Reklama
Polska Liga Sportowa Koni Arabskich 2024

Wyścigi / Sport

Polska Liga Sportowa Koni Arabskich 2024

Zdj. Azalia Foto
Zdj. Azalia Foto

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Polska Liga Sportowa Koni Arabskich to pierwszy cykl wydarzeń w Polsce powstały z myślą o rozwoju sportów dla koni arabskich organizowana przez osobę prywatną. Jej pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Bogdan Maślanka – właściciel Stajni Primastella w Łomiankach pod Warszawą. Trzecia edycja ruszyła w końcu kwietnia, a przed nami kolejne zmagania.

Czym jest Liga?

Jest to cykl jednodniowych zawodów, podczas których przybyłe pary koń i jeździec mogą rywalizować w takich konkurencjach jak ujeżdżenie, skoki, Classic Pleasure, Hunter Pleasure czy najbardziej „arabska”, czyli Traditional Arabian Riding. Podczas tej w naszym przekonaniu najbardziej widowiskowej konkurencji jeźdźcy i amazonki wraz ze swoimi końmi zachwycają nie tylko umiejętnościami sportowymi, lecz także ogromnym poczuciem estetyki, dbałością o szczegóły i kreatywnością wykonanych strojów.

Zawodnicy w trakcie całej Ligi zdobywają punkty, które się sumują, a których łączna liczba wyłania w finale zwycięzcę.

Pierwszy cykl Polskiej Ligi Sportowej Koni Arabskich odbył się już w 2022 r. Zawodnicy, zachęceni wspaniałą organizacją i atmosferą zawodów, coraz chętniej i tłumniej przybywali wraz ze swoimi końmi na poszczególne wydarzenia.

Ostatecznie w całej pierwszej edycji udział wzięło aż 19 koni arabskich. Zwyciężczynią cyklu została wtedy Karolina Hernik-Jasik na niezwykle skocznej i walecznej klaczy Webista (po Perseusz od Webera po Porto).

Zdj. Azalia Foto
Zdj. Azalia Foto

Ulepszona powtórka z rozrywki

W następnym sezonie zawody przyciągnęły kolejnych zainteresowanych. Jednocześnie zwróciły uwagę mediów, za sprawą których imprezy mogły trafić do szerszej publiczności.

Ponadto dzięki wsparciu sponsorów organizatorzy wprowadzili nagrodę specjalną Niniwy dla najlepszego skoczka, ufundowaną przez Stadninę St. Roch.

Zawody odbyły się w równie cudownej i przyjacielskiej atmosferze jak rok wcześniej. Łącznie przybyło 28 koni czystej krwi. W świetnym stylu i ze świetnym wynikiem Ligę wygrała Aleksandra Semeryło na klaczy Encina (po Pesal od Epoza po Eukaliptus).

Polska Liga Sportowa Koni Arabskich zyskuje coraz większą popularność przede wszystkim dzięki swojemu niepowtarzalnemu charakterowi i klimatowi. Nie bez znaczenia jest też organizator, który profesjonalnie i z pełnią entuzjazmu wychodzi naprzeciw potrzebom zawodników, zachęca swoją postawą do starań i wysiłku, a także służy pomocą i dba o najmniejszy szczegół podczas całego wydarzenia.

Zdj. Azalia Foto
Zdj. Azalia Foto

Liga po raz trzeci

Polecamy udział w zawodach tegorocznej edycji wszystkim miłośnikom jazdy konno i koni arabskich. Zachęcamy też do kibicowania. Z roku na rok impreza rozwija się, a tegoroczna edycja zdobyła afiliację ECAHO.

Szczegółowe informacje, propozycje zawodów i wyniki są dostępna na platformie livejumping.com oraz profilach Stajni Primastella i Ligi na portalu Facebook.

Część druga cyklu już wkrótce – w niedzielę po tegorocznym Dniu Dziecka, a organizator przyjmuje zgłoszenia do ostatniego dnia maja. Z kolei wielki finał Otwartego Pucharu Polski wraz z Mistrzostwami Polski Prezenterów Amatorów przypada na drugą połowę września.

Z kim widzimy się 2 czerwca w Łomiankach?

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.