Reklama
Kolejne protesty i listy do polskich władz. Będą konkursy na dyrektorów stadnin? Jutro konferencja prasowa

Aktualności

Kolejne protesty i listy do polskich władz. Będą konkursy na dyrektorów stadnin? Jutro konferencja prasowa

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Manifestacja pod Torwarem, fot. Ewa Imielska-Hebda
Manifestacja pod Torwarem, fot. Ewa Imielska-Hebda

Podczas minionego weekendu trwały protesty przeciwko odwołaniu ze stanowisk Marka Treli, Jerzego Białoboka i Anny Stojanowskiej. W sobotę pod halą Torwar, gdzie trwała Cavaliada, odbyła się zapowiadana pikieta, podczas której zbierano podpisy pod listem w ich obronie. Osobny list wystosowały do polskich władz również córki wieloletniego, zasłużonego dyrektora stadniny SK Janów Podlaski, Andrzeja Krzyształowicza. Memorandum środowisk naukowych zainicjowane przez prof. Kazimierza Kosiniaka-Kamysza, prof. Mariana Tischnera i dr Magdalenę Pieszkę podpisało 150 polskich naukowców.

 

Zaniepokojenie wydarzeniami w Polsce wyraziło zarówno WAHO, w liście podpisanym przez przewodniczącego Petera Ponda, jak i ECAHO. Przewodniczącego ECAHO Jaroslava Lacinę (który także wziął udział w pikiecie), podobnie jak wszystkich tych, którym na sercu leży dobro hodowli koni arabskich, niepokoi m.in. przerwanie ciągłości w zarządzaniu państwowymi stadninami: „Natychmiastowe odwołanie Anny Stojanowskiej, Marka Treli i Jerzego Białoboka i pozostawienie ich poza strukturami bez możliwości podzielenia się i przekazania swoich doświadczeń, pozyskanych przez lata ciężkiej pracy, oznacza zamęt i może prowadzić do upadku całej hodowli w polskich stadninach państwowych” – alarmuje. Trzymany przez niego podczas pikiety transparent „Niszczy się łatwo, a buduje z wielkim trudem” w skrócie wyrażał tę samą treść. Przypomnijmy, że członkiem ECAHO jest ANR, sprawująca nadzór właścicielski nad stadninami państwowymi, która dysponuje dwoma głosami.

 

Media ogólnopolskie nadal szeroko informowały o konflikcie. Najciekawsze z punktu widzenia branży były dwa wywiady: z Markiem Trelą w „Polska. The Times”, w którym po raz pierwszy były szef Janowa opisał ze szczegółami okoliczności śmierci Pianissimy; oraz z Jerzym Białobokiem w „Gazecie Wyborczej”. Choć wyczuwało się przygnębienie odwołanego prezesa SK Michałów, to jednak widać było, że trzyma fason i nie opuszcza go jego charakterystyczne poczucie humoru.

 

Nie cichnie dyskusja na forach internetowych. Przywoływane są takie przykłady jak Babolna – a więc stadniny, które upadły bądź straciły na znaczeniu po zmianie ich kierownictwa. Podczas gdy jedni nawołują do bojkotu aukcji janowskiej, inni twierdzą, że nie tędy wiedzie droga, by wesprzeć polską hodowlę w trudnym dla niej momencie. Przy okazji po raz kolejny pojawiają się nieraz już słyszane głosy przeciwko stosowaniu embriotransferów w hodowli koni czystej krwi. Ta metoda rozrodu, choć nie jest niczym nowym, zawsze budziła niemałe kontrowersje. Teraz, ze względu na to, że kwestia pobierania zarodków znalazła się w uzasadnieniu odwołania dyrektorów stadnin, sprawa znów wywołuje spory, na marginesie protestów płynących z całego zainteresowanego końmi arabskimi świata.

 

Zwraca też uwagę włączenie konfliktu o stadniny państwowe do walki politycznej, która toczy się w Polsce od październikowych wyborów wygranych przez PiS. Temat pojawił się podczas sobotniego wielotysięcznego wiecu Komitetu Obrony Demokracji (KOD) – głos w tej sprawie zabrał Jerzy Sawka z wrocławskiego Toru Partynice. Nie brakuje jednak opinii, iż istnieje ryzyko, że taki ruch zredukować może sprawę stadnin koni arabskich do jednego z wielu zarzutów opozycji wobec partii rządzącej i w konsekwencji odebrać jej wyjątkowość i apolityczność, którą środowisko stara się mocno podkreślać.

 

Uczestnicy protestów nadal jednak liczą na to, że przyniosą one efekt i odwołane osoby powrócą na swoje stanowiska. Tymczasem do zarzutów o braku kompetencji nowo mianowanych dyrektorów stadnin odniósł się wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki (wpolityce.pl, 26.02). „To są osoby powołane na pełnienie obowiązków, do czasu wyłonienia w konkursach, w postępowaniach, osób, które docelowo będą kierować stadninami. Ci ludzie mają uprawnienia do zarządzania spółkami Skarbu Państwa” – powiedział.

 

Jutro (poniedziałek, 29.02) o g. 12.00 w Warszawie (Centrum Konferencyjne Zielna) przewidziana jest wspólna konferencja prasowa Anny Stojanowskiej, Marka Treli i Jerzego Białoboka. Zaproszono także Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela oraz prezesa ANR Waldemara Humięckiego.

 

Czytaj więcej:

Trzęsienie ziemi we władzach polskiej hodowli państwowej

ANR wyjawia powody odwołania szefów stadnin. Nie milkną protesty. List PZHKA

Konferencja prasowa 29.02: nowe wątki

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.