Reklama
Niespodzianka w Norwegii

Aktualności

Niespodzianka w Norwegii

Primadonna, fot. Katarzyna Dolińska
Primadonna, fot. Katarzyna Dolińska

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Primadonna, fot. Katarzyna Dolińska
Primadonna, fot. Katarzyna Dolińska

Jutro, w malowniczo położonym norweskim Halden, rozpocznie się Międzynarodowy Pokaz Koni Arabskich klasy B przeniesiony tu z położonego w przeciwnym kierunku od Oslo Drammen. Polscy hodowcy prywatni, zachęceni ubiegłorocznymi sukcesami koni hodowli Stanisława Redestowicza – Primadonny (Padrons Psyche – Pelargonia/Alegro), wł. Tomasza Tarczyńskiego, która zdobyła Czempionat Klaczy Starszych i tytuł Best in Show oraz należącej do SK Bełżyce Kashiry (Magnum Psyche – Kahila IV/Ibn Bint Inas) – Czempionki Klaczy Młodszych, liczną grupą wyruszyli w środę do Norwegii, która, prawdopodobnie z powodu odległości, nie cieszyła się dotąd zbytnią popularnością wśród czołowych trenerów, co dodatkowo ułatwiało rywalizację koniom często debiutującym tu na międzynarodowej arenie.

Tymczasem po dotarciu na miejsce polska ekipa zastała silną konkurencję w pełnym składzie! Do pokazu zgłoszono aż 109 koni. Dziewięć przywiózł znany ze swoich sukcesów Frank Spoenle, siedem – European Training Center Johanny Ullstrom.
Jak przekazał nam Tomasz Tarczyński, który zabrał w tym roku do Norwegii nie tylko przechodni puchar dla Najlepszego Konia Pokazu zdobyty w zeszłym roku przez Primadonnę, ale również nowy nabytek z USA – roczną Daisy FF (Da Vinci FM – AP Sheez Sassy po Bey Shah), konkurencja w tym roku zapowiada się bardzo silnie. Zwłaszcza do klas młodzieżowych zgłoszono bardzo dużą liczbę koni – i to po wiodących na świecie, tak popularnych ogierach, jak pary ojciec-syn: Gazal Al Shaqab i Marwan Al Shaqab czy WH Justice i Ajman Moniscione. Zgłoszono również dobre potomstwo Psytadela, FS Bengalego czy wyhodowanego w Polsce Wiceczempiona Świata – og. Girlan-Bey.

Polskę reprezentować będzie tym razem 6 koni własności prywatnej oraz kilka urodzonych w Polsce lub czysto polskiego pochodzenia. W klasie klaczek rocznych (18 zgłoszonych uczestniczek) startować będzie wspomniana Daisy FF, której rywalkami będą młode klaczki po WH Justice i Ajman Moniscione. Tyle samo zgłoszonych zostało rocznych ogierków. Polskę reprezentować będą dwa – kary Sadamin (BS Black Fable – Silvatica/Fawor) z Silvatica Black Arabians i urodziwy Elmaran (Al Maraam – Ekstera po Ekstern) z Nazaret Arabians, który dojechał w bardzo dobrej kondycji i ma z pewnością spore szanse w starciu z konkurentami – m.in. z urodzonym w SK Michałów Escaparem (Gaspar – Escuela/Pesal) Sinus Arabstuteri ze Szwecji.

W klasach dwulatków w katalogu znajdujemy 9 klaczek i 8 ogierków – potomstwo Marwana Al Shaqab, Girlan-Beya, Gazala Al Shaqab i WH Justice. Ciekawą uczestniczką w tej grupie jest Maranta (Gazal Al Shagab – Margotka/Algorytm) z Blommerod – pełna siostra pięcioletniej Magory, będącej własnością Al Kalediah Stables (Arabia Saudyjska) – m.in. wiceczempionki pokazów kl. A w Menton i Wels. Polska ma w tej grupie wiekowej swoją reprezentację wśród ogierków – wystąpią wiceczempion pokazu w St. Petersburgu Rascal (BS Black Fable – Ravenwood Nejma/Ravenwood Sihr) z Silvatica Black Arabians i czempion tego samego pokazu Echo Ofira (Gaspar – Egzyna/Eldon), wł. Janusza Ryżkowskiego. Ogierki zmierzą się m.in. ze zwycięzcą klasy i Top Five z tegorocznego pokazu kl. A w Wels – Aja Sandstormem (Psytadel – Sanadina/Sanadik El Shaklan).

W mniej licznie obsadzonych klasach trzylatków wyróżnia się urodziwa córka Khidara Bacarolla (od Baronna po Emperator) przywieziona przez stadninę w Blommerod, a wśród ogierków – syn Eternity Ibn Navarrone-D Emotion (od Praetoria po Kubinec).
Ponownie stająca w szranki bełżycka Kashira miała mniej szczęścia – trafiła do klasy 17 klaczy 4-7 letnich. W tej samej grupie wiekowej wśród ogierów wystartuje sam wiceczempion świata: Girlan-Bey (Pesal – Gracja-Bis/Monogramm), hod. SK Niewierz, wł. Oks Arab, Szwecja, który zmierzy się z urodziwym synem Al Lahaba, czempionem źrebiąt El Ran Cup, przywiezionym przez Franka Spoenle El Sidem (od Swana po Kubinec).

Najmniej licznie obsadzone są klasy koni starszych, choć w nich również odnaleźć można ciekawe, polskie akcenty – jak np. startująca w klasie klaczy 12-letnich i starszych Ekologia (Arbil – Elsterna/Woroblin) reprezentująca Szwecję oraz znany ze Służewca wyścigowiec, syn Druida i Bumagi po Mukomol – Bumar wyhodowany przez Annę Nieora-Tschkuaseli a reprezentujący norweskiego właściciela.

Rozpoczynający się jutro o 9:30 rano pokaz zapowiada się niezwykle ciekawie. O wynikach będziemy informować na bieżąco.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.