Reklama
Rocznicowa Wigilia w Janowie

Aktualności

Rocznicowa Wigilia w Janowie

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Janów, fot. Mateusz Jaworski
Janów, fot. Mateusz Jaworski

W ostatnią sobotę w Centrum Konferencyjno-Treningowym Stadniny Koni Janów Podlaski miało miejsce niecodzienne wydarzenie – uczniowie tutejszego technikum hodowli koni wraz z dyrekcją Stadniny zorganizowali wieczór wigilijny, połączony ze 190. rocznicą powstania stadniny (daty te się zbiegają: stadninę powołano 18.12.1817 r.).

Pierwszą atrakcją był kadryl wykonany, przy dźwiękach świątecznej muzyki, przez jeźdźców na ośmiu ogierach czołowych. Wystąpiły cztery gniadosze: Aslan (Eukaliptus – Algora), Album (Europejczyk – Alejka), Esturion (Wachlarz – Etra) i Eol (Gazal Al Shaqab – Eutona) oraz cztery siwki: Esculap (Primo – Esparceta), Eurykles (Emigrant – Eutona), Salar (Echo – Saba) i Perseusz (Laheeb – Pepesza). Po raz pierwszy młodzież z tutejszego klubu jeździeckiego zaprezentowała kadryla w czwórkach, a nie w dwójkach, jak w poprzednich latach. Jak powiedział trener ze SK Janów Podlaski Artur Bieńkowski, wymagało to większego przygotowania i dłuższej pracy z ogierami. Zaletą tej sytuacji było niewątpliwie to, że konie chodziły regularnie pod siodłem. Po pokazie do sali w krytej ujeżdżalni wniesiono wielki tort upieczony z okazji 190. urodzin stadniny. Po poczęstunku i życzeniach świątecznych kontynuowano część artystyczną wieczoru. Uczniowie technikum przedstawili m.in. historię powstania i losy janowskiego Rządowego Stada Ogierów, a następnie samej stadniny, na podstawie monografii prof. Witolda Pruskiego, wybitnego hipologa, z którego książek i badań korzysta się do dziś.

Wigilia w takiej formie odbyła się w SK Janów Podlaski już po raz czwarty. Wyjątkowe miejsce z blisko 200-letnią historią, architekturą i klimatem nadbużańskich pejzaży przyciąga gości nie tylko w czasie sierpniowej aukcji!

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.