ashmina. Negocjacje trwały około dwóch tygodni i zakończyły się sukcesem w miniony weekend – mówi Beata Dzikowska. Ze względu na tajemnicę handlową nie zdradza ceny, jaką znany francuski trener zapłacił za polskiego ogiera, jednak zaznacza, że jest ona „zdecydowanie satysfakcjonująca, jak na cenę uzyskaną za konia rajdowego, typowego i o czysto polskim pochodzeniu”.

Dziś rano Ashmin wyjechał z Polski do Strasburga, gdzie zostanie przeładowany i uda się w drogę do nowego domu. Według planów Stephane’a Chazela ogier nie tylko będzie oferowany do stanówki, ale będzie też kontynuował karierę sportową – już w barwach Francji.

W ramach transakcji do Polski zakupione zostały dwa francuskie konie rajdowe – w tym klacz czystej krwi arabskiej, kupiona do KJ Champion: Ysakhan de Passerat od Ysatis de Syrah po znanym reproduktorze wyścigowym i rajdowym – Regal de Khan (Djouras Tu – Khana po Saint Laurent), inbredowanym na jednego z najsłynniejszych francuskich reproduktorów wyścigowych – Denouste’a, który, co ciekawe, pojawia się również w rodowodach polskich koni arabskich poprzez swego syna – Caida, dziadka zasłużonej janowskiej klaczy Eleonora po Witraż (matki słynnego Exelsjora i babki znanych synów Aquinora: Eleuzisa, Elfa i Elkina). Dziewięcioletnia Ysakhan de Passerat jest jak dotąd matką dwóch obiecujących wyścigowo i jednego przygotowywanego do rajdów potomka.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.