Reklama
Moorsele – dwa zwycięstwa w klasach dla Polski

Aktualności

Moorsele – dwa zwycięstwa w klasach dla Polski

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
fot. Krzysztof Dużyński
fot. Krzysztof Dużyński

Pierwszy dzień Czempionatu Europy w Moorsele okazał się dla Polski udany: dwa zwycięstwa w klasach, jedno miejsce drugie i kilka miejsc w pierwszych piątkach klas.

Po rywalizacji tegorocznych źrebiąt, konkurencję w klasach otworzyła klaczka z Polski – Melody (Psytadel – Mina/Monogramm), hod/wł. Minnesota Arabians. W klasie roczniaczek zmierzyło się 16 klaczy, w tym najwięcej – bo aż sześć – córek WH Justice’a. Jeszcze dwa lata temu w tym samym Moorsele nie było widać aż takiej dominacji tego ogiera. O wiele częściej w rodowodach występował Psytadel (choć i teraz go nie brakuje – w końcu jest on tutaj u siebie) i Khidar. To pokazuje, jak w krótkim czasie ewoluowała moda na reproduktory. Dwie z „wh-justisek” znalazły się w pierwszej piątce – belgijska F.M. Gloriaa (od Psity of

Aja Aphrodite, fot. Katarzyna Dolińska
Aja Aphrodite, fot. Katarzyna Dolińska

Angels/Psytadel), niedawna zwyciężczyni klasy z Aachen, która z notą 91,3 (w tym aż cztery „dwudziestki” za typ i głowę z szyją) zajęła drugie miejsce, oraz Aja Aphrodite, hod. Aja Arabians, wł. Mystica Arabians, która była trzecia, z notą 91,0 (w tym dwie „20” za typ i głowę z szyją). Pokonała je zaś filigranowa Jumilla (Thee Apprentice – Artemis/Borneo), hod. Moell & Moelle & Dolfe, Szwecja, wł. Dubai Stud, wiceczempionka klaczy młodszych z Vilhelmsborga, która nie otrzymała żadnych „20”, ale i tak została oceniona na 91,5. Na

Palabra,  fot. Katarzyna Dolińska
Palabra, fot. Katarzyna Dolińska

czwartej pozycji znalazła się Palabra (Enzo – Palmeta/Ecaho), hod/wł. SK Janów Podlaski, z notą 90,5 – o ileż lepszy wynik niż w Aachen, gdzie nie zmieściła się w piątce! Piąte miejsce zajęła niemieckiej hodowli Baila de Djoon po Ajman Moniscione, a więc wnuczka WH Justice’a.

Pozostałe polskie klacze roczne nie wywalczyły trofeów. Pasterna (Ekstern – Pasywa po Wachlarz), wł/hod. Lecha Błaszczyka i Melody uplasowały się jednak w pierwszej dziesiątce (odpowiednio na dziewiątej i dziesiątej pozycji).

Ali Moniscione, fot. Katarzyna Dolińska
Ali Moniscione, fot. Katarzyna Dolińska

Wśród ogierków rocznych (10 rywali) niespodzianki nie było: swój sukces z Aachen powtórzył Ali Moniscione (Psytadel – Alianna Moniscione/Focus Highlander), który z notą 90,7 pokonał syna Gazala Al Shaqab Roe Lateef (90,1) z Francji oraz brytyjskiego ogierka Designed (Master Design – Hanniyah/Psytadel) – 89,9. Spośród licznych, bo aż trzech potomków WH Justice’a, tylko jeden wszedł do pierwszej piątki: Aja Justified od Aja Beneja/FS Bengali (89,5). Piątkę zamknął wnuk WH Justice’a Jumanci OS (Ajman Moniscione – Praetoria/Kubinec) – 89,4. W tej klasie reprezentantów Polski nie było.

Za to aż cztery przedstawicielki polskiej hodowli stawiły się w klasie klaczek dwuletnich. Z czterech córek WH Justice’a (po raz kolejny najliczniej reprezentowanego reproduktora) dwie

Abha Palma, fot. Katarzyna Dolińska
Abha Palma, fot. Katarzyna Dolińska

pochodziły z naszego kraju, obie z Falborek Arabians – Wasa (odWaresa/Empres) i Sotika (od Słonka/Wojsław). Niestety, żadna z nich nie znalazła się w pierwszej piątce, do której weszły za to: na trzecim miejscu janowska Wołogda (Ekstern – Wanilia/Allegro) i na czwartym Espiria (Psytadel – Ekspiacja/Emigrant), wł/hod. Lecha Błaszczyka. Klasę wygrała wiceczempionka z Aachen Abha Palma po Marwan Al Shaqab, hod. p. Mariety Salas, własności saudyjskiej (92,8, w tym 3×20 za typ i ruch), przed francuską Zawah de Lam po AS Kayro (90,4). Dwie polskie klaczki w pierwszej piątce silnie obsadzonej klasy (14 uczestniczek) to niewątpliwie sukces polskiej hodowli.

Kabsztad, fot. Katarzyna Dolińska
Kabsztad, fot. Katarzyna Dolińska

Ogierków dwuletnich stawiło się dziewięć, w tym aż cztery polskie. I znów obyło się bez niespodzianek: klasę wygrał z dużą przewaga nad rywalami michałowski Kabsztad (Poganin – Kwestura/Monogramm), z notą 92,6, w tym jedną „20” za głowę z szyją. W piątce znalazł się także Lord Bey Shah po Psytadel, hod/wł. Minnesota Arabians (91,00), który zaprezentował się dużo lepiej niż w Aachen, gdzie nie udało mu się zaistnieć. Tym razem

Lord Bey Shah, fot. Katarzyna Dolińska
Lord Bey Shah, fot. Katarzyna Dolińska

widać było jego zdecydowanie lepszą formę. Pomiędzy dwoma polskimi ogierkami uplasował się brytyjski Orion OS (po Om El Bahreyn) – 91,4. Dwa belgijskie ogierki, ASH Antares po Ekstern oraz ASH Dream of Glory po WH Justice zamknęły piątkę. Paniczowi po

Panicz,  fot. Erwin Escher
Panicz, fot. Erwin Escher

Gaspar, który uzyskał tę samą liczbę punktów co ASH Dream of Glory (88,2), ale nieco mniej za typ, niestety urwała się prezenterka na rozprężalni tuż przed wejściem na ring, czego skutkiem była „ucieczka”, pogoń, a następnie występ poniżej oczekiwań i szóste miejsce. Echo Ofira, również po Gaspar, zajął siódme miejsce z notą 87,7.

Również cztery konie reprezentowały Polskę w klasie klaczek trzyletnich (8 konkurentek) i podobnie jak w poprzedniej klasie, zwycięstwo przypadło naszemu krajowi, a mianowicie

Altamira, fot. Katarzyna Dolińska
Altamira, fot. Katarzyna Dolińska

janowskiej Altamirze (Ekstern – Altona/Eukaliptus) – 91,4, w tym „20” za ruch. Drugie i trzecie miejsce również zajęły polskie klacze, także córki Eksterna, z Falborek Arabians – Eksterna (od Emanta/Pamir) – 91,0, oraz białecka Herlina (od Heroldia/Eukaliptus) – 90,4. To dość niezwykła sytuacja, gdy pierwsze trzy miejsca w klasie

Eksterna, fot. Katarzyna Dolińska
Eksterna, fot. Katarzyna Dolińska

przypadają nie tylko przedstawicielkom jednego kraju, ale i córkom jednego reproduktora. Czwarte i piąte miejsce zajęły odpowiednio: córka Khidara Alia EA, hiszpańskiej hodowli, brytyjskiej własności (89,9), oraz Harmattan Reynannah po Magnum Psyche, hod. francuskiej (89,8). Czwarta polska reprezentantka, belgijskiej hodowli Bresilia (Psytadel – RA Cool Elegance/Jocool), wł. Wojciecha Parczewskiego była szósta (89,5).

Ostatnia klasa dzisiejszego dnia, ogierków trzyletnich, była najmniej liczna: 4 konie (żadnego z Polski). Wygrał Kunar T po Nadir I, z Holandii (90,1), przed M.M. Fabrizio po CH El Brillo (90,0).

Niewątpliwie klasy były mniej liczne niż dwa lata temu, ale w młodszych klasach wynik był o tyle podobny, że również wówczas dwa zwycięstwa przypadły Polsce (Emandoria, Ejrene) oraz trzy drugie miejsca (Sefora, Alert, Pistoria).

Jutro w czempionatach młodzieży wystąpią 3 konie z Polski. Śledzić będziemy też zmagania koni starszych, które także zapowiadają się ciekawie: Pernacja, Pianissima, Norma, Pistoria i Ejrene wśród 4-5-latek, Egzyna w klasie klaczy 6-7-letnich, Emika i Emesa wśród 8-10-latek, Euskara i Emanda w klasie klaczy 11-letnich i starszych, Drabant i Etnodrons Psyche wśród ogierów 4-5-letnich, Poganin i Esparto w klasie ogierów 6-7-letnich, Emiliusz i Edin wśród 8-10-latków i Emrod wśród 11-latków i starszych (wszystkie trzy michałowskie, lecz zagranicznej własności). Na pewno mamy ogromną szansę na czempionat klaczy starszych, lecz czy uda się osiągnąć coś jeszcze? Okaże się już jutro.

 

Sędziowie:

Ann Norden – Szwecja
Christiane Chazel – Francja
Francesco Santoro – Włochy
Titti Gagliani – Włochy
Jaroslav Lacina – Czechy
Joanna Lowe – Wielka Brytania
Koenraad Detailleur – Belgia

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.