Reklama
Czempionat Świata w Paryżu już blisko!

Aktualności

Czempionat Świata w Paryżu już blisko!

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Tegoroczny Czempionat Świata Koni Arabskich w Paryżu rozpocznie się w piątek, 12 grudnia, a zakończy w niedzielę, 14 grudnia. Tego dnia okaże się, czy Pianissima (Gazal Al Shaqab – Pianosa/Eukaliptus) zdobędzie drugą w swojej niebywałej karierze „Trójkoronę”. Ma na to ogromne szanse, bo – jak pokazują choćby niedawne doświadczenia z Pucharu Narodów w Aachen oraz Czempionatu Europy w Moorsele – janowska wychowanka porywa sędziów i publiczność, gdziekolwiek się pojawi. Miejmy nadzieję, że jej występ w Paryżu okaże się równie udany jak poprzednie! Tymczasem Pianissima przygotowuje się do ostatniego w tym sezonie pokazu w Belgii, a po nim wróci do Polski razem z naszą ekipą.

Polska reprezentacja w Paryżu będzie silna, choć mniej liczna niż w Aachen czy Moorsele. SK Janów Podlaski planuje przywieźć Altamirę (Ekstern – Altona/Eukaliptus), wiceczempionkę klaczy młodszych z Jesiennego Pokazu w Janowie i zwyciężczynię klasy z Czempionatu Europy w Moorsele oraz Poganina (Laheeb – Pohulanka/Pepton), Narodowego Czempiona Polski Ogierów Starszych 2007, który w tym roku wywalczył także tytuł czempiona Jesiennego Pokazu w Janowie. Zobaczymy więc zmagania trójki podopiecznych dyr. Marka Treli.

 

Kibicować też będziemy michałowskiemu synowi Poganina i Kwestury – Kabsztadowi, który ma już za sobą sukces w Moorsele (Wiceczempion Ogierów Młodszych), w Czempionacie Narodowym (Czempion Ogierów Młodszych) oraz w Aachen, gdzie wygrał klasę ogierków dwuletnich. Kabsztad będzie jednym z pięciorga michałowskich zawodników. Wśród ogierów starszych o udział w finale walczyć będą Esparto (Ekstern – Ekspozycja/Eukaliptus) i Narodowy Czempion Ogierów Starszych Grafik (Eukaliptus – Gaskonia/Probat). Słynne michałowskie klacze będą reprezentowane przez Pistorię (Gazal Al Shaqab – Palmira/Monogramm), która świetnie radziła sobie na międzynarodowych ringach w zeszłym roku (młodzieżowa czempionka Europy i Top Five Pucharu Narodów), a która w tym roku zajęła 2. miejsca w klasie, zarówno w Aachen, jak i w Moorsele, oraz Emesę (Laheeb – Etopka/Eukaliptus), zwyciężczynię klasy i Top Five klaczy starszych w Moorsele i zwyciężczynię klasy z Aachen. Do startu zapisana została także Norma (Gazal Al Shaqab – Nina/Monogramm), ale zapewne, jak nas poinformował dyr. Jerzy Białobok, do Paryża nie pojedzie. Stadnina z Białki wystawi zaś Emikę (Eldon – Emoza/Ernal), która zajęła 2 m. w klasie w niedawnym Moorsele.

Prywatną hodowlę reprezentować będą w Paryżu najprawdopodobniej trzy konie. Będą to Lord Bey Shah (Psytadel – Lady Aphrodite/Padrons Psyche), hod/wł. Minnesota Arabians, Narodowy Wiceczempion Ogierów Młodszych, Eksterna (Ekstern – Emanta po Pamir), hod/wł. Falborek Arabians –Narodowa Wiceczempionka Klaczy Młodszych oraz Psyche Victoria (Ekstern – Pallas-Atena/Ecaho), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac, tegoroczna czempionka z Vilhelmsborga (Dania) i wiceczempionka z Wels (Austria). Oczywiście polskich koni będzie w Paryżu na pewno więcej – choć w obcych barwach.

Dla Psyche Victorii, Eksterny, Pistorii, Esparto, Poganina i Grafika to drugi występ w Paryżu z rzędu. Przypomnijmy, że w zeszłym roku Poganin wygrał klasę, a Psyche Victoria znalazła się w Top Ten klaczy młodszych.

Nasze konie nie będą miały łatwego zadania. Choć zwycięstwo Pianissimy jest bardzo prawdopodobne (a byłby to drugi z rzędu tytuł Czempionki Klaczy Starszych dla polskiej klaczy, bo w zeszłym roku czempionat przypadł michałowskiej Kwesturze), to inne tytuły mogą pozostać poza naszym zasięgiem. Kabsztad będzie musiał się zmierzyć zapewne ze swoim rywalem z Aachen i Moorsele Ali Moniscione (Psytadel – Alianna Moniscione/Focus Highlander), hod/wł. Azienda Agricola Giancarlo Buzzi z Włoch, a także ze zwycięzcą z Aachen Baanderosem (Marwan Al Shaqab – HB Bessolea/Besson Carol), hod. Taylor Arabians, USA, wł. Al Khalediah Stables oraz AJ Dinarem po WH Justice, hod/wł. Ajman Stud. A wszystkie one będą miały groźnego konkurenta w postaci QR Marca (Marwan Al Shaqab – Swete Dreams po Magic Dream CAHR), wyhodowanego przez Vicki i Louisa Doyle’ów w Quail Ridge Arabians (Kalifornia), a własności Paula Gheysensa (Belgia). QR Marc w zeszłym roku „nie zdążył” na czempionat świata, bo właśnie zmienił właściciela. Z kolei w obecnym sezonie, wbrew oczekiwaniom, nie pojawił się w Aachen, zaś w Czempionacie Europy nie mógł wziąć udziału, gdyż nie miał za sobą jeszcze regulaminowego roku jako własność europejskiej stadniny. QR Marc wygrał już raz z końmi bliskowschodniej własności na festiwalu Al Khalediah, gdzie zdobył tytuł czempiona. Pokonany przez niego wówczas Baanderos uzyskał jednak w czasie rozgrywki w klasie taką samą notę (o zwycięstwie QR Marca zdecydowała nieco wyższa ocena za typ). Zapowiada się więc niezwykle emocjonująca rywalizacja, której wynik wcale nie jest przesądzony.

Jeśli w Paryżu pojawi się gwiazda z Aachen – Marwan Al Shaqab (Gazal Al Shaqab – Little Liza Fame/Fame VF), hod/wł. Al Shaqab Stud z Kataru, to wydaje się nie do pomyślenia, by którykolwiek inny koń mógł odebrać mu zwycięstwo. Ciekawe, czy tym razem uda się wywalczyć wiceczempionat jego synowi Marajjowi (od RGA Kouress/ Kouvay Bey), czempionowi świata ogierów młodszych z zeszłego roku? Na pewno jest to ambicją jego właścicieli, stadniny Albidayer (ZEA), tym bardziej, że tytuł „wymknął się z rąk” Marajjowi w Aachen.

Więcej niewiadomych kryje rywalizacja klaczek młodszych. Zapewne właściciel QR Marca wystawi także inną gwiazdę swej stadniny, czempionkę z Aachen FS Magnum’s Madonnę (Magnum Psyche – Tai Bey Brittney/Bey Shah), hod. Strydom Arabians (RPA). Trudno przypuszczać, by nie pojawiła się wyhodowana przez Marietę Salas Wiceczempionka Klaczy Młodszych Pucharu Narodów i czempionka z Moorsele Abha Palma (Marwan Al Shaqab – Abha Gazali/El Perfecto), wł. Al-Mohamadia-Stud oraz jej rywalka z Moorsele Jumilla (Thee Apprentice – Artemis/Borneo), hod. Moell & Moelle & Dolfe, Szwecja, wł. Dubai Stud. W dużym stopniu odbędzie się więc pewnie „powtórka” z Aachen, choć inne uczestniczki mogą tu jeszcze sporo namieszać.

Witryna Salonu Konia w Paryżu, który rozpocznie się już 6 grudnia, pokazuje krótkie relacje „comexposium.tv”. Wersja angielska witryny: http://www.salon-cheval.com/index.php?id=48&L=1  

Polskiearaby.com śledzić będą i relacjonować dzień po dniu zmagania czempionatowe w Paryżu. Wszyscy liczymy na wielkie, emocjonujące widowisko i na dobre wyniki naszych koni!

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy
Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.