Reklama
Polski ogierek pojedzie do Wielkiej Brytanii

Aktualności

Polski ogierek pojedzie do Wielkiej Brytanii

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Faradis, fot. Katarzyna Dolińska
Faradis, fot. Katarzyna Dolińska

W ubiegły weekend w Polsce gościły panie Wendy Carr i Suzanne O’Rourke z Wielkiej Brytanii. Wendy Carr znana jest chyba każdemu miłośnikowi polskich koni arabskich – to ona, dzierżawiąc Czempiona Polski, Europy i Świata – ogiera Fawor, przyczyniła się do jego szerokiego użycia na Wyspach Brytyjskich, w tym w jej własnej stadninie Silverdale Arabians. Stadnina nadal aktywnie prowadzi hodowlę oraz centrum treningowe; w jej stajniach jest dziś w sumie 70 koni, m.in. potomstwo zakupionych z Polski michałowskiej Ewoluty (Piechur – Erudycja) i Saszy (Fawor – Saszetka), która dwukrotnie została Czempionką Wielkiej Brytanii (1993, 1995), będąc jedynym koniem od czasów legendarnego Skowronka (ur. 1909), któremu udało się dwukrotnie zdobyć tytuł czempiona tego kraju. Jej córka, urodzona w Silverdale Arabians Saszarta (po Elart) również odnosiła sukcesy pokazowe, zostając m.in. wiceczempionką pokazu HoCon w Towerlands.

Na tym jednak nie kończą się zasługi Silverdale Arabians dla polskiej hodowli – to właśnie Wendy Carr przyjęła pod swój dach grupę najwspanialszych koni, zakupionych niegdyś w Polsce przez Paolo Gucciego (m.in. Pilot i Pilarka), marniejących w opuszczonej stadninie po upadku imperium hodowlanego Guccich. „Stadnina Paolo Gucciego Melfield Stables miała dwa oddziały: w USA i w Anglii – wspominała podczas wizyty w Polsce Wendy Carr. – Stadniny były naprawdę wspaniałe, niestety właściciel bardzo podupadł na zdrowiu, a po bankructwie konie stały zapomniane, chodząc po błotnistych padokach”.
Konie zostały nieodpłatnie przejęte przez Silverdale Arabians, które zapewniło im godziwe warunki aż do momentu zorganizowania serii wielkich aukcji. W grupie wystawionych koni znalazła się też 21-letnia wtedy Pilarka, dwukrotna Czempionka Europy, Czempionka Świata i Czempionka Pucharu Świata, a w wieku 17 lat również Czempionka Wielkiej Brytanii Klaczy Starszych i Najlepszy Koń tego pokazu. Zarówno Pilarka, jak i Pilot zostały podczas aukcji odkupione przez żonę perkusisty The Rolling Stones Shirley Watts (Halsdon Arabians).

Od lewej: Urszula Łęczycka (autorka tekstu), Suzanne O'Rourke, Wendy Carr, Alicja Napióra, fot. Anna Gos
Od lewej: Urszula Łęczycka (autorka tekstu), Suzanne O’Rourke, Wendy Carr, Alicja Napióra, fot. Anna Gos

Wendy Carr, która nadal aktywnie działa jako hodowca i członkini Komitetu Public Relations & Membership Brytyjskiego Związku Hodowców Koni Arabskich (AHS), podobnie jak i jej przyjaciółka Suzanne O’Rourke, właścicielka stadniny Nomaad Arabians w hrabstwie Kent, są wielkimi miłośniczkami polskich koni; ze szczególnym sentymentem oglądały zwłaszcza potomstwo Fawora. Suzanne O’Rourke jest zresztą właścicielką jego karej wnuczki BBlack Kashmiry po synu Simeon Sadika Aristonie, od klaczy Bint Fawor po Fawor, wyhodowanej w Silverdale Arabians. To właśnie z myślą o przyszłym kojarzeniu Kashmiry obydwie panie poszukiwały w Polsce karego ogiera, który mógłby nie tylko zostać ojcem modnego ostatnio, karego potomstwa na Wyspach Brytyjskich, ale również przyczynić się do rozwoju niewielkiej jeszcze, lecz ambitnej stadniny Nomaad Arabians. Po kilkudniowych poszukiwaniach wybór padł na wnuka Fawora Faradisa 2007 (BS Black Fable – Forsycja po Fawor) ze stadniny Silvatica Black Arabians. Obu paniom bardzo się spodobało ciekawe skojarzenie córki Fawora Forsycji z BS Black Fable, synem karego Czempiona Świata, czystopolskiego Taladinna (DWD Tabasco – Winnetka). W nowym domu Faradisa czeka kariera hodowlana, ale i pokazowa: nowa właścicielka planuje jego starty w klasach w ręku oraz w bardzo popularnych w Anglii klasach użytkowych. Wendy Carr, która gościła w Polsce po raz pierwszy po długiej przerwie, z zainteresowaniem wysłuchała najnowszych wieści z polskiej sceny hodowlanej. Suzanne O’Rourke, dla której była to pierwsza wizyta w naszym kraju, była pod dużym wrażeniem polskiej gościnności i oczywiście – polskich koni. Obie panie zapowiedziały rychły powrót do naszego kraju.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.