Reklama
Polskie konie czempionami USA!

Aktualności

Polskie konie czempionami USA!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Emandoria, fot. Nancy Pierce
Emandoria, fot. Nancy Pierce

W miniony weekend druga z klaczy reprezentujących w tym roku polską hodowlę na Narodowych Czempionatach USA zakończyła swój występ. Michałowskiej hodowli i własności Emandoria w nocy z piątku na sobotę (naszego czasu) została jednomyślnie wybrana Młodzieżową Czempionką USA.

Wcześniej jej była koleżanka stajenna – wyhodowana w Michałowie Elandra (obecnie własności australijskiej stadniny Mystica Arabians) została wybrana Wiceczempionką w kategorii seniorek.

Allison MO, fot. Nancy Pierce
Allison MO, fot. Nancy Pierce

O tym, jak silna była konkurencja w Tingley Coliseum w Albuquerque, opowiada polskimarabom.com nasza amerykańska korespondentka Nancy Pierce.

– Finały klaczy młodszych (w kategorii breeding – przyp.red.) były bardzo emocjonujące. Wzięły w nich udział naprawdę piękne klacze! Przepiękna i typowa, siwa córka Gazala Al Shaqab – Emandoria, była faworytką publiczności od pierwszego startu, ale i jej wspaniałe rywalki, zwłaszcza gniada Kharmel BR pokazywana przez Davida Boggsa, Alisson MO pokazywana przez Andrew Sellmana i French Psylk (Rodolfo Guzzo) były również bardzo mocno dopingowane.

French Psylk, fot. Nancy Pierce
French Psylk, fot. Nancy Pierce

– Rywalizacja była zawzięta i wielu z nas zastanawiało się czy młody prezenter Andrew Sellman nie doda kolejnego Narodowego Czempionatu do swoich osiągnięć, występując z ciemnogniadą córką Besson Carol’a, Alisson MO – mówi dalej Nancy. – Trzy konie spośród czterech przygotowywanych przez Andrew wygrały tytuły na tym pokazie. Prezenter klaczy French Psylk, Rodolfo Guzzo, mając wsparcie dobrze znanego trenera i prezentera Grega Knowlesa zrobił rewelacyjny „show” z prezentowaną klaczą, podczas gdy sędziowie przechadzali się, oceniając dokładnie każdą z uczestniczek. Greg Knowles odbiegł
Emandoria, fot. Nancy Pierce
Emandoria, fot. Nancy Pierce

w pewnym momencie i, stojąc tuż za mną przy bandzie, zaczął straszyć French Psylk, co spowodowało, że ta stała jak statuetka, kiedy sędziowie przechodzili obok. Za każdym razem, gdy któryś z sędziów spoglądał na French Psylk, Knowles syczeniem przyciągał uwagę klaczy, przywracając ją do perfekcyjnej pozycji. „Tę to moglibyśmy ukraść” – wyszeptał żartobliwie. French Psylk dawała z siebie wszystko, jednak w końcu to nieprawdopodobnie typowa, o perfekcyjnych proporcjach Emandoria i elegancka Kharmel BR odebrały tytuły czempionki i wice.
Elandra, fot. Nancy Pierce
Elandra, fot. Nancy Pierce

Dla wielu obserwatorów nie było w ringu żadnych faworytek poza Emandorią. Od chwili, gdy wybiegła kłusem w oparach puszczanego na wejściu dymu do momentu ogłoszenia jej jednomyślnie wybraną czempionką, Emandoria podbiła serca Amerykanów perfekcją, którą tak rzadko widać na naszych ringach.

Z grupy koni pochodzących ze stanówek w Polsce, roczny Aria Egzalt, o którym również pisaliśmy wcześniej, niestety nie zakwalifikował się do finałów swojej kategorii (Arabian Yearling Colt/Gelding Breeders Sweepstakes), natomiast tytuł Czempiona Arabian Reining Horse Futurity 5 & Under zdobył Kubla Khan NA, syn michałowskiej Kwestury i michałowskiego ogiera Monar, urodzony podczas dzierżawy klaczy do USA.

Pyro Thyme, fot. Nancy Pierce
Pyro Thyme, fot. Nancy Pierce

Poniżej przedstawiamy wybrane wyniki Czempionatów USA – w kategorii w ręku (breeding). W tym roku duży sukces w klasach tej kategorii odniósł trener David Boggs z Midwest Training Center – pokazywane przez niego konie zdobyły dwa tytuły czempionów i jeden wice. Wśród ogierów wyróżnił się Versace, który jest ojcem tegorocznych zwycięzców: czempiona ogierów młodszych i wiceczempiona ogierów starszych USA.

Czempionat USA Klaczy Młodszych (3-5 letnie)

Maggdalina, fot. Nancy Pierce
Maggdalina, fot. Nancy Pierce

Emandoria (Gazal Al Shaqab – Emanda/Ecaho), hod. i wł. SK Michałów, dz. Pride of Poland USA LLC, prezenter: Gregory Gallun
Kharmel BR (Khadraj NA – SF Georgia/Huklebey Berry), wł. Marino & Anthony, prezenter: David Boggs

Czempionat USA Klaczy Starszych (6 l. i starsze)

Maggdalina (Magnum Psyche – Zolina/Andrzejevo), wł. Strawberry Banks Farm, prezenter: David Boggs
Elandra (Monogramm – Erlanda/Eukaliptus), wł. Jeff McGlinn & Robyn Bullsbrook (hod. SK Michałów), prezenter: Gregory Gallun

Elandra, fot. Nancy Pierce
Elandra, fot. Nancy Pierce

Czempionat USA Ogierów Młodszych (3-5 letnie)

DA Valentino (Versace – DA Love/Padrons Psyche), wł. Grossman & Maureen, prezenter: David Boggs
Pprovidence (Echo Magnifficoo – Bey Amore/Bey Imprimis), wł. S. Valerie, prezenter: Jeff Schall

Czempionat USA Ogierów Starszych (6 l. i starsze)

US Nationals, fot. Nancy Pierce
US Nationals, fot. Nancy Pierce

Pyro Thyme SA (Pryme Thyme – Holly Onfire JW/Katz), wł. M.C. Larson, prezenter: Andrew Sellman
Da Vinci FM (Versace – Full Moon Astar/Yahya Matuk), wł. C.T. Wright, prezenter: Daniel Bergren

Oficjalne wyniki wszystkich klas i typy poszczególnych sędziów: http://secure.arabianhorses.org/perl/AHA/showresults.cgi?func=displayclasspick&show=8340

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.