Reklama
Odeszła Zofia Raczkowska

Aktualności

Odeszła Zofia Raczkowska

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Zofia Raczkowska, fot. Mirosław Raczkowski
Zofia Raczkowska, fot. Mirosław Raczkowski

Wspaniała artystka, autorka niezapomnianych zdjęć, wielbicielka koni arabskich – Zofia Raczkowska, zmarła po długiej chorobie. Przypomnijmy pokrótce jej biografię:

Zainteresowała się fotografią na początku lat 60. Początkowo tematem jej prac było najbliższe otoczenie i życie rodzinne. Wkrótce jednak pochłonęła ją fotografia prasowa, szczególnie fotoreportaż. Jej zdjęcia zaczęły ukazywać się w prasie i popularnych czasopismach. W kręgu wydawców stała się znana jako autorka zdjęć zwierząt, przyrody, lecz przede wszystkim jako autorka fotografii koni. Tej pasji pozostała wierna przez całe życie. Już w końcu lat sześćdziesiątych ukazały się jej pocztówki z portretami najsłynniejszych koni arabskich. Współpraca z czasopismem „Koń Polski” i Animexem, gdzie przez wiele lat ilustrowała wydawnictwa reklamowe tej firmy, pozwoliły jej poznać cały polski „koński świat”. Z biegiem lat jej archiwum fotograficzne, zawierające zdjęcia najwybitniejszych koni różnych ras wyhodowanych na przestrzeni dziesięcioleci, stało się dla miłośników tych zwierząt i naukowców bezcennym źródłem informacji.

Fotografie z pierwszego etapu jej działalności artystycznej ukazały się w latach 1973-1975 w albumach „Pferde, Pferde”, „Araber Pferde” i „Aus meinem Tieralbum” wydanych przez zachodnioniemieckie wydawnictwo Sudwest. W latach osiemdziesiątych, pod presją wydawców, zdecydowała się na fotografowanie w kolorze. Wkrótce jej zdjęcia stały się rozpoznawalne dzięki swoistej, malarskiej kolorystyce.

Na międzynarodowym konkursie kalendarzy w Stuttgarcie w roku 1987 zdobyła główną nagrodę Kodaka. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych m.in. w Kolumbii (1983), Danii (1985) oraz Szwecji (1989). Na międzynarodowej wystawie „Horses of the World” zorganizowanej w Rydze, w 1990 roku, zdobyła prestiżową nagrodę Grand Prix. W roku 1992 ukazał się jej album autorski „Araby”. Na przełomie 2001/2002 w warszawskiej galerii Związku Polskich Artystów Fotografików odbyła się jej retrospektywna wystawa „Świat pełen koni”.

Dowiedz się więcej:
Wywiad z Zofią Raczkowską – Kiedy Pilarka była królową
Recenzja albumu „Konie” – Zobaczyłam, że świat jest pełen koni

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.