Reklama
Odnalezione bezcenne archiwalne materiały filmowe z 1985 roku!

Aktualności

Odnalezione bezcenne archiwalne materiały filmowe z 1985 roku!

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Katalog aukcji Polish Prestige 1985
Katalog aukcji Polish Prestige 1985

Portal polskiearaby.pl ma przyjemność udostępnić zaginione przed laty i dopiero teraz odnalezione – dzięki uprzejmości i pomocy pani Magdaleny Karasewicz – archiwalne materiały filmowe, ukazujące polską hodowlę czystej krwi. „To jest materiał, który powstał po aukcji Polish Ovation w 1985 roku – tłumaczy Marek Grzybowski, współautor i jeden z bohaterów nakręconego przez Amerykanów filmu. – To była znana aukcja, promocja polskich koni na rynku amerykańskim. Na fali tego ogromnego zainteresowania Polską i końmi arabskimi, przyjechali do Polski nowi klienci, ale przedtem przyjechała ekipa filmowa ze Stanów Zjednoczonych – Arabian Horse Video Magazine. Zrobili film, wspólnie z nami – z Animexem, ze mną – o polskiej hodowli”.

Bezcenne zdjęcia, dokumentujące polską hodowlę, przedstawiamy w czterech odsłonach. Pierwsza z nich to teledysk, zilustrowany muzycznie utworem w wykonaniu Barbry Streisand „This is One of Those Moments”. „Bardzo mi się ten teledysk podobał, chociaż miałem pewne zastrzeżenia, bo myśmy chcieli pokazywać Polskę pełną kultury, historii, zabytków – woziłem ich po różnych ciekawych miejscach, do Krakowa, Zamościa, Częstochowy, Zakopanego – natomiast oni musieli koniecznie wetknąć elementy folklorystyczne, czyli troszkę tej siermiężnej Polski, której z kolei nie chciałem specjalnie pokazywać klientom. Ale teraz patrzymy na to z dużym sentymentem, bo to jest ta Polska, która odchodzi w przeszłość” – mówi Marek Grzybowski, który komentuje materiały Arabian Horse Video Magazine.

Druga odsłona to nakręcony wczesną wiosną film, w którym pojawiają się ówczesne gwiazdy polskiej hodowli koni czystej krwi, m.in. klacze Harmonia, Elewacja, Algeria, Etruria, Candela, Pilarka, Arra, Fantastka oraz ogiery Balon, Gil i Eternit. Trzecia to relacja z Pokazu Narodowego 1985, czwarta – reportaż z wrześniowej aukcji Polish Prestige.

Zapraszamy do naszego kanału na You Tube. Dziś udostępniamy teledysk, a wkrótce pozostałe filmy archiwalne. „Niemal zapomniałem, że taki film w ogóle istniał!” – podsumowuje Marek Grzybowski. Przypominamy więc, jak polską hodowlę i ukrytą „za żelazną kurtyną” Polskę postrzegali Amerykanie w 1985 roku.

zobacz teledysk

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.