Reklama
AS Sinans Pacha też w Polsce

Aktualności

AS Sinans Pacha też w Polsce

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
AS Sinans Pacha, fot. archiwum Nordlys Araber
AS Sinans Pacha, fot. archiwum Nordlys Araber

Do Polski dotarł dziś utytułowany ogier AS Sinans Pacha – Wiceczempion Świata, Narodowy Czempion Izraela, Wiceczempion Belgii i zdobywca tytułu Most Classic Head (Belgia). Również trofea zdobyte na najważniejszych światowych pokazach przez jego przodków, rodzeństwo i potomstwo robią wrażenie. AS Sinans Pacha to efekt uważanego za wyjątkowo dobrze rokujące połączenia krwi czystoegipskiej i polskiej oraz rosyjskiej. Strona egipska rodowodu reprezentowana jest przez jego ojca, ogiera Ansata Sinan, Wiceczempiona Świata i Egyptian Event Europe oraz Czempiona Europy. Matka to zasłużona w hodowli klacz Saskia RJ – Czempionka Świata, Europy i Belgii, łącząca krew ojca, rosyjskiego Plakata (m.in. Czempiona Świata, Europy i Pucharu Narodów) i matki z polskiej linii żeńskiej Sahara or.ar. Saskia, poza AS Sinans Pachą, zasłynęła w hodowli m.in. jako matka ogiera AS Natsir Apal (m.in. Czempion Pucharu Narodów i Wiceczempion Europy, ojciec klaczy SA Micha Apal – Czempionki Świata i Pucharu Narodów, czy FS Cayenne – czempionki z Wels, Vilhelmsborga i Frankfurtu).

Zarówno FS Cayenne, jak i AS Natsir Apal należą obecnie do Ajman Stud w Dubaju. Właściciel tej stadniny, koronowany książę Ajmanu, szejk Ammar Bin Humaid Al Nuaimi wydaje się być kolekcjonerem rodziny ogiera AS Sinans Pacha. Należy bowiem do niego także potomek ogiera, Czempion Świata, Pucharu Narodów i pokazów w Las Vegas, Dubaju czy Katarze – Escape Ibn Navarrone-D (od Navarrone-P). Poza Escape Ibn Navarrone, AS Sinans Pacha może się pochwalić innym utytułowanym potomstwem, jak A Sharif Pacha (Czempion Izraela i zwycięzca klasy Czempionatu Świata), Czempionka Francji, klacz Valmira Al Raix, Czempionka Belgii Billy Jean i trzech czempionów narodowych Norwegii. Podczas ostatniego Czempionatu Świata w Paryżu A Sharif Pacha oraz SMA Magic One (po Psytadel od klaczy po AS Sinans Pacha) dostały się do Top Ten. W Polsce linia męska ogiera AS Sinans Pacha sprawdziła się w SK Chrcynno-Pałac – jedyna polska córka ogiera Eternity Ibn Navarrone-D (po Ansata Sinan) Echo Aurora została w ubiegłym roku Wiceczempionką Polski klaczek.

Duże oczekiwania wiąże z użyciem ogiera w Europie jego dzierżawca Gregor Pintar (Arabians Pintar, Słowenia). To jego upór sprawił, że obecny właściciel – Nordlys Araber z Norwegii, dał się przekonać do dzierżawy ogiera. Norwegia, nie będąc członkiem Unii Europejskiej, stawia wysokie wymagania celne i prawne przy wywozie koni na dłuższy okres. „Pacha jest nie tylko utytułowany, ale ma też na koncie niezwykle utytułowane potomstwo. Uwielbiam jego rodowód, więc gdy tylko się dowiedziałem o możliwości jego dzierżawy, decyzja została podjęta bardzo szybko – mówi Gregor Pintar. – Mimo że ogier jest m.in. Wiceczempionem Świata, nie był w ostatnich latach szeroko reklamowany. Rozmawiając o mojej decyzji z hodowcami podczas ostatniego Czempionatu Świata, nieraz spotykałem się z zaskoczeniem, że Pacha jest dostępny w Europie. Wielu hodowców było przekonanych, że jest on dawno gdzieś na Bliskim Wschodzie”.

Z kolei właścicielka ogiera, Nette Elise Badal z Nordlys Araber, u której AS Sinans Pacha spędził większość swojego życia, podkreśla cechy, jakie zwykł on przekazywać potomstwu. Wymienia przede wszystkim suchość tkanki i delikatność głów (charakterystyczne dla egipskiej krwi Ansata Sinan). Potomstwo AS Sinans Pacha jest z reguły wysokonożne i obdarzone doskonałym ruchem swojego ojca. Po nim dziedziczy też dobry charakter – Pacha startował nie tylko w pokazach w ręku, chodzi również pod siodłem, a na co dzień opiekują się nim nawet kilkunastoletnie dzieci właścicieli. Wieczorem poprzedzającym wyjazd ogiera na dwa lata Nette Badal przyznała, że bardzo ciężko jej się rozstać z koniem na tak długo.

Połączenie AS Sinans Pacha z krwią ogiera Psytadel dało Czempiona Międzynarodowego Pokazu w Zottegem 2011, drugiego w klasie w Pucharze Narodów – ogierka SMA Magic One. To spowodowało zainteresowanie AS Sinans Pachą w Belgii. Belgijscy hodowcy będą mieli prawdopodobnie okazję zobaczyć ogiera na żywo jeszcze w tym roku. Pytany o najbliższe plany podczas dwuletniej dzierżawy AS Sinans Pacha, Gregor Pintar wyjaśnia: „Przede wszystkim chcemy nim pokryć dużą grupę naszych klaczy, ale pragniemy też dać szansę hodowcom z całej Europy”. Dlatego pierwszym, prestiżowym etapem podróży ogiera będzie przystanek w Polsce (SK Mała Wieś). Później ogier będzie krył klacze swojego słoweńskiego dzierżawcy, który będzie udostępniał nasienie świeże ogiera hodowcom w całej Europie. Nasienie mrożone już teraz dostępne jest w dwóch centrach rozrodu – w Niemczech i Belgii. W drugiej połowie roku ogier odwiedzi jedno ze znanych belgijskich centrów treningowych i prawdopodobnie zobaczymy go na kilku pokazach międzynarodowych. „Myślę że to wystarczy w sezonie 2012. Każdy ogier, a zwłaszcza tak wspaniały jak Pacha, zasługuje na odpoczynek na przestronnych pastwiskach, w otoczeniu swoich klaczy” – podsumowuje Gregor Pintar.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.