Reklama
Ogier Remarkable Man o polskich korzeniach sensacją w Abu Dhabi

Aktualności

Ogier Remarkable Man o polskich korzeniach sensacją w Abu Dhabi

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Remarkable Man, fot. Hoofprintsinc
Remarkable Man, fot. Hoofprintsinc

W niedzielę 22 marca, na zamknięcie sezonu wyścigowego w Abu Dhabi, w doborowej stawce dziesięciu koni, gniady, amerykańskiej hodowli 5-letni ogier Remarkable Man 2004, trenowany przez Erwana Charpy a dosiadany przez R. Hillsa, łatwo wygrał gonitwę Emirates Championship (G1) na dystansie 2200 metrów. Gonitwa Emirates Championship, sponsorowana przez Abu Dhabi Equestrian Club, uważana jest za ostateczny sprawdzian przed jedną z najbardziej prestiżowych gonitw dla koni arabskich czystej krwi na świecie, jaką jest Dubai Kahayla Classic (G1) rozgrywana na torze Nad Al Sheba podczas Dubai World Cup. Był to czwarty torowy występ tego gniadosza w ZEA. W trzech poprzednich startach w gonitwach G1 Liwa Oasis (1140 m), HH The Presidents Cup (2200) i Al Maktum Challange (1600), dosiadany przez irlandzkiego jockeya T. O’Shea, zajmował 5. i 6. miejsca w stawkach 9-16 koni. Po wygraniu gonitwy Emirates Championship, Remarkable Man uplasował się w ścisłej czołówce – na 12. miejscu – wśród 406 biegających koni arabskich zgłoszonych do startów w ZEA w sezonie 2008/2009.

Remarkable Man (w tłumaczeniu „Wspaniały człowiek”) jest synem francuskiego ogiera Chndaka od klaczy No Ordinary Gal po Monarch AH, hodowli Michelle Morgan, właścicielki Mandolynn Hill Farm w Auberay, Teksas. Klacz No Ordinary Gal jest wnuczką polskiej trójkoronowanej Orgii i po ogierze Probat. Rodowód ogiera Remarkable Man jest w ¾ podobny do polskiej trójkoronowanej klaczy Orgia Fata. Widać, że połączenie ogiera Chndaka z polskimi klaczami, szczególnie z żeńskiej linii „O”, daje wspaniale biegające potomstwo, takie jak amerykańska oaksistka Love Me Dew (od Sonoma Dew po Sam Tiki); utytułowana wielokrotna zwyciężczyni gonitw pozagrupowych klacz Lulu Gamboo (od Samorsty po Sambor) czy ogier Kasid (Pella de la Costa po Elaborat), zwycięzca gonitw imiennych w ZEA.

Na początku 2007 roku znani hodowcy arabskich koni biegających ze stanu Michigan, państwo Smoke, posłuchali opinii trenerki Lynnett Hershbell i dobili targu przez telefon z Michelle Morgan, kupując jako trzylatka – bez oglądania – młodego Remarkable Mana. Jednak w dwóch próbnych gonitwach dla trzylatków ten obiecujący wyścigowiec zajął tylko 4. i 5. miejsce. Państwo Smoke wycofali ogierka z treningu, aby dojrzał i „zmężniał” na padoku. Podczas przygotowań do następnego sezonu rosły, atletyczny ogier o łagodnym usposobieniu wykazał się nie lada dzielnością. Jego pierwszy zapis w sezonie 2008 to była prestiżowa gonitwa Texas Six Shooter (G3), gdzie zmierzył się z najlepszymi czteroletnimi pretendentami do amerykańskiej trójkorony. Ku zaskoczeniu państwa Smoke i większości graczy, Remarkable Man wygrał z przewagą półtorej długości, świetnie prowadzony przez doświadczonego dżokeja B. Winnetta. Po tym wspaniałym zwycięstwie w drugim członie amerykańskiej trójkorony został przeniesiony na tor w Delaware Park. W pierwszej gonitwie na Wschodnim Wybrzeżu, Delware Season Opener S., był trzeci. Swoje ogromne możliwości biegowe, hart ducha i serce do walki podkreślił, wygrywając o półtorej długości Bob Magness Derby G2 (trzeci człon amerykańskiej trójkorony), w licznej stawce najlepszych amerykańskich czterolatków. Dosiadany przez zwycięskiego dżokeja Kentucky Derby, G. Saeza, ogier Remarkable Man zakończył swoją karierę w Stanach we wrześniu 2008 roku, bijąc dwunastoletni rekord toru na dystansie 1700 m. Remarkable Man został jednogłośnie ogłoszony przez kapitułę American Jockey Club Czempionem Darley 2008 (w grupie czteroletnich ogierów).

Ten szybko progresujacy ogier wpadł w oko znanej specjalistce i hodowczyni arabskich koni biegających, właścicielce firmy Race Street Management, INC. pośredniczącej w handlu wyścigowymi końmi – Denis Gault z Kalifornii. Denis, wyłączna przedstawicielka w Stanach stadniny Shadwell Stud LLC, należącej do szejka Hamdana bin Rashid Al Maktouma, przekonała państwa Smoke, że Remarkable Man w rękach nowego właściciela ma duże szanse, by wygrać najbardziej prestiżowe, światowej rangi gonitwy.

Teraz, po zwycięstwie w Emirates Championship w Abu Dhabi, Shadwell Stud planuje wystawić Remarkable Mana do startów w Europie, w tym w najwyżej dotowanej gonitwie dla koni arabskich na świecie, czyli Quatar Arabian World Cup (G1) rozgrywanej w październiku na paryskim torze Longchamp. Wiosną 2010 Remarkable Man wystartuje prawdopodobnie w sławnej gonitwie Dubai Kahayla Classic (G1) na torze Nad Al Sheba podczas Dubai World Cup.

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.