Reklama
Arabian Impressions: czempionat, dwa wice i jeden brąz dla koni z Polski!

Aktualności

Arabian Impressions: czempionat, dwa wice i jeden brąz dla koni z Polski!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Valeriana z Barbarą Demczuk (MBD), fot. Sylwia Iłenda
Valeriana z Barbarą Demczuk (MBD), fot. Sylwia Iłenda

W ubiegły weekend, w Niemczech, w przepięknej parkowej okolicy, wśród 600-letnich drzew otaczających zamek Sickendorf (obok Alsfeld, 80 km od Frankurtu), odbył się międzynarodowy czempionat klasy C, pod nazwą Arabian Impressions, w którym wzięły udział cztery konie z Polski – podopieczni trenera Marka Demczuka (MBD). Wszystkie polskie araby stanęły na podium!

Czempionat był licznie obsadzony, zgłoszono osiemdziesiąt kilka koni, przede wszystkim z Niemiec (głównie ze stadniny Reinharda Saxa, najważniejszego sponsora pokazu) oraz z

Zamek w Sickendorf, fot. Sylwia Iłenda
Zamek w Sickendorf, fot. Sylwia Iłenda

Austrii. Polskę reprezentowały: w klasach juniorów Zimarc (QR Marc – Zeksterna/Ekstern), hod/wł. Czeple Arabians i Bajaderka (Złocień – Bagatela/Pesal), hod. Agricola Farm, wł. Moniki Luft; w klasach koni starszych – Valeriana (Werter – Vachta/Aspect), hod/wł. Agricola Farm i Piawea (Ekstern – Powiewna/ Wachlarz) hod/wł. Lecha Błaszczyka.

W klasie ogierków rocznych Zimarc rywalizował m.in. z Al Maraanem (Al Milan – Marena/Kubinec) z Sax Arabians, który uplasował się na 2. pozycji. Wychowanek Czeple

Zimarc z Barbarą i Markiem Demczukami (MBD), fot. Sylwia Iłenda
Zimarc z Barbarą i Markiem Demczukami (MBD), fot. Sylwia Iłenda

Arabians pokonał konkurentów z punktacją 40,00. Swoją klasę, klaczek 3-letnich, wygrała również Bajaderka (41,66), przed srebrną medalistką tego pokazu sprzed roku i brązową medalistką Narodowego Czempionatu Niemiec, Tamice (WH Justice – Tamara/Ibn Narev), hod/wł. Sax Arabians. Warunki w klasie klaczy 6-9-letnich podyktowały polskie zawodniczki: Valeriana otrzymała 42,00 punkty, Piawea zaś 40,66, co pozwoliło im na zajęcie pierwszego i drugiego miejsca i wejście do czempionatów. Trzecia była Nahbayka (Nahbay – Menita) z Sax Arabians.

Bajaderka oraz Barbara i Marek Demczukowie (MBD), fot. Sylwia Iłenda
Bajaderka oraz Barbara i Marek Demczukowie (MBD), fot. Sylwia Iłenda

Finały rozegrano w niedzielę przy pochmurnej – w odróżnieniu od upalnej soboty – pogodzie. Rezultat był niezwykle pozytywny dla Polski. Złoto klaczy starszych wywalczyła Valeriana, Zimarc i Bajaderka zostali srebrnymi medalistami, a Piawea otrzymała brąz.

Czempionką klaczek młodszych wybrano faworytkę pokazu, bardzo mocno promowaną roczną córkę Khidara Esskhija bint Esteema (od trójkoronowanej Esteemy), hodowli/własności Sax Arabians, która potem otrzymała także tytuł Best in Show. Srebro klaczy starszych przypadło czysto egipskiego pochodzenia niemieckiej klaczy Authentic Maryah (Maysoun – Mosa El Nil),

Piawea z Barbarą Demczuk (MBD), fot. Sylwia Iłenda
Piawea z Barbarą Demczuk (MBD), fot. Sylwia Iłenda

hod/wł. Rossie Kolster, która wcześniej, w swojej klasie klaczy 10-letnich i starszych, otrzymała aż 3×10 za typ. Rywalizację ogierów starszych wygrał Taymar (Kyro KA – Tamara IV/Ibn Narev), hod/wł. Reinharda Saxa. Także złoty medal ogierków młodszych powędrował do tej samej stadniny, dla 3-letniego Europe Al Khidar (Khidar – Esteema). Zwyciężczyni klasy klaczy 4-5-letnich, hiszpańska AJM Amba (AJM Amirash – Ebony Badaasha), pozostała bez medalu.

Saluki, fot. Sylwia Iłenda
Saluki, fot. Sylwia Iłenda

– Pokaz w Sickendorfie wyróżniał się bardzo dobrą atmosferą i organizacją – mówi Sylwia Iłenda, autorka zdjęć z pokazu. – Odbywa się w przepięknym miejscu, blisko pól golfowych. Wszystko przebiegało punktualnie i sprawnie, nagłośnienie też było dobre. Imprezie towarzyszyło sporo pokazów dodatkowych – chartów saluki czy koni achałtekińskich. Ale przede wszystkim, mimo że to pokaz C-klasowy, zjawiło się tu wiele wysokiej jakości koni. Doskonałe wrażenie zrobiły konie z Polski, zarówno na organizatorach, jak i na sędziach (Michaela Weidner i Manfred Hain z Niemiec oraz Konraad Detailleur z Belgii), którzy bardzo chwalili ich poziom. Pokaz zapamiętam także z powodu niezwykle drobiazgowej pracy komisji dyscyplinarnej, złożonej z aż 12 osób! W tym samym czasie, co pokaz, trwał bowiem kurs dla członków DC i jego uczestnicy przygotowywali się właśnie do egzaminu.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.