Reklama
Cwał. Wystawa fotografii Tadeusza Budzińskiego

Aktualności

Cwał. Wystawa fotografii Tadeusza Budzińskiego

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
fot. Tadeusz Budziński
fot. Tadeusz Budziński

Uroda koni arabskich od zawsze fascynuje ludzi świata sztuki – malarzy, poetów, a w ostatnich stuleciach także fotografów, dzięki którym nie musimy wybierać się w dalekie podróże, aby na własne oczy przekonać się o wyjątkowych cechach tych zwierząt. Najbliższą okazją do podziwiania koni arabskich będzie wystawa „Cwał. Wystawa fotografii Tadeusza Budzińskiego” prezentowana od 27 kwietnia do 13 czerwca w położonym na terenie Parku Łazienkowskiego w Warszawie Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Zdjęcia Budzińskiego to malownicze kompozycje – impresje zbudowane ze światła i ruchu. Plenerem fotograficznym była Stadnina Koni Kielnarowa, gdzie prowadzony jest tabunowy chów na wzór magnackich stadnin Kresów Wschodnich. Wystawie towarzyszyć będą cztery spotkania dotyczące historii i współczesności koni arabskich w Polsce, w tym spotkanie z autorem wystawy Tadeuszem Budzińskim.

fot. Tadeusz Budziński
fot. Tadeusz Budziński

Konie czystej krwi arabskiej za sprawą swojej wyjątkowej urody, męstwa i temperamentu zjednały serca ludzi na całym świecie. W Polsce, jak wiemy, prawdziwy rozkwit hodowli tej rasy zawdzięczamy rodom magnackim, które u schyłku XVIII wieku i na początku wieku XIX zakładały wspaniałe stadniny: Sanguszkowie w Sławucie, Braniccy w Białej Cerkwi, Wacław Rzewuski w Sawraniu, Potoccy w Antoninach czy Dzieduszyccy w Jarczowcach i Jezupolu (Małopolska). Entuzjaści koni arabskich organizowali dalekie i pełne niebezpieczeństw podróże na Półwysep Arabski, aby sprowadzić do Polski „perły pustyni” – oryginalne konie

fot. Tadeusz Budziński
fot. Tadeusz Budziński

arabskie. Śladem po tych dawnych wyprawach jest określenie or.ar. nadawane koniom importowanym z krajów arabskich. Koczowniczy tryb życia rdzennych mieszkańców Półwyspu wymagał od ich koni stałej gotowości do intensywnego ruchu, pokonywania dużych dystansów w niesprzyjających warunkach terenowych, przy niedostatku wody i pokarmu. To wszystko sprawiło, że araby odznaczają się charakterystycznymi walorami, jak żywy temperament, dobre zdrowie, wytrzymałość. Jednak ich najbardziej wyrazistą cechą jest niezwykła uroda, uwidaczniająca się najpełniej podczas ruchu, w kłusie i galopie – ale i na fotografiach!

Więcej informacji: www.muzeum.warszawa.pl

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.