Reklama
Elitarny Bengali

Aktualności

Elitarny Bengali

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
FS Bengali, fot. Katarzyna Dolińska
FS Bengali, fot. Katarzyna Dolińska

Niemiecki Związek Hodowców Koni Arabskich (VZAP) po raz kolejny wybrał arabskie klacze i ogiery, które otrzymują prestiżowe tytuły „elitarnych” (Elite). Do niemieckiej elity kwalifikowane są konie o szczególnych zasługach w hodowli, odznaczające się osiągnięciami własnymi lub potomstwa. Konie mogą być nominowane przez właścicieli, hodowców i miłośników rasy, po czym kandydatury rozpatruje komisja hodowlana VZAP, która najczęściej raz do roku zatwierdza zwycięzców.

W tym roku status Elite przyznano m.in. potomkowi dwójki elitarnych koni – ogierowi FS Bengali (Kubinec – Om El Sanadiva/Sanadik El Shaklan), hod. Franka Spoenle, już od ponad roku będącemu własnością polskiej stadniny Kielnarowa. FS Bengalego określono jako jednego z najbardziej utytułowanych koni arabskich w historii niemieckiej hodowli, zdobywcę najważniejszych tytułów nie tylko w Europie, ale i w USA (Wiceczempion Świata i Pucharu Narodów, Czempion Niemiec, Czempion Platin Cup, Czempion pokazu w Scottsdale i pierwszy koń niemieckiej hodowli, który zdobył Czempionat USA), a także ojca utytułowanego potomstwa używanego w hodowli (m.in. synowie: Aja Sangali 1999 – Młodzieżowy Czempion Pucharu Narodów, Europy i Świata; Aja Sanagor 2000 – Czempion i Supreme Champion Wielkiej Brytanii, kilkakrotnie Top Ten Czempionatu Świata, Aja Santana 2005 – zwycięzca belgijskiej licencji ogierów, Aja Svengali 2000 – Młodzieżowy Czempion Wielkiej Brytanii; Bankurai Ibn Wahdani 1998 – Narodowy Czempion Niemiec 2007, wcześniej Młodzieżowy Czempion Niemiec, Czempion pokazu w Ströhen) i wartościowych klaczy-matek, których potomstwo z powodzeniem zaczyna już starty na pokazach (m. in. młodzieżowy wiceczempion pokazu klasy A w Wels w tym roku – Aja Justified od Aja Beneja).

Do obiecującego potomstwa FS Bengalego dołączają od tego roku źrebięta urodzone w Polsce – wyróżniają się pierwsze trzy klaczki i ogierek urodzone w SK Kielnarowa oraz ogierek hodowli SK Mała Wieś, która jako jedna z pierwszych, poza nowymi właścicielami, uwierzyła w potencjał FS Bengalego w skojarzeniu z polskimi klaczami.

Na powiększenie tej grupy hodowców nie trzeba było zresztą czekać do urodzenia pierwszych źrebiąt. Od początku sezonu stanówkowego 2008 ogier cieszył się tak dużą popularnością wśród polskich stadnin prywatnych, że do końca czerwca nie wszystkim zainteresowanym udało się go otrzymać – w pierwszym sezonie stanowienia ogier pokrył 4 klaczy, w bieżącym – prawie 60. Przyszły sezon wyźrebień w Polsce będzie z pewnością należał m.in. do FS Bengalego, a biorąc pod uwagę dobre rezultaty w postaci potomstwa od klaczy zachodnich, oczekiwania są bardzo duże, bo polskie klacze uważane są za jedne z najlepszych na świecie.

Poza FS Bengalim w gronie niemieckiego Elite w tym roku znalazły się też ogiery: Om El Bendingo (Sanadik El Shaklan – Om El Beneera/Sharem El Sheikh), hod. Om El Arab, wł. Brigitte Otto/Niemcy – czempion pokazu w Wels, Narodowy Czempion Włoch, czempion pokazów Darfo Boario Therme, Agrivarese i Travagliato, oraz (pośmiertnie) czysto polski syn koni uznanych również za Elite – janowskiej Gałki po Marabut i nowodworskiego Abu Afasa (ojca m.in. słynnego Cometa) – Galib Ben Afas, hod. Zoo Rostock, wł. VEG Prizier. Do tej elitarnej stawki koni zaliczona została także urodzona w 1979 roku klacz Sarinah (Shagal – Ghazi po Gharib) o rodowodzie egipsko-polskim.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.