Reklama
Sezon pokazów w USA – otwarcie już wkrótce

Aktualności

Sezon pokazów w USA – otwarcie już wkrótce

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Niedawno Europejska Organizacja Konia Arabskiego (ECAHO) opublikowała oficjalny kalendarz imprez afiliowanych na sezon 2008 – w Europie i na Bliskim Wschodzie. Tymczasem również Amerykanie zapowiadają już pokazy, w których zapewne i w tym roku udział wezmą polskiej hodowli konie kupione do USA lub też przebywające w dzierżawach.

Zrzeszenie Hodowców Koni Arabskich (AHBA) opublikowało warunki drugiej edycji prestiżowego Pucharu Świata Hodoców – The Arabian Breeders World Cup w South Point Hotel & Casino w Las Vegas. W tym roku pokaz odbędzie się w dniach 17-20 kwietnia. Pokazy rozpoczną się klasami wałachów i prezenterów-amatorów w czwartek, w piątek odbędą się klasy klaczy młodszych i starszych, w sobotę ogierów, w niedzielę rozegrane zostaną czempionaty klas w ręku. Ponadto w piątek i sobotę odbędą się klasy użytkowe, jednak, nietypowo dla amerykańskich pokazów, w programie imprezy dominują zdecydowanie klasy w ręku. Nie jest to przypadek, ponieważ pokaz mający z założenia „jednoczyć hodowców z całego świata” rozgrywany jest w systemie pucharowym, stosowanym w Europie podczas Pucharu Narodów i Czempionatu Świata w Paryżu. Również konie będą oceniane nietypowo jak na amerykańskie pokazy – systemem punktowym, a nie porównawczym, co ma zdaniem organizatorów uatrakcyjnić pokaz i uczynić osiągane przez konie wyniki bardziej czytelnymi i zrozumiałymi dla obserwatorów. Wprowadzenie tej nowej dla amerykańskich wystawców i widzów formuły pokazu w Las Vegas w zeszłym roku wywołało w środowisku amerykańskich hodowców i trenerów wielką dyskusję nad plusami i minusami europejskich i amerykańskich metod oceniania i pokazywania koni.

Tegoroczny pokaz sędziować będzie 5 sędziów spośród zaproszonego grona, reprezentującego kraje z pięciu kontynentów:
Majdi Al-Saleh – Jordania
Dr. Gianmarco Aragno – Włochy
Eduardo Moreira Caio – Brazylia
Karen Homer-Brown – USA
Cathy Murphy-Wright – USA
Allan Preston – Australia
Brian Scoggins – USA (klasy użytkowe).

Przypomnijmy, że w zeszłorocznej edycji pokazu wzięły udział trzy konie hodowli polskiej: janowska Olita (Ecaho – Orawa), w dzierżawie do Valley Oak Arabians, michałowska Wkra (Gazal Al Shaqab – Wyborna), hod. SK Michałów, w dzierżawie do Palmetto Arabians i wyhodowany w Michałowie Kordelas (Monogramm – Kabała), należący obecnie do Toskhara Arabians (USA). Wystąpił również eksportowany w łonie matki syn michałowskiej Egzonery, Egzalt JCA (po Gazal Al Shaqab), urodzony w Jade Creek Arabians (USA), będący własnością Pride of Poland Partners. Wszystkie, poza Wkrą, wygrały swoje klasy, jednak żadnemu nie udało się wejść do czempionatów. Polskie konie zakończyły występ na tym nielicznie obsadzonym uczestnikami pokazie tytułem Top Five uzyskanym przez Olitę. W Top Five znalazły się również – użyty w SK Janów Podlaski Enzo (który zdobył też tytuł wiceczempiona ogierów starszych), oraz jego syn Eden C, wybrany czempionem ogierów młodszych.

(więcej w naszej zeszłorocznej relacji z Las Vegas)

 

Przypominamy, że pierwszy duży pokaz w USA będący jednym z najważniejszych i największych na świecie rozpocznie się już za miesiąc w Scottsdale. Tegoroczne zmagania koni obserwować będzie wybierająca się do USA grupa hodowców z Polski. Według informacji przekazanych nam przez Marshę Parkinson, do debiutu pokazowego w Scottsdale przygotowuje się już m.in. janowski Equifor (Gazal Al Shaqab – Eqviria) przebywający w dzierżawie w Canterbury Farms p. Parkinson. Equifora w Scottsdale pokazywać będzie jeden z czołowych amerykańskich trenerów – Greg Gallun.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.