Reklama
Ponton mistrzynią endurance

Aktualności

Ponton mistrzynią endurance

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Maria Alvarez Ponton i koń Julius De La Drom, Rajdowe MŚMK w Compiegne 2007, fot. M. Kacprzyk
Maria Alvarez Ponton i koń Julius De La Drom, Rajdowe MŚMK w Compiegne 2007, fot. M. Kacprzyk

Mistrzostwa Świata 2008 w Terengganu (Malezja), wygrała hiszpańska zawodniczka Maria Alvarez Ponton na francuskim arabie, wałachu Nobby 1995 (Prophecy EF – Nocturne/Nabucco). Dystans wynosił 160 km, a zwycięska para prowadziła od pierwszej bramki do mety – podał serwis endurance.pl. Na starcie, o 17.30 czasu lokalnego, stawiło się 127 koni. Zawody odbywały się przy upalnej pogodzie (34°C) i bardzo wysokiej wilgotności. Po kilku godzinach, nocą, spadł ulewny deszcz – prawdziwa tropikalna burza, która trasę zmieniła w jezioro, a widoczność zredukowała do zera, jako że wysiadło oświetlenie. Trasa pierwszej pętli (28,8 km) – w sumie było ich siedem – wiodła wiejskimi, płaskimi drogami. Już godzinę po starcie na prowadzenie wyszła późniejsza zwyciężczyni Maria Alvarez Ponton. Pierwszą pętlę przejechała z prędkością 20,45 km/h. Na metę wpadła galopem, z dużą przewagą nad rywalami. Jej czas wyniósł 8:48:06, a średnia prędkość 18,16 km/h.
Drugie miejsce zajął Agustin Vita z Argentyny na arabskim wałachu Baraka Ibn Al-Tamah 1998 (ZT Shahkar – Al Tamah/Tasrudi), z czasem 8:57:55. Brąz zdobył reprezentant Zjednocznych Emiratów Arabskich Sultan Ahmad Bin Sulayem na 11-letnim wałachu francuskiej hodowli Tazoul El Parry po Dunixi (czas 9:09:31). Drużynowo zwyciężyła ekipa Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Przypomnijmy, że Maria Alvarez Ponton to gwiazda sezonu rajdowego 2007 (wygrała m.in. Mistrzostwa Świata Młodych Koni w Compiegne, 140 km). Jej mąż, Hiszpan Jaume „Juma” Punti Dachs (Wicemistrz Europy 2007), jest trenerem koni należących do Szejka Mohammada Bin Rashid Al Maktouma i prowadzi stajnię treningową w Dubaju.

W zawodach nie startowali polscy zawodnicy, ani polskie konie. Następne Mistrzostwa Świata – w 2010 roku, w Lexington, Kentucky, USA.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.