Reklama
Sezon polskich pokazów czas zacząć

AktualnościPokazy

Sezon polskich pokazów czas zacząć

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Niespełna tydzień temu Stadnina Koni Białka ogłosiła regulaminy, warunki i formularze zgłoszeniowe na tegoroczne Wiosenny Młodzieżowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi i Pure Polish Classic Show. Pierwszy z nich odbędzie się już po 34., tradycyjnie w pierwszych dniach czerwca,a w Białce jest rozgrywany nieprzerwanie od 1997 r. Drugi natomiast to pokaz specific origin i czeka nas tej wiosny dopiero jego druga edycja. Czego możemy się spodziewać?

Pure Polish

Zacznijmy od „młodszego” pokazu. W ubiegłym roku białecka stadnina pilotażowo i odrobinę eksperymentalnie zdecydowała się zorganizować pierwszy w Polsce pokaz koni o polskich rodowodach. Była to naturalna konsekwencja przyznawanych w Białce nagród specjalnych „Best in Show – Pure Polish”. Zresztą laureatka tejże nagrody z 2022 r., wówczas siwa dwulatka Chilia (Alert – Cerika / Haytham Albadeia), podczas 1. edycji Pure Polish Classic Show sięgnęła po złoty medal w Czempionacie Klaczy Młodszych.

Pianina KL & El Jazza KL, Złota i Srebrna Medalistka Klaczy Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Pianina KL & El Jazza KL, Złota i Srebrna Medalistka Klaczy Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Eksperyment organizatorzy uznali za udany pomimo stosunkowo niewielkiej stawki koni – zgłoszono ich 20, z czego ostatecznie na ringu pokazało się ich 17. Liczymy, że w tym roku hodowcy zgłoszą ich zdecydowanie więcej – z jednej strony zachęceni formułą, a z drugiej już z nią oswojeni. Bądź co bądź, pokazy S, czyli specific origin, to żadna nowość w świecie koni arabskich, z tym że gros to pokazy Straight Egyptian. Póki co nam rozmachem bliżej do naszych iberyjskich przyjaciół, którzy w tym roku w połowie października będą organizować Concurso Específico de Lineas Puras Españolas po raz trzeci. Jednym z sędziów na czysto pokazie Pure Polish będzie Albert Sorroca, założyciel Equus Arabians i hodowca multiczempiona i dwukrotnego czempiona świata, ogiera Excalibur EA. Po pokazie spróbujemy go podpytać, jakie dostrzega różnice między białeckim pokazem a kordobańskim Pure Spanish.

II Pure Polish Classic Show startuje w piątek 7 czerwca 2024 r. o 13:00, a sędziować oprócz Alberta Sorroki będą Bérengère Fayt, Hassan Al Mannai, Łukasz Goździalski i Mohammed Aziz Kadan, który sędziował również rok temu. A jakie konie można zgłosić do tego pokazu? Zgodnie z przywołaną w warunkach udziału definicją: „wywodzące się z jednego z 7 rodów męskich i należącego do jednej z 15 rodzin żeńskich uznawanych za historycznie polskie, a dodatkowo, w rodowodzie konia w żadnym pokoleniu nie mogą występować następujące ogiery: Amer, Baroud III, Burning Sand, Dragon, St. Laurent czy Tiwaiq”.

Białecki bal debiutantów

Dwa kolejne dni upłyną w Białce pod znakiem roczniaków, dwu- i trzylatków czystej krwi. Polski pokaz młodzieżowy to wydarzenie, którego nie trzeba przedstawiać. Od lat jest to jeden z ulubionych pokazów nie tylko hodowców, lecz także sędziów, a i który ściąga tłumy przed ekran komputera.

Na tym dorocznym festiwalu młodzieży czystej krwi wiele znanych, wyhodowanych w Polsce koni arabskich stawiało swoje pierwsze pokazowe kroki, zanim usłyszał o nich świat. A mówimy o takich sławach jak Wieża Mocy (Best in Show 2012), Equator (Czempion Ogierów Młodszych 2012), Złoty Medal (Czempion Ogierów Rocznych 2013), Morion (Best in Show 2014 i 2015), Al Jazeera (Czempionka Klaczy Młodszych 2015) czy Ferrum (Czempion Ogierów Rocznych 2020).

Bianca of Sinus, Złoty Medal Klaczy Młodszych & Best in Show Female
Bianca of Sinus, Złoty Medal Klaczy Młodszych & Best in Show Female

Młodzieżowy Pokaz to swego rodzaju pewniak – możemy przygotować się na widowiskowe starcie najciekawszych młodych arabów hodowli państwowej i prywatnej. Niewykluczone, że w tym roku przed panelem sędziowskim w składzie Bérengère Fayt, Bruce McCrea, Jonas Salzmann i Łukasz Goździalski ponownie pojawi się przyszła gwiazda światowego formatu… Półtora miesiąca – tyle musimy zaczekać, aż poznamy ich werdykt.

Wszelkie szczegółowe informacje na temat obydwu pokazów wraz z formularzami są dostępne na stronach Stadniny Koni Białka.

Przydatne linki:
Arabian Essence – 34th Junior Spring Show
Arabian Essence – 2nd Polish Classic Show

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.