Reklama
Kilka słów o GCAT w Omanie

AktualnościPokazy

Kilka słów o GCAT w Omanie

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Zwycięzców trzeciego etapu Global Champions Arabians Tour, który odbywa się w Maskacie, poznamy w wielkanocny poniedziałek wieczorem. Dotychczasowi liderzy rankingów ponownie zaprezentują się w czempionatach, ale nie można wykluczyć, że wydarzenia w omańskiej stolicy zaskoczą publiczność na miejscu i przed ekranami komputerów.

W poszczególnych klasach Champions Arabians Tour Muscat sędziowie zobaczyli łącznie 97 koni z 7 krajów – o ponad połowę mniej niż w trakcie poprzedniego etapu w Abu Zabi, gdzie liczba koni przekroczyła 200. Ale rekordy dla organizatorów i sponsorów cyklu GATC to chleb powszedni. Łączna pula nagród w Omanie to ponad milion euro, czyli najwięcej w historii pokazów koni arabskich w tym kraju. Organizatorzy cyklu nie przestają zaskakiwać również dbałością o każdy najmniejszy szczegół. Pokaz odbywa się w zielonych ogrodach luksusowego hotelu Al Bustan Palace, jednego z hoteli sieci Ritz Carlton na Półwyspie Arabskim, który położony jest dokładnie przy plaży wychodzącej na Zatokę Omańską.

Jak i w dwu poprzednich etapach, organizatorzy dużo uwagi poświęcają kulturze i tradycjom swoich gospodarzy. Wcześniej mieliśmy przyjemność zapoznać się z elementami kultury katarskiej, a następnie emirackiej. Teraz przyszła kolej na Oman, a przed nami jeszcze Arabia Saudyjska, jako że ostatni arabski etap GCAT odbędzie się w Rijadzie. Sam hotel został wybudowany dla poprzedniego Sułtana Omanu Qaboosa bin Said Al Saida, który zorganizował tu jeden ze szczytów Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Hotel wieńczy kopuła wysokości 38 m z podwieszonym kryształowym żyrandolem, który zwisa 18 metrów w dół i waży 5,5 tony. Nie mniejsze wrażenie na gościach robią nadmorskie ogrody, w których zasadzono ponad pół tysiąca rosłych palm daktylowych i kokosowych.

Goście pokazu w przerwach między klasami mogą oddać się odkrywaniu omańskich tradycji kulinarnych, muzycznych i rękodzielniczych. Na miejscu jest kameralna orkiestra grająca m.in. na takich instrumentach jak podobny do cytry kanun czy przypominający lutnię oud. Na gości czekają także artyści rzemieślnicy specjalizujący się w tradycyjnym plecionkarstwie, garncarstwie, tkactwie dywanów czy kaligrafii. Podobnych atrakcji towarzyszących pokazom koni możemy spodziewać się już od czerwca, gdy Global Champions Arabians Tour zawita do Europy.

Tyle otoczka, a sam pokaz? Szóstka czempionatów rozpocznie się o 14:30 czasu polskiego. Zobaczymy najlepsze z zaprezentowanych w miniony weekend koni, które ponownie oceniać będzie 20-osobowy panel sędziowski. A wśród sędziów wiele znajomych twarzy, w tym dwójka z Polski: Anna Stefaniuk i Tomasz Tarczyński.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.