Reklama
Posezonowe wybory Życia Warszawy

Aktualności

Posezonowe wybory Życia Warszawy

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Vasyli Kossack pod dżokejem Antonem Turgaevem, fot. Krzysztof Dużyński
Vasyli Kossack pod dżokejem Antonem Turgaevem, fot. Krzysztof Dużyński

Vasyli Kossack Arabskim Koniem Roku 2010. SK Janów Podlaski Hodowcą Roku. Daria Gutowska Trenerską Rewelacją Roku

W mających 33-letnią tradycję posezonowych wyborach na Służewcu po raz drugi został wybrany także Arabski Koń Roku. Został nim 4-letni Vasyli Kossack (Marwan I – Wydumka/ Madiar), wyhodowany w holenderskiej filii The Kossack Stud B.V., własności firmy Fortum Michał Romanowski. Jeden z dwóch równorzędnych tytułów w kategorii „Hodowca roku” został przyznany stadninie w Janowie Podlaskim. Równorzędne miano „Trenerskiej rewelacji roku” otrzymała Daria Gutowska, która przygotowała w Janowie 44 araby do startów na Służewcu.

Marvin El Samawi, fot. Krzysztof Dużyński
Marvin El Samawi, fot. Krzysztof Dużyński

Przypomnieć wypada, że pierwszy tytuł Arabskiego Konia Roku przypadł innemu synowi Marwana I, rewelacyjnemu Marvinowi El Samawi (Marwan I – Iosra/ Djelfor), który zakończył poprzedni sezon bez porażki na Służewcu i za granicą. Trenowany przez Michała Romanowskiego Vasyli Kossack aż tak dobrej passy nie miał, ale dwukrotnie w sezonie 2010 Marvina El Samawi pokonał. Najpierw stało się to w drugim dniu sezonu w biegu o Nagrodę Cometa (padł wtedy rekord toru na 2 km – 2’16,0), a następnie w gonitwie o Nagrodę Europy, w której niespodziewanie zajął drugie miejsce, a Marvin El Samawi uplasował się na czwartej pozycji. Był to najszybszy bieg o Nagrodę Europy (2600 m: 2’56,3, rekord toru został pobity o 2,4 s) w jego 26-letniej historii. W tym roku służewiecka Nagroda Europy została włączona do światowego festiwalu dla koni arabskich imienia założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich Szejka Zayeda Bin Sultana Al Nahyana. Dzięki temu znacznie wzrósł jej prestiż. Po raz pierwszy w historii wyścig ten był sponsorowany przez władze Abu Dhabi i jednego z szejków. Wystartowały świetne konie wyhodowane i trenowane we Francji. Dosiadany przez Antona Turgaeva Vasyli Kossack nieoczekiwanie je przedzielił.

Daria Gutowska, fot. Krzysztof Dużyński
Daria Gutowska, fot. Krzysztof Dużyński

Stadnina Janów Podlaski po raz drugi zdecydowała się przygotowywać swoje araby (ponad 40 koni) na własnym terenie. Zadanie to dyrektor Marek Trela powierzył młodej, ambitnej, debiutującej trenerce mgr. inż. Darii Gutowskiej, która już od ubiegłego roku współpracowała z rutynowaną trenerką ze Służewca Dorotą Kałubą. W tym sezonie efekty ich wspólnej pracy (20 trzyletnich klaczy Gutowska trenowała samodzielnie, a pozostałe konie wedle wskazówek Doroty Kałuby) oraz dżokeja Siergieja Wasiutowa przeszły wszelkie oczekiwania. Janów Podlaski zanotował dublet nie tylko w Derby (wygrał Celtis przed Equilinem), ale także w Oaks (Sajra przed Enaam), Criterium (znów Celtis przed Equilinem) i biegu o Nagrodę Czorta dla trzylatków (Sabir przed Fulmarem). W czempionacie trenerskim na konto Darii Gutowskiej zostało zapisanych 12 zwycięstw trzyletnich klaczy.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.