Reklama
Czempionaty Bliskiego Wschodu i USA – międzynarodowo i kontrowersyjnie

Aktualności

Czempionaty Bliskiego Wschodu i USA – międzynarodowo i kontrowersyjnie

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Tulsa. Trofea, fot. L. Berry
Tulsa. Trofea, fot. L. Berry

Podczas gdy Europa emocjonowała się rezultatami zorganizowanego z rozmachem Czempionatu Europy, na dwóch innych kontynentach odbyły się równie ważne i duże pokazy, w których wzięły udział konie dobrze znane z dużych europejskich pokazów, a które ze względu na kraj urodzenia wyeliminowane były z rozgrywek w Moorsele. 10-18 października w Jordanii odbył się pokaz tytularny – Czempionat Bliskiego Wschodu (Middle East Championships) zorganizowany przez Królewską Stadninę w Ammanie pod
Savio, fot. Reindert Jansen
Savio, fot. Reindert Jansen

przewodnictwem JW księżniczki Alii Al Hussein. W pokazie w większości uczestniczyły konie, których nie znamy z europejskich ringów, będące własnością bliskowschodnich hodowców, choć pojawiły się także międzynarodowe gwiazdy, jak znana dobrze w USA i Europie Zachodniej Shownel czy charakterystycznie umaszczony Savio, wł. księcia Abdullaha bin Fahd z Arabii Saudyjskiej, które niedawno można było oglądać na ringu
Shownel, fot. Reindert Jansen
Shownel, fot. Reindert Jansen

Pucharu Narodów w Aachen. Konie podziwiała licznie zgromadzona publiczność z całego świata oraz lokalne gwiazdy show biznesu – poruszenie wzbudziło pojawienie się na pokazie popularnego aktora Samera el Masri, znanego z seriali telewizyjnych wyświetlanych w krajach Bliskiego Wschodu. Obserwatorzy pokazu chwalili zachowanie uczestników, którzy, w przeciwieństwie do pokazów w Europie czy USA, często uciszali publiczność, aby zbyt głośno nie dopingowała spłoszonych występami koni. Godzinna relacja z imprezy ukazała się na antenie jordańskiej telewizji odbieranej również w sąsiadujących krajach.
Cinnamon N Spice VLA, fot. Reindert Jansen
Cinnamon N Spice VLA, fot. Reindert Jansen

Obydwoje uczestników wrześniowego Pucharu Narodów otrzymało w Jordanii tytuły Czempionów – Shownel w kategorii klaczy młodszych przed Cinnamon N Spice VLA z Jordanii, której kolega stajenny, inbredowany na Magnum Psyche Martix LL, został czempionem w kategorii ogierów młodszych przed wyhodowanym w USA zwycięzcą klasy tegorocznego pokazu klasy C w Rijadzie – Najifem Al Mohamadia po Marwan Al Shaqab.
Saida Bint Shahlia, fot. Reindert Jansen
Saida Bint Shahlia, fot. Reindert Jansen

Będący również własnością stadniny Al Mohamadia Savio zdobył tytuł czempiona wśród ogierów starszych, pokonując młodzieżowego czempiona świata z 2003 roku – Insh Allah hodowli szwedzkiej, a własności Al Khalediah Stables z Arabii Saudyjskiej. Wśród klaczy starszych również prym wiodły konie wyhodowane poza Bliskim Wschodem – czempionką została urodzona w Niemczech Saida Bint Shahlia przed wyhodowaną w USA półsiostrą znanego w Europie Khidara TS Madeleine (obecnie własności Al Mohamadia Stud), tegoroczną wiceczempionką pokazu w Rijadzie.
Matrix LL, fot. Reindert Jansen
Matrix LL, fot. Reindert Jansen

W pokazie wzięły też udział znane z europejskich ringów Juwanda OS – córka ogiera WH Justice, która uplasowała się w pierwszej piątce klasy tegorocznego Pucharu Narodów (pokonując m.in. Palabrę) i jej półbrat po mieczu Preemium, Top Ten Czempionatu Świata 2007, który w tym roku w Aachen zajął 4. miejsce w klasie za polskim Kabsztadem. Tym razem zajęły one odpowiednio 2. i 1. miejsca w swoich klasach.
Naif Al Mohamadia, fot. Reindert Jansen
Naif Al Mohamadia, fot. Reindert Jansen

Wyniki:

Czempionka Klaczy Młodszych

Shownel (Showkayce – WR Jullane)
Wiceczempionka Klaczy Młodszych
Cinnamon N Spice VLA (First Cyte – Cinnamon Candy V)

TS Madeleine, fot. Reindert Jansen
TS Madeleine, fot. Reindert Jansen

Czempion Ogierów Młodszych
Matrix LL (Magnum Chall HVP – Estancia LL)
Wiceczempion Ogierów Młodszych
Naif Al Mohamadia (Marwan Al Shaqab – Maria el Besson)

Czempionka Klaczy Starszych
Saida Bint Shahlia (Classic Shadwan – Ansata Shahlia)

Insh Allah, fot. Reindert Jansen
Insh Allah, fot. Reindert Jansen

Wiceczempionka Klaczy Starszych
TS Madeleine (Ansata Sinan – Thee Sharaqa)

Czempion Ogierów Starszych
Savio (Dreamcatcher SMF – OM El Shadina)
Wiceczempion Ogierów Starszych
Insh Allah (Asshal Al Rayyan – India)

Tulsa, fot. L. Berry
Tulsa, fot. L. Berry

Tymczasem po drugiej stronie oceanu 17 października rozpoczęły się trwające dziewięć dni 42. Narodowe Czempionaty USA. Po prawie czterdziestu latach rozgrywania imprezy na przemian w Louisville (Kentucky) i Albuquerque (Nowy Meksyk), w tym roku pokaz przeniesiono do kompleksu Expo Square w Tulsa (Oklahoma). Oprócz zmiany miejsca czempionat przeszedł również inne, kontrowersyjne metamorfozy. Pokaz sędziowano popularnym w Europie systemem punktowym (do 20 pkt.), co wzbudziło mieszane uczucia amerykańskiej widowni przyzwyczajonej do wyboru zwycięzców systemem porównawczym oraz europejskich obserwatorów, którym trudno było się pogodzić z „20” za głowy czy ruch niektórych amerykańskich koni o zupełnie innym niż uznany w Europie typie urody…
DA Valentino z Davidem Boggsem (autor zdjęcia pragnie pozostać anonimowy)
DA Valentino z Davidem Boggsem (autor zdjęcia pragnie pozostać anonimowy)

Sporo zamieszania wywołały też restrykcje Arabian Horse Association, która ograniczyła możliwość fotografowania koni w ringu do jednego tylko oficjalnego fotografa, co spowodowało bojkot pozostałych, wysyłających swoje prace do mediów na całym świecie. Niektórzy z nich, mimo zakazu, pojawili się w okolicach ringu, jednak nie chcą ujawniać nazwisk – tak jak w przypadku jednego ze znanych fotografów, który udostępnił nam swoje
EKS Bay Al Gazal (autor zdjęcia pragnie pozostać anonimowy)
EKS Bay Al Gazal (autor zdjęcia pragnie pozostać anonimowy)

zdjęcia. W środowisku hodowców, którzy nie wystawiali swoich koni w tym roku, słychać było również komentarze, że Tulsa nie jest szczęśliwym miejscem do rozgrywania czempionatów koni arabskich, ponieważ – w przeciwieństwie do Scottsdale czy Las Vegas – nie obfituje w „zagłębie” stadnin i ośrodków zlokalizowanych w pobliżu, co zniechęca osoby jadące na pokaz nie tylko, aby obejrzeć rozgrywki w ringu, ale by odwiedzić sąsiadujące stadniny w celach handlowych.
Major Love Affair (autor zdjęcia pragnie pozostać anonimowy)
Major Love Affair (autor zdjęcia pragnie pozostać anonimowy)

Nie zawiodły jednak największe gwiazdy amerykańskich (choć nie tylko) ringów – a ostateczne wyniki pokazu nie przyniosły zaskoczenia.
Po raz trzeci z rzędu tytuł Czempiona USA Ogierów Młodszych zdobył prezentowany przez Davida Boggsa tegoroczny Czempion Ogierów oraz Czempion Pokazu w Scottsdale DA Valentino (Versace – DA Love), co wzbudziło kolejne kontrowersje i pytania… Czy na pewno w kraju, mającym najwięcej zarejestrowanych koni arabskich czystej krwi, od trzech lat nie wyhodowano ogiera, który mógłby pokonać silnie promowanego Valentino? Drugie miejsce w czempionatach zajął wzbudzający sporo emocji swoim rodowodem EKS Bay Al Gazal (Marwan Al Shaqab – Starbright Bey). Trenowany u Michaela Byatta czteroletni czempion RPA należący do australijskich hodowców z Mystica Arabians jest obustronnym wnukiem Gazala Al Shaqab…

W kategorii tej nie wystartował zgłoszony Eden C, Czempion Ogierków Rocznych USA z roku 2006, użyty ostatnio w Janowie Podlaskim, ale zdobył on za to tytuł Czempiona USA w kategorii Arabian Futurity Colt Breeding, przed zdecydowanie „nie-europejskim” w typie kolegą stajennym Padronsa Psyche – Ever After NA (Sir Fames HBV – Entaicyng NA) własności North Arabians. Czempionem USA Ogierków Rocznych został trenowany przez Grega Galluna NW Siensei po Gazal Al Shaqab, przed świetnie się ruszającym synem Marwana Al Shaqab OFW Magic Wan wyhodowanym w Orrion Farms.

JJ La Estrella (autor zdjęcia pragnie pozostać anonimowy)
JJ La Estrella (autor zdjęcia pragnie pozostać anonimowy)

Tytuł Czempiona USA Ogierów Starszych po raz drugi trafił do kolejnego ogiera trenowanego przez Davida Boggsa LD Pistala (Magnum Psyche – Halana), który w czempionacie pokonał wielkiego faworyta – Dakharo, Czempiona Świata, dwukrotnego Wiceczempiona Świata i Czempiona Arabian Breeders World Cup w Las Vegas, po raz kolejny przywiezionego do USA przez obecnego właściciela – Al Khalediah Stables z Arabii Saudyjskiej. W czempionatach klaczy również nie było wielkich niespodzianek. Czempionką USA Klaczy Starszych została Major Love Affair (DS Major Affire – HL Infactuation), która dosłownie o włos pokonała wielką faworytkę ze stajni Davida Boggsa, utytułowaną już JJ La Estrellę (m.in. Czempionka Klaczy Starszych USA 2005, Czempionka Klaczy Kanady i Czempionka Klaczy USA AAO oraz tegoroczna czempionka Scottsdale). Tytuł Czempionki
French Psylk (autor zdjęcia pragnie pozostać anonimowy)
French Psylk (autor zdjęcia pragnie pozostać anonimowy)

USA Klaczek Rocznych odebrał ponownie koń trenowany przez Davida Boggsa: Princess Of Marwan po Marwan Al Shaqab, przed wnuczką Da Vinci FM – Miss Giovanną po MPA Giovanni.

Czempionat USA klaczy 3-5-letnich powędrował do kolejnej faworytki – French Psylk (Echo Magnifficoo – Indianne Psylk), przed rosyjsko-polską Broken Promises PGA (praprawnuczka albigowskiej Bachantki).

W tym roku Polska nie miała swoich przedstawicieli w narodowych czempionatach potęgi hodowlanej na rynku koni arabskich, jaką są niewątpliwie Stany Zjednoczone.

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.