Reklama
Pilar królową Al Shaqab

Aktualności

Pilar królową Al Shaqab

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Pilar podczas prezentacji w Al Shaqab Stud, fot. Irina Filsinger
Pilar podczas prezentacji w Al Shaqab Stud, fot. Irina Filsinger

Podczas Dnia Otwartego stadniny Al Shaqab w Katarze (20.02), który odbył się zaraz po międzynarodowym pokazie w nowo otwartym, imponującym, prawdziwie bajkowym kompleksie należącym do Qatar Foundation, zaprezentowano, wśród innych koni, będących dumą katarskiej stadniny, także pochodzącą z Janowa Pilar (Fawor – Pipi/Banat), rekordzistkę aukcyjną z zeszłego roku (240 tys. euro) i zasłużoną w Polsce matkę stadną. Przypomnijmy, że wśród jej dziesięciorga potomków jest Czempionka Polski Klaczy Starszych Pinga (po Gazal Al Shaqab), sprzedane do Wielkiej Brytanii, do stadniny p. Shirley Watts, Pieta (po Gazal Al Shaqab) – za 300 tys. euro, i Pinta (po Ekstern) – za 500 tys. euro, a także Pilarosa (po Al Adeed Al Shaqab), zwyciężczyni klasy i Top Five w Czempionacie Białki Klaczy Młodszych 2010. Dzień Otwarty, jako wydarzenie wieńczące międzynarodową imprezę, przyciągnął gości z całego świata, od Bliskiego Wschodu, poprzez Europę, do obu Ameryk. Pilar pokazała typ i fantastyczny ruch, z którego słyną polskie konie, choć była ewidentnie zmęczona podróżą z Europy (niedawno przyjechała z Włoch) i nie zdążyła jeszcze zaaklimatyzować się w swoim nowym domu.

Tak o tym opowiada Anna Stojanowska, która uczestniczyła w katarskim pokazie jako sędzia:
– Pilar została zaprezentowana jako królowa stada. Jej właściciele darzą ją wielką miłością i szacunkiem. Mówią, że jest ich gwiazdą. Otrzymała prawdziwie królewski apartament! Trzeba przyznać, że stajnie w obecnej siedzibie Al Shaqab są niczym pięciogwiazdkowy hotel. Klimatyzowane boksy o wymiarach 5×5 m, robią ogromne wrażenie. Prawie że nie widać w nich konia, tak są obszerne!

Po prezentacji odbyła się aukcja, na której zaoferowano 25 koni. Tylko jeden z nich nie osiągnął ceny rezerwowej. Najwyższą sumę zapłacono za córkę og. Dębowiec (Monogramm – Dębówka/Eternit) Jassyrę De Wiec 2002 (od Jyselle El Jamaal/Ali Jamaal), hod. Lenity Perroy z Brazylii. Klacz sprzedano razem ze źrebakiem, klaczką po Gazal Al Shaqab, za 300 tys. riali katarskich (ok. 238 tys. zł). Drugą cenę aukcji, 280 tys. riali katarskich (ok. 222 tys. zł) uzyskała klacz Enshoda po Gazal Al Shaqab. W sumie zakupiono konie za 1 657 000 riali katarskich (ok. 1 313 000 zł), w większości młodzież płci męskiej. Nabywcami byli głównie Katarczycy i ich sąsiedzi z ZEA, poszukujący koni do rajdów długodystansowych i koni rekreacyjnych.

Qatar Foundation to właściciel nie tylko stadniny Al Shaqab, ale także m.in. miejsca na koszulkach drużyny futbolowej z Barcelony. Kontrakt z Barceloną opiewa na 30 mln euro rocznie. W granicach ogromnego kompleksu, w którym ma swoją siedzibę Qatar Foundation i który nadal jest rozbudowywany (docelowo zajmie powierzchnię 98 ha), znajduje się m.in. Education City, czyli miasteczko, w którym mieszczą się różnorodne centra edukacyjne (mają tu swoje oddziały uniwersytety z całego świata, m.in. Northwestern University, Georgetown University, Cornell Medical College i Virginia Commonwealth University), czy Riding Academy – Akademia Jeździectwa, gdzie młodzi Katarczycy uczą się jazdy konnej i opieki nad koniem. Chlubą miasteczka jest owalna, kryta arena, o wyjątkowej, w skali światowej, architekturze. Wokół niej znajdują się m.in. stajnie, ośrodek hodowlany, pokazowy i treningowy, klinika weterynaryjna, klub jeździecki, biblioteka i atelier dla artystów.

Artykuł w wersji angielskiej do pobrania jako PDF»

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.