Reklama
Oferta na aukcję Pride of Poland ogłoszona

Aktualności

Oferta na aukcję Pride of Poland ogłoszona

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Ekina, fot. Katarzyna Dolińska
Ekina, fot. Katarzyna Dolińska

Znamy już pełną listę aukcyjną koni zgłoszonych na Pride of Poland 2008. Wśród 69 koni (57 klaczy i 12 ogierów) 12 jest własności prywatnej: Bellisima po Ekstern, hod. Stanisława Redestowicza, wł. Pawła Redestowicza, Cesia po Pers oraz Certon po Avangard, hod. i wł. Roberta Talarka, Ekstera po Ekstern, hod. Leszka Jarmuża, wł. Wojciecha Parczewskiego, Emegna po Magnum Psyche, hod. Stanisława Redestowicza, wł. Tomasza Tarczyńskiego, Eureka po Pesal, hod. Laury i Zbigniewa Demczuków, wł. Tomasza Kowalika, Garuna po Grafik, hod. i wł. Agnieszki Wójtowicz, Nirwana po Turban, hod. SK Kurozwęki, wł. Witolda Jakubczyka, Sokołda po Oset, hod. i wł. Bogusława Dąbrowskiego, Essential po Arzgir, hod. i wł. Nordental Arabians, Fiołek po Batyskaf, hod. SO Białka, wł. Andrzeja Wójtowicza i Gorec po Druid, hod. i wł. Anny Nieory-Tchkuaseli. Nie wiadomo jeszcze, które z nich znajdą się na aukcji głównej, a które trafią do Silent Sale.

Garuna w Wels, fot. Erwin Escher
Garuna w Wels, fot. Erwin Escher

Stadniny państwowe zdecydowały się wystawić tak cenne klacze, jak:
– janowska Amra po Eukaliptus, Czempionka Klaczy Młodszych i Best in Show Letniego Pokazu Koni Arabskich Warszawa 2001 oraz Czempionka Polski Klaczy Młodszych i Najlepszy Koń Pokazu w Janowie Podlaskim 2002 (jej dwie pełne siostry osiągnęły na poprzednich aukcjach wysokie ceny: w 2007 r. Altona została sprzedana do Belgii za 180 tys. euro, a w 2005 Amba za 85 tys. euro do USA)
– białecka Ekina po Ekstern (m.in. 5. w klasach na czempionacie Europy w Weronie 2005 i w Aachen 2006)
– janowska kara Elwinga po HS Pirandelo, Czempionka Klaczy Młodszych z Bełżyc 2006
– białecka Pereira po Eldon, matka Perolii po Gazal Al Shaqab, która była Wiceczempionką Klaczy Młodszych w Bełżycach 2004 oraz Wiceczempionką Klaczy Młodszych Jesiennego Pokazu w Janowie Podlaskim
– michałowskie córki Laheeba: Egea (od Egny po Eukaliptus, rekordzistki aukcyjnej z 2001 r., sprzedanej za 120 tys. USD do Halsdon Arabians, Wielka Brytania) i Ellissara od Ekscelli po Monogramm
Sawantka po Pepton z SK Janów Podlaski, matka Sefory po Ekstern, Czempionki Polski Klaczy Młodszych 2005, Top Five Pucharu Narodów w Aachen i Top Ten Czempionatu Świata w Paryżu. Jej półsiostra Sarmacja (również od Saszetki po Engano) otrzymała w zeszłym roku w Janowie Nagrodę Przechodnią WAHO Trophy dla najwybitniejszego przedstawiciela rasy arabskiej hodowli polskiej

– michałowska córka Eksterna Pantea od Paniki po Eukaliptus, pełna siostra Palangi, narodowej Wiceczempionki Klaczy Starszych 2007
– janowska Penalba po Ecaho, pełna siostra Palmety (od Pilicy po Fawor), Młodzieżowej Czempionki Klaczy oraz Najlepszego Konia Pokazu w Warszawie w 2002, Czempionki Polski Klaczy Młodszych i Best in Show 2003, Wiceczempionki Klaczy Starszych z Falborka 2005, Czempionki Europy w Weronie 2005. Koleżanka stajenna Penalby Pieta, również „szamrajówka”, jako pełna siostra Pingi została w ubiegłym roku rekordzistką aukcyjną (300 tys. euro). Ciekawe, czy Penalba rozpali podobne emocje… Przypomnijmy, że jej matka Pilica sprzedana została w 2006 r. za 65 tys. euro do Australii.

W ofercie jest zresztą sporo córek klaczy, które znalazły nabywców za dobrą cenę na poprzednich aukcjach – poza wymienionymi m.in. białecka Husara po Pesal, której matkę Hulę po Penthagonn sprzedano w 2006 r. za 180 tys. euro do Australii, michałowska Prusja po Emigrant (jej matka Pralina po Ecaho została sprzedana w zeszłym roku za 85 tys. euro do Dubaju), janowska Stigma po Gazal Al Shaqab, córka sprzedanej w zeszłym roku do USA Saliny (za kwotę o wiele mniejszą, bo 12 tys. euro), michałowskie Wenus po Monar (córka Worskli po Eukaliptus (70 tys. euro, Katar, aukcja 2007) i Erotika po Pesal od Erotomanki (13 tys. euro, USA, aukcja 2003).

Po raz kolejny Janów Podlaski wystawił Czambrę, która była już oferowana na aukcji 2004 (silent sale), następnie w 2006 r., a także na zeszłorocznym, grudniowym przetargu w macierzystej stadninie, oraz Salaminę po Laheeb (wystawioną na przetarg w październiku). Biorąc po uwagę, że inna janowska „laheebka” – Siklawa, osiągnęła w zeszłym roku cenę 100 tys. euro (sprzedana do Kataru), można się również spodziewać wysokiego wyniku Salaminy.

Epolet, Janów 2006, fot. Krzysztof Jarczewski
Epolet, Janów 2006, fot. Krzysztof Jarczewski

Chętni na polskie „monogrammki” – które zawsze cieszyły się powodzeniem – tym razem będą musieli poszukać ich gdzie indziej. W ofercie brak bowiem córek Monogramma, jest za to 5 jego wnuczek: 4 michałowskie (Diastema po Eldon, wspomniana Ellissara po Laheeb, Emeeria po Angor, Eriboja po Grafik) i jedna prywatna (Garuna po Grafik, zwyciężczyni klasy w Wels 2007).
Jest też tylko jedna „gangeska”, za to niezwykle interesująca: michałowska Wróżka, której matka, kara Wipera po Fawor (sprzedana w 2002 za 55 tys. USD) została w zeszłym roku, w barwach Wielkiej Brytanii, Czempionką Klaczy Starszych oraz Czempionką Koni Starszych w klasach halter (Supreme Senior In-Hand Champion).

Essential na Służewcu, fot. Zuzanna Zajbt
Essential na Służewcu, fot. Zuzanna Zajbt

Wśród wystawionych w tym roku ogierów zainteresowanie mogą budzić janowscy synowie Gazala: Albus od Alegorii po Eukaliptus, sprzedanej w 2006 r. za 90 tys. euro do USA oraz półbrat Czempiona Polski Ogierów Starszych 2007 Poganina Pentamer od Pohulanki po Pepton. Powinni też zwrócić uwagę nabywców: dzielny na torze michałowski Dargin po Druid, o ciekawym wyścigowo rodowodzie (jego matka Drabora po Borek to córka oaksistki Draceny/Penitent) oraz kolejny syn fenomenalnego Druida, sprzedanego do Turcji za pół miliona dolarów – Diament. Oba michałowskie ogiery były oferowane na listopadowym przetargu w tej stadninie. Ciekawą propozycją może być janowski Epolet po Ararat, Wiceczempion Ogierów Młodszych letniego pokazu w Warszawie 2001. Kolejne dzielne %alttext%%alttext% wyścigowo ogiery oferowane są przez hodowców prywatnych: Essential po Arzgir (m.in. zwycięzca w Nagrodzie Janowa, ustanowił też rekord toru na Partynicach na 1700 m – 1’55”) przez Nordental Arabians, Fiołek po Batyskaf (wyścigowy koń roku 2004) przez SK Bełżyce i Gorec po Druid (derbista, zdobywca nagród Europejczyka, Kurozwęk, Figaro i dwukrotnie Europy) przez Annę Nieorę-Tchkuaseli.

W ofercie najwięcej jest koni po ogierze Gazal Al Shaqab – aż 7. Kolejne miejsca w tym rankingu zajmują: Ekstern – 6, Metropolis NA – 5 (w stawce znajdują się dwie pełne siostry od Celnej po Alegro, janowskie Cefeida i Cerer), Eldon – 4, Emigrant – 4, Pesal – 4, Druid – 4, Wojsław – 3, Laheeb – 3.

 

Jak zaznacza Pride of Poland, jest to wstępna lista, która do czasu wydania katalogu w czerwcu może jeszcze podlegać zmianom.

Listę koni aukcyjnych znajdziesz tutaj

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.