Reklama
Dzień Arabski na Służewcu w najbliższą niedzielę (nasza relacja w dziale Wyścigi!)

Aktualności

Dzień Arabski na Służewcu w najbliższą niedzielę (nasza relacja w dziale Wyścigi!)

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
fot. Filip Luft
fot. Filip Luft

Już w najbliższą niedzielę na warszawskim Służewcu święto koni czystej krwi – Międzynarodowy Dzień Arabski, podczas którego odbędzie się aż 9 gonitw dla arabów, w tym prestiżowe biegi o nagrody imienne. Początek o 13.30. O 14.30 – Nagroda Białki (2000 m). O 15.05 kibicować będziemy 4-letnim klaczom walczącym o Nagrodę Sabelliny (2000 m). O 15.40 15 koni wyjdzie do startu w biegu o Nagrodę Bandoli (1600 m). O 16.15 – Memoriał Bogdana Ziemiańskiego (1800 m). A o 16.50 najważniejsza z niedzielnych gonitw, czyli bieg o Nagrodę Europy (2600 m), który – po raz pierwszy w historii Służewca – rozgrywany jest w ramach Światowego Festiwalu im. Szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyan z Abu Dhabi. Poprzednie gonitwy z tego cyklu miały miejsce we Francji na torze w Tuluzie, w Diundigt (Holandia) oraz w Stanach Zjednoczonych na torze Delaware Park.

Tak o tej gonitwie pisał na naszym portalu Longin Błachut (w dziale Wyścigi): „Do startu w Nagrodzie Europy G3 PA wyjdzie 16 koni. Barw szejka Mansoora Bin Zayed Al Nahyan z Abu Dhabi będzie bronił 5-letni ciemnogniady ogier Raked, który głównie biega na torach we Francji i Anglii. Natomiast do najciekawszych uczestników warszawskiej gonitwy należy zaliczyć ogiera Muqatil Al Khalidiah (KSA) oraz amerykańskiej hodowli ogiera Theoretically, który lubi sprawiać graczom niespodzianki. Gniady Muqatil Al Khalidiah jest po pustynnym ogierze Tiwaiq od francuskiej klaczy Ty po Dormane, hodowli i własności saudyjskiej Al Khalediah Stables. Po raz pierwszy na służewieckim torze polscy miłośnicy biegających koni arabskich będą mogli podziwiać syna prepotentnego pustynnego ogiera Tiwaiq, który jest czołowym w Al Khalediah Stables. Z kolei siwy pięcioletni ogier Theoretically legitmuje się francusko-polskim rodowodem (Doran SBFAR – First Lady po Monarch AH). Matka First Lady jest z linii żeńskiej Szweykowskiej. Jego ojcem jest świetny francuski torowiec Doran SBFAR. Theoretically miał wspaniałą karierę wyścigową w Stanach, wygrał (jak jego ojciec) Derby. W 2009 został sprzedany do stadniny Athbah Stud należącej do księcia Ahmeda bin Abdula Al Aziz Al Saud z Arabii Saudyjskiej”.

Nagroda Europy to wyścig akredytowany przez IFAHR (Międzynarodową Federację Władz Wyścigów Koni Arabskich, czyli International Federation of Arabian Horse Racing Authorities), pierwszy raz w dziejach warszawskiego toru. „Duże brawa dla PKWK i dla nowego/byłego prezesa Feliksa Klimczaka – pisał Longin Błachut, zauważając, że także po raz pierwszy będziemy mogli oglądać m.in. wspomnianego już, zwycięskiego czteroletniego gniadego ogiera z kalendarza Ogólnoświatowego Festiwalu Wyścigów Koni Arabskich w Holandii, saudyjskiej hodowli Muqatila Al Khalidiah. – Oczywiście my będziemy trzymać kciuki za polskie konie, które wezmą udział w gonitwie o Nagrodę Europy” – dodawał autor.

Rzeczywiście, 11 czerwca, w holenderskim Diundigt, na dystansie 1900 m (dla 4-letnich i starszych koni), Maqatil Al Khalidiah dosiadany przez A. Boulanda a trenowany przez Jean-Francisa Bernarda, łatwo wygrał gonitwę.

Patronem medialnym Dnia Arabskiego na Służewcu jest TVN Warszawa. W porannym programie „Rytm miasta” (9.30-11.30) zaproszeni do studia goście mówić będą o koniach arabskich i o wyścigach, pojawią także materiały filmowe z warszawskiego toru.

Relacja Jana Zabieglika z Dnia Arabskiego, wraz ze zdjęciami Krzysztofa Dużyńskiego w dziale Wyścigi

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.