Reklama
Odeszła Zofia Raczkowska

Aktualności

Odeszła Zofia Raczkowska

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Zofia Raczkowska, fot. Mirosław Raczkowski
Zofia Raczkowska, fot. Mirosław Raczkowski

Wspaniała artystka, autorka niezapomnianych zdjęć, wielbicielka koni arabskich – Zofia Raczkowska, zmarła po długiej chorobie. Przypomnijmy pokrótce jej biografię:

Zainteresowała się fotografią na początku lat 60. Początkowo tematem jej prac było najbliższe otoczenie i życie rodzinne. Wkrótce jednak pochłonęła ją fotografia prasowa, szczególnie fotoreportaż. Jej zdjęcia zaczęły ukazywać się w prasie i popularnych czasopismach. W kręgu wydawców stała się znana jako autorka zdjęć zwierząt, przyrody, lecz przede wszystkim jako autorka fotografii koni. Tej pasji pozostała wierna przez całe życie. Już w końcu lat sześćdziesiątych ukazały się jej pocztówki z portretami najsłynniejszych koni arabskich. Współpraca z czasopismem „Koń Polski” i Animexem, gdzie przez wiele lat ilustrowała wydawnictwa reklamowe tej firmy, pozwoliły jej poznać cały polski „koński świat”. Z biegiem lat jej archiwum fotograficzne, zawierające zdjęcia najwybitniejszych koni różnych ras wyhodowanych na przestrzeni dziesięcioleci, stało się dla miłośników tych zwierząt i naukowców bezcennym źródłem informacji.

Fotografie z pierwszego etapu jej działalności artystycznej ukazały się w latach 1973-1975 w albumach „Pferde, Pferde”, „Araber Pferde” i „Aus meinem Tieralbum” wydanych przez zachodnioniemieckie wydawnictwo Sudwest. W latach osiemdziesiątych, pod presją wydawców, zdecydowała się na fotografowanie w kolorze. Wkrótce jej zdjęcia stały się rozpoznawalne dzięki swoistej, malarskiej kolorystyce.

Na międzynarodowym konkursie kalendarzy w Stuttgarcie w roku 1987 zdobyła główną nagrodę Kodaka. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych m.in. w Kolumbii (1983), Danii (1985) oraz Szwecji (1989). Na międzynarodowej wystawie „Horses of the World” zorganizowanej w Rydze, w 1990 roku, zdobyła prestiżową nagrodę Grand Prix. W roku 1992 ukazał się jej album autorski „Araby”. Na przełomie 2001/2002 w warszawskiej galerii Związku Polskich Artystów Fotografików odbyła się jej retrospektywna wystawa „Świat pełen koni”.

Dowiedz się więcej:
Wywiad z Zofią Raczkowską – Kiedy Pilarka była królową
Recenzja albumu „Konie” – Zobaczyłam, że świat jest pełen koni

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.