Reklama
Nagrody Derby i Oaks 2008 w Stanach Zjednoczonych

Wyścigi / Sport

Nagrody Derby i Oaks 2008 w Stanach Zjednoczonych

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Walk The Line
Walk The Line

W sobotni wieczór 26 stycznia tor wyścigowy Los Alamitos w Kalifornii stał się sceną, na której w podniosłej atmosferze wystawiono prestiżowe, pozagrupowe gonitwy amerykańskiego kalendarza wyścigowego dla 4-letnich koni arabskich czystej krwi: Nagrodę Derby “Drinkers of the Wind” (G1), z pulą nagród w wysokości $75,000 i Nagrodę Oaks „Daughters of the Desert” (G1), również z pulą $75,000; oba wyścigi na dystansie 1200 m. Czołowe konie arabskie ze stanów Teksas i Delaware udały się do Los Alamitos, by dołączyć do najlepszych koni z Kalifornii.

Nagroda Derby przyciągnęła cztery konie z toru Delaware Park i cztery z Sam Houston Race Park. W grupie ogierów z Delaware prym wiódł og. Our Machine. 4 listopada 2007 wygrał wyścig Arabian Cup Juvenile (G1) dla 3-letnich ogierów i wałachów czystej krwi arabskiej o puli nagród $30,000 „z miejsca do miejsca”. Został zakupiony za $20,000 przez znanego trenera i hodowcę z Florydy, Billa Waldrona. Pod jego skrzydłami Our Machine zakończył sezon 2007 z pięcioma wygranymi wyścigami, w tym trzema pozagrupowymi, wychodząc do startu siedem razy. Ogier został wyhodowany w stadninie Cre Run Farms przez Alana Kirshnera i Deborah Mihaloff. Pochodzi z pierwszego rocznika po francuskim reproduktorze Nivour De Cardonne, stanowiącym w stadninie Cre Run Farm, od matki o egipskich korzeniach, Dreams R Forever po MHF Eclipse, która nie biegała. Our Machine jest drugim przychówkiem Dreams R Forever i pierwszym, który wyszedł do startu.

Jednym z głównych rywali og. Our Machine podczas ubiegłego sezonu był wałach Cool Sand Luke. Startował na torze Los Alamitos kilkakrotnie w swojej karierze i odniósł zwycięstwo w Nagrodzie Texas Lone Star Futurity, ustanawiając 8 grudnia 2007 nowy rekord toru z czasem 1’18”88 na 1200 m. Wygrał 8 z 17 wyścigów. Przybył na tor Los Alamitos, by wygrać swój czwarty wyścig z rzędu. Cool Sand Luke jest trenowany przez Jerry’ego Partina dla właściciela Scotta Powella. Cool Sand Luke, po stronie matki, wywodzi się od importowanej do USA janowskiej klaczy, gniadej Armady. Jego ojcem jest wybitny reproduktor, Burning Sand, z polskiego rodu ogiera Ibrahim or.ar. Cool Sand Luke jest wnukiem importowanego z Polski ogiera Mirzaz, 1957 (Nabor – Mira po Wielki Szlem). Pochodzi od matki Du Smaragda po Azlaf Azjdib. Burning Sand, od dwóch lat wiodący ojciec koni wyścigowych w Stanach Zjednoczonych, należy do Todda Moak. Ogier legitymuje się niesamowitą karierą wyścigową i pięcioma rekordami toru. Jest ojcem wybitnych koni wyścigowych, takich jak Line Dancer 1996, ojca zwyciężczyni Nagrody Daughter’s i rekordzistki toru Los Alamitos, Unchainedd Melody, i ojca wielokrotnej zwyciężczyni gonitw pozagrupowych, klaczy Cath 2002. Właściciel og. Cool Sand Luke, 42-letni Scott Powell, pochodzi z Montany, ale od 7 lat hoduje wyścigowe konie arabskie na swojej farmie koło Centrum Jeździeckiego Salt Lake City w stanie Utah. Pogoda w tamtejszym rejonie pozwala jego koniom rozwijać się również zimą. Uwielbia ród og. Burning Son. Jest zapalonym uczestnikiem rajdów i ma praktyczne podejście do hodowli i wyścigów. Sam podkuwa konie, zajeżdża je i trenuje. Scott Powell ma oryginalny sposób zajeżdżania. Pracę z końmi zaczyna wcześnie, na początku jesieni w drugim roku ich życia. Zapewnia im dużo spokojnej, łatwej pracy. Zabiera je w teren w niskie góry, by goniły za zającami między krzewami. Nauczenie ich tego zabiera dużo czasu i ciężkiej pracy. Niektóre konie dają sobie radę lepiej niż inne, ale wszystkie przechodzą pościg za zającami wśród krzewów, zanim rozpoczną trening na torze. (Przypomina mi to pościgi za sarnami, w których beduini ćwiczyli swoje wyścigowe wierzchowce w XIX wieku, zanim sprawdziły swe siły na torach w Bejrucie i Damaszku).

Nagroda „Drinkers of the Wind” 2008

Stars The Limit (Hoofprints Photo)
Stars The Limit (Hoofprints Photo)

Obsada wyścigu o Nagrodę “Drinkers of the Wind”, który odbył się w ostanią sobotę, składała się z: Cool Sand Luke, Walk The Line, Kryptonite CS, Throttle Up, Stoicc, Frysk Me Now, Auroras Rainbeau, The Forrce, Our Machine, oraz Tri Pro. Ale tegoroczna Nagroda Derby okazała się być gonitwą jednego konia. Kasztanowaty ogier Walk The Line zdominował ją „z miejsca do miejsca”. Walk The Line objął prowadzenie natychmiast po wyjściu z maszyny i odskoczył na przeciwległej prostej od swoich rywali z jeźdźcem Otto Arriagą w siodle. Samotnie pokonał zakręt i przekroczył celownik 9 długości przed pozostałymi uczestnikami. Czas pokonania 1200 m wyniósł 1’17”87. Walk The Line pobił poprzedni rekord Nagrody Derby, 1’18’78, ustanowiony przez trójkoronowanego TH Richie w 2005 roku. Walk The Line został pierwszym koniem trenowanym w Kalifornii, który w ciągu ostatnich 8 lat wygrał ten prestiżowy wyścig dla ogierów i wałachów na torze Los Alamitos. To zwycięstwo dało mu piątą wygraną z 11 startów. Był to jego pierwszy start w gonitwie pozagrupowej. Walk The Line jest po og. Burning Sand od TF Desert Jewel po RD Five Star, która wywodzi się od klaczy Urfah or.ar., importowanej przez Homera Davenporta. Walk The Line został wyhodowany w stanie Virginia przez Jamesa Morrisa. Jest własnością Donalda i Vivienne Dates z Las Vegas, którzy dopiero niedawno rozpoczęli swój program hodowlany zorientowany pod kątem wyścigów. Był to pierwszy start og. Walk The Line pod czujnym okiem trenera Chucka Treece’a.

Mocno faworyzowany przez wyścigową publiczność Cool Sand Luke zdołał przyjść zaledwie drugi. Siwy ogier Auroras Rainbeau uplasował się na miejscu trzecim. Auroras Rainbeau został wyhodowany i pozostaje własnością Michelle Morgan ze stadniny Mandolynn Hill Farm w Teksasie. Jest wnukiem legendarnego Monarcha AH od Aurora RSM 1995 po By Golly. Za tymi końmi celownik minęły kolejno: Our Machine, Frysk Me Now, Stoicc, Tri Pro, Throttle Up, Kryptonite CS i The Forrce, który ukończył wyścig jako ostatni.

Nagroda Derby “Drinkers Of The Wind Derby”; 1200 m, 4-letnie konie arabskie, suma nagród $75,000

 

# Koń Jeździec Waga(funty)
1 WALK THE LINE Arriaga O 121
9 COOL SAND LUKE Guce R 121
3 AURORAS RAINBEAU Garcia M S 121
Czas: 1’17”87

Drugi etap trójkorony dla ogierów czystej krwi arabskiej, Nagroda Texas Six Shooter, zostanie rozegrany 29 marca na torze Sam Houston Race Park w Teksasie.

Nagroda Oaks “Daughters of the Desert” 2008

W przypadku Nagrody Oaks w maszynie startowej w sobotni wieczór stawiło się 10 klaczy: Stars The Limit, Ange De Gargassan, Abra Caadabra, MD Sugar And Spice, Sey Lady Proof, Storm Surge, Ruby Earrings, Dixie Dance, Sey Trisori Proof oraz Tri Spring Proof.

Trzy z wymienionych klaczy (Sey Lady Proof, Sey Trisori oraz Tri Spring Proof) były po słynnym ogierze o czysto polskim pochodzeniu, ojcu czempionów, gniadym NF Proof 1985 (Bataan – Szalka po Eleuzis), wywodzącym się z rodu Krzyżyka or.ar., należącego do Ann Seymour z Florydy. Tri Spring Proof wydawała się być głównym zagrożeniem dla drugiej pretendentki do tytułu, siwej Dixie Dance. Została ona wyhodowana przez swojego właściciela i trenera Billa Waldrona, wielokrotnego zdobywcy nagrody Darley Awards dla najlepszego właściciela i trenera. Dixie Dance jest po og. Line Dancer, najlepszym synu og. Burning Sand i od czempionki wyścigowej i wybitnej matki stadnej Dixie Darlene po Wiking, stanowiąc doskonałe połączenie krwi polskiej i egipskiej. Dixie Dance zdominowała wyścigi klaczy w Delaware w 2007 roku, z jedyną plamą w karierze w postaci drugiego miejsca w Arabian Cup Juvenile. Wygrała 4 gonitwy z 5 startów, w tym dwa pozagrupowe wyścigi.

Scott i jego brat Mark Powell przywieźli do Los Alamitos dwie wybitne klacze: Ange De Gargassan z linii francuskich koni arabskich oraz Abra Caadabra po Burning Sand od Caarabine po Aneto, który wywodzi się (po stronie matki) przez Caapri (El Azrak – Comorra po Aquinor) z linii polskiej klaczy Gazella or.ar. Abra Caadabra była świeżą zwyciężczynią Nagrody “Texas Lone Star Futurity” z 2007.

2007 Loren and Anita Nichols, Trackside Farm
2007 Loren and Anita Nichols, Trackside Farm

Ale tegoroczną faworytką Oaks była klacz własności Lorena Nicholsa – Stars The Limit. 3 listopada 2007 wygrała Nagrodę Arabian Cup Juvenile, jak również minęła pierwsza celownik w dwóch kolejnych wyścigach poprzedzających Oaks. W sobotni wieczór Stars The Limit po raz kolejny udowodniła, że nie należy jej lekceważyć. Pod jeźdźcem Dihigi Gladnej, Start The Limit cierpliwie biegła jako czwarta w trakcie wyścigu, podczas gdy faworyzowana Dixie Dance i zwyciężczyni nagrody próbnej Ange de Gargassan wdały się w szybkościowy pojedynek. Gdy obie liderki zaczęły oddalać się od stawki na wysokości zakrętu, Stars The Limit rozpoczęła wczesny finisz i objęła prowadzenie. Przy szesnastym słupku Abra Caadabra zaczęła finiszować przy kanacie i choć wydawało się, że minie ją klacz z boku, to Stars The Limit ponownie przyspieszyła i wygrała o dwie długości. Abra Caadabra przyszła druga, a MD Sugar and Spice – trzecia. Za nimi uplasowały się: Sey Lady Proof, Tri Spring Proof, Storm Surge, Ruby Earrings, Sey Trisori Proof i Ange de Gargassan, podczas gdy Dixie Dance zamykała pole.

Stars The Limit zdecydowanie potwierdziła swoją pozycję najlepszej arabskiej klaczy w kraju. Zwycięstwo w Oaks dało jej czwarte zwycięstwo w 7 startach i drugą wygraną pozagrupową. Udowodniła, że ma olbrzymią wolę walki i mocne przyspieszenie na samej końcówce. Stars The Limit została wyhodowana na Florydzie przez Town and Country Farms. Jest jedynym przychówkiem z pierwszego rocznika dwóch źrebiąt og. No Limite, które wyszło do startu. No Limite został importowany z Francji. Biegał kilka lat w Kalifornii, wygrywając 5 wyścigów z 13 startów. Matka Stars The Limit, RW Norwegian Star, jest córką og. Wiking, wywodzącą się z polskiej linii Gazella or.ar., która również wydała na świat zwycięzcę pozagrupowego Nordik Star, zdobywcy sumy $127,000. Stars The Limit jest trenowana przez Maureen Spellman. Dla Maureen był to pierwszy występ w Kalifornii. Trenuje konie od 1988 roku. Zaczynała pracę w Nowej Anglii z końmi pełnej krwi angielskiej, ale w swojej stajni w Delaware ma teraz 10 koni arabskich.Właścicielem Stars The Limit jest Loren Nichols z Trackside Farm, który wygrał pożądaną nagrodę Hodowca Roku 2006. Konie wyhodowane w Trackside Farm wielokrotnie wygrywały gonitwy pozagrupowe na torach w całych Stanach Zjednoczonych. Loren trenował jedne z najlepszych koni arabskich w historii USA, takie jak Samsheik i HF Sarah. Siodłał og. Sideways, syna Wikinga, do zwycięstwa w 1996 roku w Nagrodzie Derby.

Nagroda Oaks “Daughters of the Desert”; 1200 m, 4-letnie konie arabskie czystej krwi, suma nagród $75,000

 

# Koń Jeździec Waga(funty)
1 STARS THE LIMIT Gladney D R 122
6 ABRA CAADABRA Contreras B 122
4 MD SUGAR AND SPICE Wright J J 121

 

Czas: 1’19”54

Drugi etap trójokorony dla klaczy czystek krwi arabskiej, Nagroda “Texas Yellow Rose”, zostanie rozegrany 29 marca na torze Sam Houston Race Park.

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.