Reklama
Equilin sensacyjnym zdobywcą Nagrody Porównawczej! (30-31 X)

Wyścigi / Sport

Equilin sensacyjnym zdobywcą Nagrody Porównawczej! (30-31 X)

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
fot. Filip Luft
fot. Filip Luft

Nieraz się zdarzało, że konie trzyletnie wykorzystywały sporą ulgę wagi i wygrywały Nagrodę Porównawczą. Ostatnio zwyciężyła Orgia Fata w 2006 roku. Tym razem również dość mocno faworyzowano jednego z dwóch zgłoszonych trzylatków – Celiusa (Ostragon – Cetyna/Eurol). Był on notowany na drugim miejscu w grze (10,05) po bitym faworycie (3,03), wicederbiście Amadisie (Aslan – Arabia/Borysław). Tymczasem drugi trzylatek – Equilin (Saracen – Eqvida/Wojsław) był grany w dalszej kolejności (45,20). Tak wysokie notowania Celiusa mogły budzić zdziwienie. Zadebiutował dopiero 3 października i miał raptem dwa biegi za sobą. Styl jego zwycięstw w II oraz I grupie mógł się podobać, ale tak właściwie to z niezłych koni trzyletnich pokonał raptem Montello (Gafal – Małamazja/Wermut).Tym razem miał się zmierzyć nie tylko z bardziej doświadczonym rówieśnikiem Equilinem, dla którego był to 7. start, lecz przede wszystkim z rutynowanymi starszymi końmi.

Owczy pęd i dodatkowy smaczek

Jednak, jak wiadomo, na wyścigach działa prawo owczego pędu. Jeśli jakiś koń, a tak było w przypadku Celiusa, zyska sobie sympatię publiczności, racjonalne argumenty przestają działać. Dodatkowym smaczkiem był fakt, że hodowca i właściciel Bogdan Tomaszewski sprzedał Celiusa w ub. wtorek podczas aukcji za 25 tys. zł Januszowi Romanowskiemu. Nagroda za pierwsze miejsce w Porównawczej wynosi 24 tys. zł. Gdyby Celius ją wygrał, nowy właściciel prawie by odzyskał koszt zakupu.

Nieszczęśliwy Amadis

Prowadzący stajnię we Wrocławiu Adam Suchorzewski, choć mocno wierzył, że jego podopieczny wygra Nagrodę Porównawczą, to jednak miał pewne obawy, związane z niedogodnymi warunkami do treningu w ostatnich dwóch tygodniach. Amadis nie wykonał odpowiedniej pracy na powietrzu z powodu nagłego ataku zimy. – Musiałem na nim nawet galopować w hali – informował na stronie torsluzewiec.pl dwa dni przed gonitwą. Equilin uniknął podobnych perypetii, bo kiedy okazało się, że w Janowie Podlaskim zapanowały złe warunki, został przewieziony na Służewiec. Przez kilkanaście dni był przygotowywany w stajni Doroty Kałuby, która sprawuje merytoryczną opiekę nad pracą treningową wykonywaną w Janowie przez jej asystentkę Darię Gutowską.

Amadis już tradycyjnie był niesforny po wyjściu z padoku na zielony tor. Omal nie zrzucił jeźdźca Wiaczesława Szymczuka. Poprowadził najpierw Pustynny Zmrok (Eldon – Pustynna Tarcza/ Pamir), ale widocznie Szymczuk uznał, że powinien podyktować swoje warunki, bo wyszedł na czoło ok. 1300 m przed metą. Cały czas jednak tuż za nim przy bandzie galopował Equlin. Przy wyjściu na prostą Szymczuk zaczął finiszować środkiem toru, co spowodowało, że dosiadający Equilina Siergiej Wasiutow uzyskał przewagę ok. długości. Szymczuk pobudził Amadisa do walki, ale ten dzielny wyścigowiec nie trzymał się linii prostej. Cały czas lekko zbaczał w prawo, co zadecydowało, że w celowniku Equilin okazał się o pół długości lepszy. Na trzecie miejsce finiszowała Elsana (Gafal – Elba/Gabaryt), na czwarte Dar Duni (Eldon – Decyma/Eurol), a piąty był Celius, który po wyjściu na prostą był trzeci, ale nie zdołał oddać tak błyskotliwego finiszu, jak w poprzednich występach. Jednak jego piata lokata jest obiecująca. Gdy okrzepnie w bojach, może w przyszłym roku, już w treningu Michała Romanowskiego, wygrać Derby, jeśli oczywiście pobije syna Saracena, Equilina oraz innego konia hodowli Damisu i własności Bogdana Tomaszewskiego, Wilandera (Ostragon – Emi/Fawor).

Trenerka Dorota Kałuba wygrała Nagrodę Porównawczą po raz czwarty z rzędu. W poprzednich latach triumfowały klacze: dwukrotnie Orgia Fata oraz w ubiegłym sezonie Zbroja Fata.
– Bardzo sobie chwalę współpracę z Janowem Podlaskim i Darią Gutowską. To zdolna i ambitna dziewczyna – mówi Dorota Kałuba. – Konie mają w stadninie na ogół lepsze warunki do treningu niż na Służewcu, przede wszystkim więcej przestrzeni i czyste powietrze – podkreśla.

Nagroda Porównawcza, 2400 m: 2,56,6 (30,4-35,6-36,6-36,0-38,0); w walce
0,5-3-3-2,5.

Nagroda Druida łupem Ehuda

Dzielny Ehud (Ataman – Ekstra/Wojsław), hodowli i własności Zbigniewa Górskiego, zawiódł w Derby, ale widać, że jesień bardziej mu sprzyja. W sobotę wygrał w dobrym stylu Nagrodę Druida (2200 m), choć stracił na starcie ok. 20 m. Na szczęście starszy uczeń Marcin Włostowski szybko się pozbierał. Po kilkuset metrach doszedł do stawki. Na prostej finiszujący środkiem pola Ehud zdołał wyprzedzić 0 1.25 długości Wigana (Espadero – Wina/Sennik). Trzecia była Shanaiiaah (Santhos – Saleenah/Kauri), a czwarty Bont (Barour de Cardonne – Sumaya/Minsk PK). Zawiódł kompletnie najmocniej faworyzowany Dukt (Eldon – Decyzja/Pamir), który był dopiero szósty.

Symfonia o nos przed Sajrą

Interesujący przebieg miał wyścig I grupy na 2200 m dla trzylatków. Prowadził Alpin (Gafal – Aldona/Europejczyk), ale osłabł w połowie prostej. Wtedy na czoło wysunęły się prowadzone w dystansie na końcu Sajra (Harbin – Samoa/Europejczyk) i Symfonia (Perseusz – Salara/Borek). Walczyły łeb w łeb do samego celownika. O werdykcie zadecydowało zdjęcie z fotokomórki. Pierwsza nos w celownik wsadziła wyhodowana przez B. Palkowskiego i trenowana przez Andrzeja Wójtowicza Symfonia.

Inne biegi grupowe. Zwycięskie konie

Piątek, gon. I: Draborex (Eldon – Drabora/Borek), dż. Anton Turagev, tr.
Krzysztof Zawiliński; hodowca i właściciel Ryszard Szpar;
gon. III: Celtis (HS Etiquette – Celta/Pasat), dż. Siergiej Wasiutow, tr. Dorota Kałuba-Daria
Gutowska, hodowla i własność – Janów Podlaski.
Sobota, gon. I: Adma (Pantagram – Abra/Roussestar-Ali), dż. Mirosław Pilich,
tr. Krzysztof Ziemiański;
gon. VII: Admin (Gamin de Carerre – Amina/Murat-Gazon), dż. Piotr Krowicki, tr. Adam Wyrzyk, hodowca i właściciel – Zbigniew Górski.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.