Reklama
Prof. Andrzej Strumiłło – spotkanie autorskie

Aktualności

Prof. Andrzej Strumiłło – spotkanie autorskie

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

W marcu informowaliśmy o wydaniu bibliofilskiej teki rysunków prof. Andrzeja Strumiłły (Wydawnictwo Edyty Wittchen). A w najbliższą sobotę (8 czerwca) w Warszawie miłośnicy talentu Pana Profesora będą mieli okazję spotkać się z nim osobiście. Spotkanie autorskie odbędzie się w księgarni Traffic Club przy ul. Brackiej 25 o godz. 17.00.

Andrzej Strumiłło – urodzony w 1927 r. w Wilnie. Po II wojnie światowej studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi i na krakowskiej ASP, gdzie po otrzymaniu dyplomu pracował jako asystent, a potem jako profesor kontraktowy. Był też wykładowcą filii ATK w Suwałkach. W latach 1982-84 kierował pracownią graficzną Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. Malarz, rysownik, rzeźbiarz, fotograf, poeta i autor albumów (m.in. „Nepal”, „Słońce”), ilustrator książek (m.in. „Baśnie” H. Ch. Andersena). Jako scenograf współpracował m.in. z Teatrem TV i Studenckim Teatrem Satyryków. Jego liczne podróże, głównie po Bliskim i Dalekim Wschodzie (w latach 1950-1970) stały się inspiracją dla wielu prac malarskich, fotograficznych i ilustracji książkowych. Część ogromnej kolekcji dzieł sztuki i przedmiotów kultury materialnej przywiezionych z tamtych rejonów, weszła w skład zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, którego jest współzałożycielem. Mieszka nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie, gdzie działa jako ekolog w radzie naukowej Wigierskiego Parku Narodowego, a także jako inicjator spotkań Sztuka – Środowisko w Wigrach. W siedlisku założonym w Maćkowej Rudzie (niedaleko Sejn) profesor Strumiłło hoduje konie arabskie.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.