Reklama

Aktualności

Wels: do boju!

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
fot. Monika Luft
fot. Monika Luft

W urokliwym austriackim Wels, zwanym w czasach Imperium Rzymskiego „Ovilava” i będącym już wówczas ważnym punktem handlowym i ośrodkiem kultury, pojawią się jutro araby z całej Europy i spoza niej, by wziąć udział w międzynarodowym pokazie klasy A (sobota i niedziela) oraz – w piątek – w pokazie narodowym. Już od dobrych kilku lat polska reprezentacja w Wels jest dość liczna i tak też będzie i tym razem. Pojawi się także sporo koni polskiej hodowli, lecz zagranicznej własności.

SK Janów Podlaski zgłosiła 5 koni: do klasy klaczy 2-letnich (Perespa), klaczy 4-6-letnich (Biruta, Sefora, Etnologia) oraz do klasy ogierów 7-letnich i starszych (Salar). W austriackim pokazie narodowym wystąpi zaś dzierżawiony przez Ta Merij-Arabians janowski El Azem. SK Michałów, która zdobyła w zeszłym roku tytuły czempionki i wiceczempionki klaczy starszych, nie przywozi tym razem swoich wychowanków, ale będzie dość mocno obecna za sprawą sprzedanych koni, głównie do austriackiej stadniny Lutetia Arabians. Tak więc, zobaczymy roczniaczkę pochodzącą z michałowskiego połączenia Drabant–Złota Wieża: Zlotą Primę, dalej rocznego ogierka Zularama od Zulejki, po Gaspar oraz Faustynę po Emigrant od Felicjany (klacze 4-6-letnie) i Zulejkę po Ganges, od Zuzanny (klacze 7-letnie i starsze). Michałowską hodowlę reprezentować będą również Emberk, wł. Agnieszki Kozłowskiej (ogiery 4-6-letnie) oraz Emrod, wł. Turban Stud (ogiery 7-letnie i starsze).

Prywatni hodowcy startować będą w większości klas. Wśród roczniaczek zobaczymy Europesę, wł. Wojciecha Parczewskiego oraz El Piatzollę, wł. Beaty i Marka Błaszkiewiczów. Tomasz Tarczyński wystawia amerykańskiej hodowli Daisy FF w klasie klaczek 2-letnich, w której wystąpi także Pasterna Lecha Błaszczyka. W połączonej klasie ogierków dwu- i trzyletnich pokażą się: Elmaran, wł. Wojciecha Parczewskiego oraz Echo Adonis, wł. SK Chrcynno-Pałac. W klasie klaczy 3-letnich rywalizować będą: Ermina, wł. Moniki Luft, Espiria, wł. Lecha Błaszczyka oraz ubiegłoroczna wiceczempionka klaczy młodszych Psyche Victoria, wł. SK Chrcynno-Pałac. Wśród klaczy 4-6-letnich pojawi się importowana ze Stanów przez Silvatica Black Arabians córka Marwana Al Shaqab Marjjana VA. W klasie ogierów 4-6-letnich z wymienionym już Emberkiem rywalizować będzie Fireball, hod. Stanisława Redestowicza, dzierżawiony obecnie od Tomasza Tarczyńskiego przez stadninę Ta Merij-Arabians.

Polskim akcentem będzie również występ syna Pustynnej Drogi, Marjana Albidayer po Marajj, który w zeszłym roku, jako źrebak, zrobił furorę na pokazie w Baden. Ogierek, wyhodowany przez szejka Mohammeda Bin Saud Al Qassimi (ZEA), jest obecnie własnością Marjan Syndicate.

Wśród klaczek rocznych przeważają córki ogiera WH Justice, których startuje aż pięć (w tym z Polski El Piatzolla) na 13 zgłoszonych uczestniczek. Z kolei wśród właścicieli dominuje stadnina Sax Arabians, która ma przywieźć do Wels aż dziewięć koni.

Niewątpliwie konkurencja będzie bardzo silna i o dobre miejsca w klasach przyjdzie naszym koniom ostro powalczyć. Na ringu spotkają się z końmi znanymi już z międzynarodowych aren, jak np. Sara Al Mohamadia po Marwan Al Shaqab, wł. saudyjskiej, Jumanci OS po Ajman Moniscione, wł. niemieckiej, Mandalai Blu po Marwan Al Shaqab, wł. szwedzkiej, Nag Olla Bez po SW Bezatiw, wł. brytyjskiej czy DA Caruso po Koronec, wł. austriackiej. Pokaz w Wels, jako pierwszy A-klasowy pokaz sezonu, gromadzi zwykle dobrą stawkę koni starających się uzyskać klasyfikację na jesienne pokazy najwyższej rangi.

Polacy pojawią się nie tylko wśród wystawców. W pokazie narodowym sędziować będzie Anna Stojanowska, zaś w komisji DC pracować będą Mateusz Jaworski oraz Alicja Poszepczyńska (pokaz narodowy). Sędziowie pokazu międzynarodowego to dr Gianmarco Aragno (Włochy), Doug Dahmen (USA), Sylvie Eberhardt (Niemcy) i dr Manfred Neubacher (Austria).

%alttext%%alttext%Pokaz, organizowany przez pp. Gerlinde i Ferdinanda Huemerów (La Movida Arabians) jest częścią wielkiej targowej imprezy pod nazwą Pferd Wels, która trwa od czwartku.

A oto konie polskiej własności, które wystąpią w pokazie międzynarodowym (wg katalogu):

klaczki roczne:
Europesa (Psytadel – Ekstera/Ekstern), hod/wł. Wojciecha Parczewskiego
El Piatzolla (WH Justice – Enya/Ekstern), hod/wł. Beaty i Marka Błaszkiewiczów

klaczki 2-letnie:
Perespa (Enzo – Polenta/Ecaho), hod/wł. SK Janów Podlaski
Daisy FF (DA Vinci FM – AP Sheez Sassy/Bey Shah), hod. Freeland Farm, US, wł. Tomasza Tarczyńskiego
Pasterna (Ekstern – Pasywa/ Wachlarz), hod/wł. Lecha Błaszczyka

ogierki 2-3-letnie:
Elmaran (Al Maraam – Ekstera/Ekstern), hod/wł. Wojciecha Parczewskiego
Echo Adonis (Al Maraam – Echo Kallisto/Pamir), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac

klaczki 3-letnie:
Ermina (Galba – Echidna/Ararat), hod. Samko P.U.H., wł. Moniki Luft
Espiria (Psytadel – Ekspiacja/Emigrant), hod/wł. Lecha Błaszczyka
Psyche Victoria (Ekstern – Pallas Atena/Ecaho), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac

klacze 4-6-letnie:
Marjjana VA (Marwan Al Shaqab – Mi Khismit/Khemosabi), hod. Karen L. Anderson & Timothy P. Beitz, US, wł. Silvatica Black Arabians
Biruta (Ekstern – Bajada/Pamir), hod/wł. SK Janów Podlaski
Sefora (Ekstern – Sawantka/Pepton), hod/wł. SK Janów Podlaski
Etnologia (Gazal Al Shaqab – Etalanta/Europejczyk), hod/wł. SK Janów Podlaski

ogiery 4-6-letnie:
Fireball (Magnum Psyche – Flotylka/Emigrant), hod. Stanisława Redestowicza, wł. Tomasza Tarczyńskiego, w dzierżawie do Ta Merij-Arabians (Austria)
Emberk (Gazal Al Shaqab – Emantka/Eukaliptus), hod. SK Michałów, wł. Agnieszki Kozłowskiej

ogiery 7-letnie i starsze
Salar (Ecaho – Saba/Etat), hod/wł. SK Janów Podlaski

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.