Reklama
Janów Podlaski Pomnikiem Historii

Aktualności

Janów Podlaski Pomnikiem Historii

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Janów Podlaski, fot. Ewa Imielska-Hebda
Janów Podlaski, fot. Ewa Imielska-Hebda

Wśród jedenastu nowych Pomników Historii ustanowionych dziś (czwartek, 23 listopada) przez Prezydenta Andrzeja Dudę znalazła się stadnina koni w Janowie Podlaskim. „Na 100-lecie odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości będzie 100 Pomników Historii, czyli będzie 100 obiektów w Polsce wpisanych na tę ważną, prestiżową, istotną dla naszego dziedzictwa kulturalnego listę” – zapowiedział Prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim (PAP).

 

– Kończy się jubileusz 200-lecia stadniny i wpisanie na listę jest dobrym zwieńczeniem tego okresu – stwierdził w rozmowie z portalem Onet.pl (Lublin) Prezes SK Janów Podlaski Sławomir Pietrzak. – To uznanie tej historii oraz hodowli koni arabskich i angloarabskich. Jest znana nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

– Będzie łatwiej o pozyskiwanie środków na remonty budynków i będzie inna struktura tego finansowania. Dotychczas maksymalny poziom dofinansowania mógł wynieść najwyżej 50 proc., a teraz będzie on mógł osiągnąć 85 procent – dodał prezes stadniny.

 

Na listę pomników, poza Janowem, wpisane zostały: tężnie i warzelnia soli oraz park w Ciechocinku, zespół pocystersko-katedralny w Gdańsku-Oliwie, pocysterski zespół klasztorny w Gościkowie-Paradyżu, zabytkowe spichlerze w Grudziądzu, dawny Pałac Biskupów i Katedra w Kielcach, Kopiec Kościuszki w Krakowie, pałac i ogród Nieborów i Arkadia, zespół cerkiewny w Radrużu, historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy w Sandomierzu, Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w Szalowej.

 

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 roku. To jedna z pięciu form ochrony zabytków w Polsce. Dotychczas lista ta liczyła 70 obiektów, z Krakowem, Biskupinem, Jasną Górą, Grunwaldem, Wieliczką i Fromborkiem na czele.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.