Reklama
Araby na białeckiej Riwierze

Aktualności

Araby na białeckiej Riwierze

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Piacenza, fot. Krzysztof Dużyński
Piacenza, fot. Krzysztof Dużyński

Po kilku latach tłustych, biorąc pod uwagę frekwencję podczas Wiosennego Młodzieżowego Pokazu Koni Czystej Krwi Arabskiej, nastąpił istotny spadek liczby uczestników (w 2009 roku – 131 koni, w 2010 – 110, w tym – 94). Skurczyły się klasy, za to wzrósł poziom, przynajmniej wśród klaczek. Obok profesjonalnie przygotowanych koni nadal jednak zdarza się oglądać młode araby, które przyjeżdżają na pokaz tylko po ocenę, niejako po spojrzenie „cudzymi oczami”. W tym przypadku – oczami sędziów. Kontrasty bywają więc spore. Przedstawiciele kilku dużych stadnin, m.in. Falborka i Agricoli Farm, nie dojechali. Za to gospodarze zgotowali niespodziankę. Po długiej, bo liczonej w latach przerwie, po flot zaczęły wychodzić konie hodowli i własności białeckiej. Bywa niezręcznie, gdy gospodarz zaprasza gości i sam nie dosiada się do stołu… Ale w tym roku było inaczej i w wyróżnionej grupie znalazły się: Pernal (Esparto – Perfirka/Gazal Al Shaqab) – czwarty w klasie, Peron (Esparto – Perolia/Gazal Al Shaqab) – drugi, Egema (Esparto – Egira/Emigrant) – czwarta, Pelmira (Esparto – Pelgrima/Emigrant) – czwarta, aukcyjna Camilia (Piaff – Calineczka/Metropolis NA) – druga oraz Cella (Ekstern – Celina/Metropolis NA) – trzecia. Czegoś podobnego nie było od lat!

Pokaz zdominowały konie z Michałowa, czasem niespodziewanie rywalizujące między sobą w jednej klasie, w wyniku czego Zigi-Zana (QR Marc – Zagrobla/Monogramm), wiceczempionka z Wels sprzed trzech tygodni, musiała ustąpić pierwszeństwa Warandze (QR Marc – Wilga/Ekstern), pomimo że zdobyła aż trzy „dziesiątki” (dwie za typ, jedną za ruch). Iście

Cheronea, fot. Krzysztof Dużyński
Cheronea, fot. Krzysztof Dużyński

pokerowym zagraniem było wystawienie aukcyjnej nowalijki – Piacenzy (QR Marc – Primawera/Emigrant). Wśród licznych tytułów brakowało jej choć jednego medalu w kolorze złota. W perfekcyjnej formie, bez głównych konkurentek ze stajni w swojej klasie, poprowadzona znakomicie przez Mariusza Liśkiewicza, wygrała z notą 43,67, po czym zdobyła tytuł czempionki oraz Best in Show. Dyrektor Jerzy Białobok zapewne nie nadąża już z odbieraniem telefonów od potencjalnych kupców, którzy zapowiadają swój przyjazd na tegoroczną aukcję.

Dużo radości estetycznej przyniosło obserwatorom pokazu także pozostałe potomstwo QR Marca, które trafiło do finałowej piątki. Wieża Mocy (od Wieża Marzeń/Ekstern), która wygrała swoją klasę, była w Top Five czwarta, Cheronea (od Chimera/Emigrant) zaś, również zwyciężczyni w klasie, piąta. Niespodziankę sprawiła córka Eryksa i Diaspory po Gangesie. Filigranowa, niezwykle dziewczęca, zdobyła większe uznanie niż utytułowane rywalki i wraca do domu z tytułem wiceczempionki. Jakby powiedzieli o Diarze bywalcy toru wyścigowego na Służewcu – nie dość, że ładna, to może będzie biegać.

Pomian, fot. Krzysztof Dużyński
Pomian, fot. Krzysztof Dużyński

Stadnina w Janowie Podlaskim mogła dla odmiany świętować zdobycie tytułu przez syna Pilar/Fawor Pomiana (po Gazal Al Shaqab). Sędzia Holger Ismer dał mu nawet „dziesiątkę” za typ. Ten sędzia był największą ofiarą królującego na niebie przez cały dzień słońca; drugiego dnia był już wręcz trudny do rozpoznania. Prażące słońce było sporym wyzwaniem dla całego zespołu sędziów (w tym gronie znalazła się też Karin McCrea, Gianmarco Aragno i Tom Huseybe). Być może to właśnie upał powodował czasem duże rozbieżności w ich ocenach. Bywało, że ten sam koń otrzymywał za ruch 9 i 7,5 pkt. Można by odwrócić powiedzenie – zamiast czapki z głów, to kapelusze na głowy… Na szczęście nie dotyczyło to Pomiana – czempiona ogierków 2011. Miejmy nadzieję, że jeszcze nieraz o nim usłyszymy.

Equator i Maran, fot. Krzysztof Dużyński
Equator i Maran, fot. Krzysztof Dużyński

Z prywatnych koni w Top Five uplasowały się dwa ogierki: znany już z innych pokazów wychowanek stadniny w Kielnarowej – Maran (FS Bengali – Missouri/Wachlarz), który powtórzył swój wynik sprzed roku i zdobył brąz oraz debiutant Simon Bey (Psytadel – Sarahbi Bay JC/Kubinec), hodowli i własności Wojciecha Parczewskiego. Wśród klaczy doskonale znana El Piatzolla (WH Justice – Enya/Ekstern) zdobyła brąz. Wcześniej, ku radości swoich właścicieli, państwa Błaszkiewiczów, wygrała klasę z notą 43 pkt. Ta sztuka, zdobycia pierwszego miejsca w klasie, udała się jeszcze tylko trójce prywatnych koni: wspomnianemu Maranowi (klasa 2B ogierów dwuletnich), Epifanowi (Psytadel – Epimeria/Pesal), hodowli i własności Piotra Hełki (ogiery trzyletnie, brak konkurentów ze stadnin własności Skarbu Państwa) i Gatace (Ekstern – Gwarka/Monogramm), hodowli i własności SK Bełżyce (klasa 4B klaczek rocznych).

Białka, piątek, godz. 16.00 – dopinanie guzików, fot. Krzysztof Dużyński
Białka, piątek, godz. 16.00 – dopinanie guzików, fot. Krzysztof Dużyński

Dzięki obecności członków komitetu wykonawczego WAHO (wśród nich niezwykle zasłużonego dra Hansa Nagela) oraz kamer pracujących na rzecz obiecanej retransmisji z pokazu na stronach Arabian Horse World, powiało wielkim światem, co też można zaliczyć do tegorocznych nowości w Białce. Przygotowano ładnie wydany, kolorowy katalog. Niemniej jednak gospodarze, zapewne z nadmiaru innych obowiązków, trochę zbyt późno zaczęli szykować dodatkowe boksy dla gości. Prace trwały jeszcze w piątek późnym popołudniem, kiedy już zaczynała się ustawiać kolejka przybyłych na pokaz koni. Na porządny dach nie starczyło czasu, więc półprzezroczyste nakrycie dawało w upale efekt szklarniowy. A wiadomo, że arab to nie pomidor…

Obszerna relacja z pokazu oraz galeria zdjęć już niebawem na polskicharabach.com

Wyniki

Klacze

Złoto i Best in Show
Piacenza (QR Marc – Primawera/Emigrant), hod/wł. SK Michałów
Srebro
Diara (Eryks – Diaspora/Ganges), hod/wł. SK Michałów
Brąz
El Piatzolla (WH Justice – Enya/Ekstern), hod/wł. ZPH Strusinianka
Top Five
Wieża Mocy (QR Marc – Wieża Marzeń/Ekstern), hod/wł. SK Michałów
Cheronea (QR Marc – Chimera/Emigrant), hod/wł. SK Michałów

Ogiery

Złoto
Pomian (Gazal Al Shaqab – Pilar/Fawor), hod/wł. SK Janów Podlaski
Srebro
Equator (QR Marc – Ekliptyka/Ekstern), hod/wł. SK Michałów
Brąz
Maran (FS Bengali – Missouri/Wachlarz), hod/wł. SK Kielnarowa
Top Five
Simon Bey (Psytadel – Sarahbi Bay JC/Kubinec), hod/wł. Wojciecha Parczewskiego
Amanito (Eden C – Altamira/Ekstern), hod/wł. SK Janów Podlaski

Więcej o pokazie w Białce w „Alfabecie białeckim” Rafała Czarneckiego, w dziale Pokazy

Zobacz zdjęcia z Białki w galerii Sylwii Iłendy

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.