Reklama
Saint-Cloud 2009: Arqana Arabian Sale

Aktualności

Saint-Cloud 2009: Arqana Arabian Sale

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Logo Arqana
Logo Arqana

W czwartek 1 października na hipodromie Saint-Cloud we Francji, w hali Manège Boussac, jak od lat o tej porze odbyła się „Arqana” – najważniejsza w Europie aukcja wyścigowych koni arabskich czystej krwi. Najbogatsi i mniej bogatsi amatorzy z całego świata rywalizowali o najszybsze biegowo osobniki tej rasy. W katalogu zamieszczono 65 koni, z czego 36 w treningu. Pozostałe to młodzież (18 dwulatków, 8 roczniaków i 3 odsadki). Najlepsze francuskie stadniny arabskich koni wyścigowych, jak Béarn Arabains, Domaine de Monlau, Haras de Mandore, czy de Saint-Faust, zaprezentowały młode konie, których bracia i siostry wykazali się dobrymi wynikami w gonitwach Gr PA. Większość koni było po sprawdzonych francuskich ogierach, jak Al Sakabe, Akbar, Dormane czy Tidjani. Po raz pierwszy pokazano obiecujące potomstwo młodych ogierów, jak Munjiz 2001, syn legendarnej klaczy Alanudd po ogierze Kesberoy. Wystawiono także na sprzedaż, co zdarza się rzadko, dwójkę potomstwa po prepotentnym pustynnym ogierze Amer 1984 (roczniaczkę Eausiris des Cedres i dwulatkę Divamer). Wiodący francuscy trenerzy wyścigowych koni arabskich, jak JF. Bernard, R. Litt, F. Rohaut, JP Totain, S. Tarrou czy bracia de Watrigant, zaoferowali kilka dobrych koni w treningu, jak czteroletni ogier Cobalto po Dormanie, który był trzeci w zeszłym roku w gonitwie Prix Kesberoy (Gr1 PA), czy trzyletni Nieshan, syn Akbara, który był drugi w gonitwie Coupe de France des Pur-Sang Arabes (Gr1 PA), rozegranej na torze Chantilly.

Na ringu pokazano 62 konie, z których sprzedano 30 sztuk, za ogólną sumę € 914 000. Tegoroczna średnia cena za konia wyniosła € 29 967. Najwyższą cenę aukcji, bo aż € 145 000 uzyskała dwuletnia klacz Djeldora (Dormane – Djelifa), drugie miejsce (€ 105 000) zajął koń w treningu, ogier Anaghi d’Aroco (Tidjani – Asbaa d’Aroco), trzecie (€ 75 000) dwulatek Nakador (Dormane – Nelka). Tradycyjnie już większość oferowanych koni zostało kupionych do Kataru, ZEA i Arabii Saudyjskiej.

Następnego dnia po zakończeniu aukcji rozegrano na torze Sain-Cloud trzy międzynarodowe gonitwy Qatar French Arabian Breeders’ Challange na dystansie 2000 m dla najdzielniejszych trzyletnich ogierów, trzyletnich klaczy oraz czteroletnich klaczy. Wszystkie gonitwy były rangi Gr1 PA. Pula nagród dla każdej wynosiła € 100 000. Gonitwę dla 3-letnich klaczek wygrała Al Anqa (córka Amera). Gonitwę dla 3-letnich ogierów wygrał Al Charif po Akbar. Wyścig dla czteroletnich klaczy zdominowała Ocyrrhoe po Al Nasr 1996, wnuku epokowego i legendarnego na skalę światową, czysto polskiego (janowskiej hodowli) ogiera Wiking. Ogier Al Nasr to czołowy w Alawal Stud. Jest synem ogiera Way to Go (Wiking – Brusally Orsata po Orzel), wywodzącego się ze starych, dobrze sprawdzonych biegających polskich linii koni czystej krwi.

 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.