Reklama
Norwegia: wiceczempionat dla Girlan-Beya

Aktualności

Norwegia: wiceczempionat dla Girlan-Beya

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Dziś po południu w norweskim Halden zakończył się międzynarodowy pokaz koni arabskich klasy B, na którym Polska miała swoją sporą reprezentację. Niestety nie udało się powtórzyć sukcesu sprzed roku. Zgodnie z przewidywaniami, prym wiodły bliskowschodnie stadniny oraz znane zachodnioeuropejskie centra treningowe, które przywiozły w tym roku do Norwegii obiecującą młodzież po czołowych światowych ogierach.

Niemniej jednak polscy uczestnicy z niezłym efektem stanęli w szranki z groźną konkurencją. Pierwsza spośród koni polskiej własności startowała roczna Daisy FF Tomasza Tarczyńskiego, zajmując wg punktacji pierwsze miejsce ex aequo z reprezentantką gospodarzy WPB Hasinah Bint Maleekah, wł. Nordic Arabians i córką WH Justice’a Kadirą Brigitte Sprave (Niemcy), prezentowaną przez Franka Spoenle. O ostatecznej kolejności w klasie decydowała więc punktacja za typ i ruch. Niestety Daisy FF nie zaprezentowała tego ostatniego na śliskiej po deszczu murawie i – mimo że przez sędziów chwalona była za ogólnie poprawniejszą niż konkurentki budowę – uplasowała się na 3. miejscu w klasie.

Najwyższą lokatę wśród polskich młodzieżowych reprezentantów uzyskał roczny Elmaran (po Al Maraam) Wojciecha Parczewskiego. Ogierek zajął drugie miejsce z kwalifikacją do czempionatu, ulegając jedynie urodziwemu kasztanowatemu Bernhardowi (po Rohara Bacara) reprezentującemu Szwecję. Do pierwszej piątki w klasie ogierków dwuletnich udało się wejść Rascalowi (po BS Black Fable) z Silvatica Black Arabians, jako szósty tuż za nim uplasował się Echo Ofira (po Gaspar) Janusza Ryżkowskiego. Klasę tę wygrał faworyt – zdobywca tytułu Top Five na pokazie w Wels w tym roku – siwy Aja Sandstorm (po Psytadel) z brytyjskiej stadniny Aja Arabians.

W klasach koni starszych Polskę reprezentowała jedynie bełżycka Kashira (po Magnum Psyche), zajmując, mimo fenomenalnie zaprezentowanego ruchu (3×20 i 1×19) i wysokiej oceny łącznej (90,75), drugie miejsce w klasie. Była więc drugim po Elmaranie polskim koniem zakwalifikowanym do czempionatów. Pokonała ją jedynie córka ogiera Kubinec – Chaquira należąca do hodowców ze Szwecji.

Niestety, żadnemu z polskich koni nie udało się zaistnieć w czempionatach. Honoru naszego kraju, jednak już w barwach Szwecji, bronił jedynie Girlan-Bey (po Pesal), wyhodowany w SK Niewierz, zdobywając równie wysoką jak Kashira punktację za ruch (3×20, 1×19) i tytuł Wiceczempiona Ogierów Starszych, za swoim rywalem Jandeh Al Naif (po Ansata Shalim), hodowli i własności bliskowschodniego szejka Abdulla Bin Nasir Al Ahmed Al Thani (Al Naif Stud, Katar). Miło zaś, że najwyższe noty i jedyne „dwudziestki” za ruch na norweskim pokazie uzyskały tylko konie polskiej hodowli!

Czempionat Ogierów Młodszych wygrał faworyt i zwycięzca klasy ogierów rocznych – Aja Sandstorm przed zwycięzcą klasy ogierów 3-letnich, synem Eternity Ibn Navarrone-D, og. Emotion, wł. Gestut Osterhof z Niemiec, w dzierżawie do Husted Arabians/Dania.

Faworytką czempionatu klaczy młodszych była robiąca duże wrażenie nie tylko na publiczności, ale i na sędziach – zwyciężczyni klasy klaczy trzyletnich Bacarolla (po Khidar) ze szwedzkiej stadniny Blommerod. Jednak najwyższe trofeum zdobyła GM Marwan Al Shakila (po Marwan Al Shaqab), hodowli amerykańskiej, własności szwedzkiej, przed prezentowaną przez Franka Spoenle Zanellą Van Ryad (po Ryad El Jamaal), hodowli brazylijskiej stadniny Haras Vanguarda, jednak własności Al Naif Stud ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Czempionat Klaczy Starszych, podobnie jak i ogierów, powędrował na Bliski Wschód – bezapelacyjnie należał on do zwyciężczyni klasy klaczy 12-letnich i starszych (z notą 94 pkt.!) MC Alexsis (po The Elixir), wyhodowanej w USA, a reprezentującej szejka Ammara Bin Humaid Al Nuaimi (Zjednoczone Emiraty Arabskie).
Wiceczempionką Klaczy Starszych podobnie jak w kategorii juniorek, została brazylijskiej hodowli klacz Nag Olla Bez (po SW Bezatiw), wł. Anne-Lise i Otto Bergów z Francji.

Na tym jednak nie koniec rywalizacji polskich koni w Skandynawii. Kilka z nich: Daisy FF, Elmaran i Kashira, prosto z Halden pojechało do stadniny koni w Blommerod, gdzie od jutra oczekiwać będą na występ w prestiżowym pokazie Scandinavian Open organizowanym przez tamtejszą stadninę.

 

Czytaj także: Niespodzianka w Norwegii

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.