Reklama
„Arabska awantura” Moniki Luft: o arabach bez cenzury

Aktualności

„Arabska awantura” Moniki Luft: o arabach bez cenzury

Monika Luft: "Arabska awantura" - fragment okładki
Monika Luft: "Arabska awantura" - fragment okładki

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Pod koniec czerwca na rynku księgarskim pojawi się książka Moniki Luft, przez kilkanaście lat redaktor naczelnej portalu polskiearaby.com – „Arabska awantura. Od Emira Rzewuskiego do Krzysztofa Jurgiela” (Wyd. LTW). – W dziejach polskich arabów odbija się duch kolejnych epok – mówi autorka. Jej książka to podróż przez dwieście lat polskiej historii, ukazanej poprzez losy ludzi związanych z hodowlą koni czystej krwi, od początków XIX wieku do współczesności, z nigdy wcześniej nieopisywanymi wątkami z czasów PRL.

Monika Luft, dziennikarka, która ma na koncie powieści, wywiady, felietony i słuchowiska radiowe, jest absolwentką iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych Historia Służb Specjalnych w Akademii Sztuki Wojennej. – Moja książka traktuje przede wszystkim o ludziach, nie o koniach – wyjaśnia. – Co się dzieje, gdy polityka z impetem wjeżdża w hodowlę? Jak rodziła się legenda, która od pokoleń porusza wyobraźnię nie tylko wielbicieli koni arabskich? Do czego legenda ta posłużyła w latach PRL i III RP?

Autorka pokusiła się także o zarys historii słynnej aukcji, której pięćdziesiąta druga edycja odbędzie się 15 sierpnia w Janowie Podlaskim.

Na okładce książki wykorzystano zdjęcie wykonane w janowskiej stadninie w roku 1960 – gdy hodowla arabów nie była bynajmniej priorytetem władz. Jak twierdził bowiem Władysław Gomułka, to konie zjadały Polskę.

Monika Luft: "Arabska Awantura" - okładka
Monika Luft: „Arabska awantura” – okładka

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.