Reklama
Rekordowa cena za ogiera Baske Afire: $2 800 tys.!

Aktualności

Rekordowa cena za ogiera Baske Afire: $2 800 tys.!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Baske Afire, fot. Stuart Vesty, z arch. Cedar Ridge Arabians
Baske Afire, fot. Stuart Vesty, z arch. Cedar Ridge Arabians

Co roku w czasie pokazu w Scottsdale wiele koni zmienia właścicieli. Tym razem rekordową cenę osiągnął gniady ogier Baske Afire 1999 (Afire Bey V – Mac Baske/Baskevich), hod. Double Diamond Ranch: 2 800 000 USD! To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek osiągnął arabski ogier na publicznej aukcji. Ogiera kupiła p. Barbara Chur ze stadniny Strawberry Banks Farm, East Aurora, NY, na aukcji Cedar Ridge Select Sale III, która odbyła się 19 lutego. Pani Chur hoduje konie arabskie od przeszło 30 lat. Jej stadnina jest uważana za jedną z wiodących w USA. Urodziło się tu wielu narodowych czempionów.

Kolejnym rekordem była szybkość, z jaką ogier osiągnął swoją cenę. W ciągu zaledwie 15 minut wzrosła ona z wywoławczego miliona do 2 milionów 800 tysięcy! Aukcjoner Curt Rogers podbijał cenę, podczas gdy Baske Afire był prezentowany przez swego wieloletniego trenera Jima Stachowskiego ze Stachowski Farm w Mantui, OH. To właśnie on pośredniczył w uzgodnieniach między poprzednim właścicielem ogiera, którym był Joe Betten z Grand Haven, MI, a Cedar Ridge Arabians, organizatorem aukcji.

Baske Afire jest częściowo polskiego pochodzenia, ponieważ jest prawnukiem Baska, którego ma po obu stronach rodowodu. Jego dziadek Baskevich to nie tylko syn Baska, ale także janowskiej Panamy (Mir Said – Pandora/Wielki Szlem). Baske Afire ma w Stanach Zjednoczonych potomstwo m.in. od polskich klaczy: trzykrotnie była nim kryta janowska Eula (Arbil – Euterpe/Probat), dzierżawiona przez kilka sezonów przez Nichols Arabians, raz michałowska Kwestura (Monogramm – Kwesta/Pesennik), także u Mike’a Nicholsa.

Dlaczego Barbara Chur zapłaciła blisko 3 miliony dolarów za tego ogiera? W USA Baske Afire ma niemal status gwiazdy rocka. Jako zaledwie dziewięciolatek może poszczycić się 554 zarejestrowanymi potomkami. Tylko w 2007 roku czternaścioro jego potomków sięgnęło po tytuły zarówno w klasach halter, jak i performance. Dwóch jego synów zostało czempionem i wiceczempionem Scottsdale $100,000 Arabian English Pleasure Futurity. Jedna z jego córek wygrała cztery czempionaty w jednym roku. Sam Baske Afire zarobił do tej pory dla swych dotychczasowych właścicieli przeszło 2 241 000 USD na stanówkach.

Cedar Ridge Arabians jest jedyną stadniną w USA, która organizuje publiczne aukcje i jest nazywana „Tiffanym” biznesu koni arabskich. Hodowlę prowadzi od przeszło 30 lat. Na tegorocznej aukcji wysokie ceny osiągnęły również: gn. klacz Casting Crowns DFA 2004 (Apollopalooza – Hot Flashez TSA), o częściowo polskich korzeniach – 175 000 USD, HA Sahara Afire, roczna gniada córka Baske Afire, od Oct Tassahara (120 000 USD), kasztanowata klacz Ames Deja Vu 1998 (Brass – Afire Inmy Eses) – 75 000 USD. Całkowita kwota uzyskana na aukcji to 4 065.000 USD za 30 koni, stanówki trzech ogierów i embrion od cennej klaczy. Jest to niewątpliwie ogromny sukces III aukcji Cedar Ridge.

Lara Ames, menedżer Cedar Ridge Arabians, mówi: “To był wielki dzień. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi. Pani Barbara Chur to bardzo szanowany hodowca, a Baske Afire jest jednym z najwybitniejszych ogierów arabskich na świecie. Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy przyczynić się do zakupu tego wspaniałego konia. Mamy pewność, że jego nowa właścicielka zrobi wszystko, by w pełni wykorzystał swoje możliwości”.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.