Reklama
Szwedzkich zmagań w deszczu dzień drugi – El Piatzolla wice, brąz dla Emberka

Aktualności

Szwedzkich zmagań w deszczu dzień drugi – El Piatzolla wice, brąz dla Emberka

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
El Piatzolla z Beatą Błaszkiewicz i Piotrem Żuberem, fot. Krzysztof Dużyński
El Piatzolla z Beatą Błaszkiewicz i Piotrem Żuberem, fot. Krzysztof Dużyński

Drugi dzień Otwartego Czempionatu Skandynawii, który zakończył się wczoraj w szwedzkim Blommeröd, był zdecydowanie bardziej szczęśliwy dla Polaków niż pierwszy: jeden wiceczempionat (srebro) i jeden brąz, a przedtem wygrana klasa, miejsce drugie, trzecie oraz czwarte (to ostatnie dla konia polskiej własności, dzierżawionego przez gospodarzy pokazu).

Pogoda okazała się zmienna i po sobotnim upale tym razem rywalizacji koni i prezenterów towarzyszył ulewny deszcz – zwłaszcza podczas czempionatów. Niemniej jednak konie ruszały się wyraźnie lepiej niż pierwszego dnia – a dwa z nich otrzymały aż po trzy „20” za tę cechę. Oba przyjechały z Polski: Emberk (Gazal Al Shaqab – Emantka/Eukaliptus), hod. SK Michałów, wł. Agnieszki Kozłowskiej – na czempionat, a Metropolis NA (Consensus – NDL Martinique/Muscat, hod. Mike’a Nicholsa, wł. SK Janów Podlaski) nie tylko na tę właśnie okazję, ale i w dzierżawę do Blommeröd. Te dwa ogiery pokazały, jak mogą ruszać się konie

Emberk i Piotr Żuber, fot. Krzysztof Dużyński
Emberk i Piotr Żuber, fot. Krzysztof Dużyński

arabskie, wzbudzając entuzjazm publiczności, a także – jak się wkrótce przekonaliśmy – sędziów. Szkoda, że nie oglądamy zbyt często tak widowiskowych popisów. Wynika to zapewne z faktu, że hodowcy arabów coraz częściej „szukają” u konia głowy, na ruch zwracając coraz mniejszą uwagę.

Drugi dzień pokazu otworzyły klaczki roczne (15 rywalek, w tym jedna reprezentantka Polski). Senna atmosfera towarzyszyła tej konkurencji przez dość długi czas – uczestniczki niczym szczególnym nie porywały, a noty nie przekraczały 87 pkt., trudno więc było publiczność rozruszać. Dopiero gdy na ring wbiegła El Piatzolla (WH Justice – Enya/Ekstern), wł/hod. ZPH Strusinianka państwa Błaszkiewiczów, na placu nastąpiło wyraźne ożywienie. Klaczka wypadła bardzo dobrze, zarówno w ruchu, jak i na stój. Ma ona niewątpliwie wielki urok, co

El Piatzolla, fot. Krzysztof Dużyński
El Piatzolla, fot. Krzysztof Dużyński

dostrzegli też sędziowie, nagradzając ją wysokimi notami (19-19-19 za typ, 18-19-19 za głowę z szyją, 19-19-19 za ruch; nota końcowa: 90,33). Żadna z pozostałych roczniaczek nie zbliżyła się do tego wyniku, choć dwie inne występujące w tej klasie córki WH Justice’a także zrobiły dobre wrażenie i zajęły drugie i trzecie miejsce, odpowiednio: L Farahdiba (od Feemi/Ibn Halim, hod/wł. Lönhult Arabstuteri, Szwecja) z notą 89.0, i Kaliskaya OS (od Khaleifa/Kubinec, hod/wł. Gestüt Osterhof, Niemcy), z notą 87,67. To jedyny przypadek w czasie tego czempionatu, że trzy pierwsze miejsca przypadły potomstwu jednego ogiera.

Niimah, fot. Krzysztof Dużyński
Niimah, fot. Krzysztof Dużyński

Klaczek dwuletnich stawiło się 14. Tu noty były już wyższe – podobnie jak i ogólny poziom koni. Wygrała szwedzka Niimah (Mambo – Nilimaa/L.M. Limaal), hod. Wilza Arabstuteri, wł. Janniki Löfström z Onyx Araber, z notą 91,33 i bardzo wyrównanymi ocenami cząstkowymi (same „19” za typ, głowę z szyją i ruch, same „18” za kłodę). Drugie miejsce zajęła niemiecka córka Psytadela Maharani CF (od Mara III/Marsin), hod/wł. Cafra Arabians, która otrzymała jedną „20” za głowę z szyją i notę końcową 90,67. Trzecia w tej stawce Ajmana (Ajman Moniscione – Yazmin YO/Nemes), hod/wł. Voran Arabians z Norwegii, również mogła się pochwalić najwyższą notą za tę cechę (ocena końcowa: 89,33).

Ermina, fot. Krzysztof Dużyński
Ermina, fot. Krzysztof Dużyński

Wśród 10 klaczy trzyletnich była jedna przedstawicielka Polski – Ermina (Galba – Echidna/Ararat), hod. Samko P.U.H., wł. Moniki Luft. Zajęła trzecie miejsce, pokonując tak znane rywalki, jak Mandalai Blu (Marwan Al Shaqab – Al Barbary Fame/Fame VF) czy JB Veronicaa (El Amin – Waliza/Fax), ale nie mogła doścignąć zwyciężczyni tej klasy, znanej już z międzynarodowych pokazów drugiej występującej tu córki Marwana Al Shaqab, GM Marwan Al Shakiry (od Octavia of Rohan/AA Manhattan) – hod. Michaela Wilsona z USA, wł. Naples Arabians ze Szwecji – która zdystansowała rywalki, otrzymując m.in. 2×20 za typ i 1×20 za głowę z szyją (nota końcowa: 92,0). Drugie miejsce przypadło córce Psytadela WW Gazelli (od michałowskiej klaczy Grenlandia/Eukaliptus), hod/wł. W-Arabians z Wielkiej Brytanii (90,0).

El Sid, fot. Krzysztof Dużyński
El Sid, fot. Krzysztof Dużyński

Klasa ogierów 4-6-letnich (10 uczestników) była o tyle ciekawa, że właśnie tu popis pięknego ruchu dał Emberk, pewną ręką prowadzony przez Piotra Żubera (z ośrodka treningowego w Bełżycach), który nie wypuścił prezenterki nawet podczas dość groźnie wyglądającego upadku. Praca Piotra Żubera z Emberkiem wywołała wiele przychylnych komentarzy, jako że wyraźnie było widać ogromne zaangażowanie prezentera i fantastyczne przygotowanie konia. I tak Emberk, choć nie zachwyca głową (3×18), to jednak otrzymał 3×19 za typ, no i wspomniane 3×20 za ruch – całkowicie zasłużenie! Przypuszczalnie, gdyby sędziowie nie byli w tym przypadku jednomyślni, rozległyby się gwizdy – a tak usłyszeliśmy gromkie oklaski. Emberk zajął drugie miejsce w klasie (91,33) za niezwykle efektownym El Sidem (Al Lahab – Swana/Kubinec), hod. Gestüt Osterhof (Niemcy), a dzierżawionym przez Husted Arabians (Dania). Siwy sześciolatek został nagrodzony dwiema „20” za typ, a jego końcowa nota to 92,67.

Metropolis NA z Edwardem Jaźwińskim, fot. Krzysztof Dużyński
Metropolis NA z Edwardem Jaźwińskim, fot. Krzysztof Dużyński

Ostatnia klasa, ogierów 7-letnich i starszych, liczyła siedmiu uczestników i znów została zapamiętana przede wszystkim jako przegląd świetnie ruszających się koni, z Metropolisem NA na czele, który choć nie zakwalifikował się do czempionatu (zajął czwarte miejsce z notą 89,67), to jednak wyróżnił się dzięki trzem „20” za ruch. Podobnie jak Emberk, ku radości widzów zaprezentował wysoki, dynamiczny kłus. Klasę wygrał duński Azraff El Karmdal (Wisdoms Promise – Wanannah/Sharkassow), hod/wł. Karmdal Arabians (90,67), przed Adawy (Borneo – Ashiqa/Crusader), hod. Emmy Maxwell (WB), a dzierżawionym przez Oppreva Araber ze Szwecji, który choć miał taką samą notę jak zwycięzca, to przegrał ruchem (3×18). Bardzo pięknie ruszył się za to szwedzki Partisan (Charkow – Praktika/Phe) – 19-19-20 – ale z „osiemnastkami” za typ i jedną „17” za głowę z szyją zajął dopiero piąte miejsce.

GM Marwan Al Shakira, fot. Krzysztof Dużyński
GM Marwan Al Shakira, fot. Krzysztof Dużyński

W czempionacie klaczy młodszych niespodzianki nie było: wygrała oczywiście GM Marwan Al Shakira. Ale już wiceczempionat dla polskiej El Piatzolli nie był wcale taki pewny – wydawało się raczej, że tytuł zgarnie wyżej oceniona Niimah. Ta jednak otrzymała brąz, a roczna córka WH Justice’a z ZPH Strusinianka wyjechała z Blommeröd ze swym pierwszym w życiu laurem.

Czempionem i wiceczempionem ogierków zostali także potomkowie og. WH Justice: Lance Lord OS i Habibi, potwierdzając po raz kolejny niezwykłą modę na tego reproduktora. Brąz pozostał w domu, jako że przypadł reprezentantowi gospodarzy Malagantowi.

Johara Al Naif, fot. Krzysztof Dużyński
Johara Al Naif, fot. Krzysztof Dużyński

Katarska stadnina Al Naif, bliskowschodni „desant” w tegorocznym Blommeröd, zgarnęła, zgodnie z przewidywaniami, dwa tytuły dla swych klaczy Johary Al Naif i Ansaty Mouny, które wyjechały ze złotem i brązem. Pomiędzy katarskie zawodniczki udało się wskoczyć klaczy Nag Olla Bez, która do swych dotychczasowych osiągnięć (Top Five Klaczy Starszych Wels 2009, Austria, wiceczempionat Halden 2008, Norwegia) dorzuciła wiceczempionat w Blommeröd.

Czempionem ogierów starszych został – znów bez niespodzianki – El Sid, pokonując Adawy. A brąz trafił do Emberka! Z czterech ogierów, które weszły do czempionatu, bez trofeum pozostał Azraff El Karmdal.

Ansata Mouna, fot. Krzysztof Dużyński
Ansata Mouna, fot. Krzysztof Dużyński

Tak więc, w końcowym rozrachunku, Polacy nie mogli narzekać, wywożąc z Blommeröd jedno srebro, jeden brąz i kilka wysokich miejsc w klasach. Czy dobra passa koni polskiej hodowli w Szwecji będzie nadal trwać (przypomnijmy sukcesy Premiera, Czempiona 2005, Fernando, Wiceczempiona 2005, Beduina, Czempiona Ogierów Starszych 2008, czy Elmarana, Wiceczempiona Ogierów Młodszych 2008), trudno jednak powiedzieć, bo europejskie czempionaty, w tym i B-klasowy Otwarty Czempionat Skandynawii w Blommeröd, niegdyś pomijane przez bliskowschodnich czy amerykańskich właścicieli, stają się – wobec rosnącej liczby stadnin i koni – atrakcyjne także i dla nich. Ciekawe, kiedy konie z Bliskiego Wschodu oraz ze znanych z A-klasowych imprez stajni treningowych zobaczymy na pokazach klasy C…

Wyniki

Czempionat Klaczy Młodszych
Złoto

GM Marwan Al Shakira (Marwan Al Shaqab – Octavia of Rohan/AA Manhattan) – hod. Michael Wilson (USA), wł. Naples Arabians (Szwecja)
Srebro
El Piatzolla (WH Justice – Enya/Ekstern), wł/hod. ZPH Strusinianka
Brąz
Niimah (Mambo – Nilimaa/L.M. Limaal), hod. Wilza Arabstuteri (Szwecja), wł. Jannica Löfström, Onyx Araber (Szwecja)

Czempionat Ogierów Młodszych
Złoto

Lance Lord OS (WH Justice – Swana/Kubinec), hod/wł. Gestüt Osterhof (Niemcy)
Srebro
Habibi (WH Justice – Feemi/Ibn Halim), hod/wł. Lönhult Arabstuteri (Szwecja)
Brąz
Malagant (Turki Al Rayyan – Migracja/Gazal Al Shaqab), hod/wł. Blommeröd Arabian Stud (Szwecja)

Czempionat Klaczy Starszych
Złoto

Johara Al Naif (Ansata Shalim – Al Johara/Prince FA Moniet), hod/wł. Al Naif Stud (Katar)
Srebro
Nag Olla Bez (SW Bezatiw – Sweet Saff/Gai Chagall), hod. R. Guerra (Brazylia), wł. W-Arabians (Wielka Brytania)
Brąz
Ansata Mouna (Farres – Talmona/Talmaal), hod. Montebello Equine Investments A&Co Ltd Partnership (USA), wł. Al Naif Stud (Katar)

Czempionat Ogierów Starszych
Złoto

El Sid (Al Lahab – Swana/Kubinec), hod. Gestüt Osterhof (Niemcy), w dzierżawie do Husted Arabians (Dania)
Srebro
Adawy (Borneo – Ashiqa/Crusader), hod. Emma Maxwell (Wielka Brytania), w dzierżawie do Oppreva Araber (Szwecja)
Brąz
Emberk (Gazal Al Shaqab – Emantka/Eukaliptus), hod. SK Michałów, wł. Agnieszki Kozłowskiej

 

Relacja z pierwszego dnia czempionatu: Szwedzkich zmagań w upale dzień pierwszy

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.