Reklama
Czy zabrzmi jutro polski hymn w Dubaju?

Aktualności

Czy zabrzmi jutro polski hymn w Dubaju?

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Od wczoraj (czwartek, 15 marca) w Dubaju trwa mający już 15-letnią tradycję międzynarodowy pokaz DIAHC, ze względu na prestiż i wysokość nagród (pula sięgająca w tym roku 4 milionów USD) uważany za jeden z najważniejszych pokazów na Bliskim Wschodzie. Pokaz, będący częścią Dubai International Horse Fair 2018, odbywa się w Dubai International Convention and Exhibition Centre, pod patronatem JW Szejka Hamdana bin Rashid Al Maktoum, ministra finansów ZEA. Jest kolejnym pokazowym przystankiem w tym sezonie m.in. dla Emandorii i Galeridy (występujących w barwach ich dzierżawcy, egipskiej stadniny Al Baydaa) oraz dla Equatora, występującego pod polską flagą.

 

Spośród zgłoszonych 221 koni wystąpiło 178 (razem z 15 źrebiętami). Pierwszy dzień pokazu poświęcony był klaczom, drugi ogierom. Jutro, w sobotę 17 marca, odbędą się czempionaty, w których polska, a ściślej michałowska reprezentacja może liczyć na medale dla Emandorii, Equatora i Galeridy.

 

Najlepiej z koni reprezentujących polską hodowlę pokazała się Emandoria (Gazal Al Shaqab – Emanda/Ecaho), która powaliła sędziów na kolana w klasie klaczy 10-letnich i starszych. Za typ otrzymała od całej siódemki jurorów maksymalne noty, a więc 7×20! Dodatkowo za głowę z szyją przyznano jej 5×20, co złożyło się końcową notę 93,5, która okazała się najwyższą oceną pokazu. Wydaje się, że nie ma kandydatki, która mogłaby zagrozić polskiej gwieździe w jutrzejszym czempionacie, choć oczywiście, jak się zwykle mówi, podczas pokazu wszystko może się zdarzyć. Oby jednak nieprzyjemnych niespodzianek nie było. Za Emandorią uplasowała się, z notą 91,7, Norma (Gazal Al Shaqab – Nina/Monogramm), również urodzona w Michałowie, sprzedana w 2014, a będąca obecnie własnością Badera bin Mohammed Al Derees. Pistoria (wł. Al Zobair Stud) została niestety zdyskwalifikowana, a zapisane do pokazu wychowanki Michałowa El Saghira (wł. Ajman Stud) i Fermata (wł. Banat Al Reeh Arabian Horse Stud) się nie pojawiły.

 

Wcześniej, w klasie klaczy 4-6-letnich (9 uczestniczek), doskonale wypadła Galerida (Shanghai EA – Galilea/Laheeb), która wygrała z notą 91,8 (w tym 2×20 za typ). Expressja TV, córka og. El Omari i klaczy El Medina/Gazal Al Shaqab, wł. Al Jazeera Arabian Horse Stud, którą także można było oglądać w tej klasie, zajęła miejsce siódme, z notą 90,2. W klasie klaczy 2-letnich (aż 19 obecnych na ringu rywalek) polska hodowla prywatna reprezentowana była przez falborecką córkę Emeralda J (syna Emandorii) i Enezji po Marajj Eraldę (wł. Al Shiraa Stables). Sędziowie przyznali jej 5×20 za głowę z szyją. Niestety, słabsze oceny za nogi i kłodę obniżyły jej końcowy wynik i z notą 90,7 zajęła siódme miejsce.

 

Dziś, w dniu ogierów, inny potomek Emeralda J, pokazany w klasie ogierów rocznych Admiraal (wł. Al Muawd Stud), od Hanniyah/Psytadel, wygrał z notą 92,7, w tym 4×20 za typ i 6×20 za ruch. Tę samą notę zdobył w klasie ogierów 4-6-letnich jeden z największych rywali Equatora, Gallardo J, również syn Emeralda J (od Gomera J/Ekstern). Nagrodzono go pięcioma maksymalnymi notami – trzema za typ i dwiema za głowę z szyją. Nota 92,7 wystarczyła mu do wygrania klasy.

 

Nas jednak najbardziej interesował oczywiście wynik Equatora (QR Marc – Ekliptyka/Ekstern), zwłaszcza że to jedyny koń w Dubaju, występujący w polskich barwach. Pięknie pokazany przez Raphaela Curtiego, Equator nie zawiódł pokładanych w nim nadziei i wygrał swoją klasę og. 7-9-letnich (8 rywali), imponując ruchem, z notą 93,2 (w tym 5×20 za typ i 4×20 za ruch). Co prawda, jego noty za ruch pozostawiły pewien niedosyt, bo nie było tego dnia na ringu w Dubaju równie kapitalnie ruszającego się ogiera – może tylko Drabant ruszył się równie swobodnie. Tak czy inaczej, cały rząd „20” nie byłby tu wcale zaskoczeniem. Equator zwyciężył, ale po piętach deptał mu E.S. Harir (AJ Dinar – TF Magnum Magic/Magnum Psyche), hod. Szejka Abdulla Bin Majid Al Qasimi, wł. Al Saqran Stud, nie tak posągowy, ale za to o wyrafinowanej głowie. Sędziowie przyznali mu cały rząd „20” za typ i prawie cały (6×20) za głowę z szyją. Niższe oceny za ruch zdecydowały o jego drugiej pozycji (nota końcowa: 93,0). W tej klasie pokazał się również urodzony w Falborku Espimar (Marajj – Espinezja/Psytadel), wł. Mohammeda Eissa Khalifa Bushehab Alsuwaidi; niestety zajął dopiero ósmą pozycję. Innym z rywali Equatora był Razi Al Khalediah (Marquis Cahr – Halah/Maydan-Madheen), niezwykle fotogeniczny ogier o fantastycznie rzeźbionej głowie, ale drobniejszy, lekki i niewysoki. Uplasował się na trzecim miejscu, z notą 90,9 (w tym „20” za głowę z szyją).

 

W jutrzejszym finale Equator zmierzy się także z ogierami z klasy ogierów najstarszych. Wystąpiły tu takie gwiazdy, jak zwycięzca tej klasy Eden C (Enzo – Silken Sable/Genesis C), hod. amerykańskiej, wł. Al Sayed Stud, czy laureat drugiego miejsca Marquis Cahr (Marwan Al Shaqab – Rohara Magnifica/Echo Magnifficoo), również wyhodowany w USA, wł. Al Khalediah Stables. Obejrzeliśmy też występy białeckiej hodowli Celsjusza (Ekstern – Carina/Pesal), wł. Mohameda Omar Elsaady Zaghloul z Egiptu i znanego ze świetnego ruchu Drabanta (Gazal Al Shaqab – Demona/Monogramm), wł. Mohammeda Eissa Bushehab. Edena C oceniono na 92,5 pkt (2×20 za typ, 3×20 za głowę z szyją), Marquisa Cahr na 92,1 (20 za typ i 3×20 za ruch). Celsjusz znalazł się na szóstej pozycji, a Drabant na siódmej (z jedną „20” za ruch).

 

Wracając do klasy og. 4-6-letnich – pojawił się w niej jeszcze jeden wychowanek Michałowa, og. Larando (QR Marc – Laranda/Ekstern), będący własnością Al Massarah Arabian Horse Stud. Uzyskał 3×20 za ruch (w ręku Geralda Kurtza), notę końcową 90,8 i w rezultacie szóstą pozycję. Z kolei na ósmym miejscu uplasował się syn urodzonego w Michałowie Dębowca po Monogramm, od JJ Mona Lisa po Psytadel – BS Raeed (90,2), wł. Al Bustan Stables.

 

Przypomnijmy, że rok temu w Dubaju wystąpiło sporo koni polskiej hodowli, zagranicznej własności. Żaden nie walczył pod polską flagą, a najlepiej poszło og. Fuerte (wł. Al Aalya Arabian Horse Stud), którego wybrano złotym medalistą (a w klasie nagrodzono aż 93,1 punktami) oraz Normie, która dla Al Muawd Stud zdobyła srebro.

 

Początek transmisji jutro o 12:00 (o 15:00 czasu lokalnego w Dubaju).

 

O finałach pokazu w Dunaju przeczytasz tutaj

Wideo: Emandoria. Watch her on international arenas in the 2018 show season!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.