Jak co roku, tradycyjnie, sezon pokazowy w Polsce rozpoczął się w Stadninie Koni Białka Wiosennym Młodzieżowym Pokazem Koni Czystej Krwi Arabskiej, który odbył się w dniach 8-9 czerwca 2024 i była to 34. edycja imprezy.
Zgłoszono łącznie 92 konie, w tym 28 ogierków i 64 klaczki, a ich uroda została poddana ocenie panelowi sędziowskiemu w składzie: Bérengère Fayt z Belgii, Bruce McRea z USA, Jonas Salzman z Niemiec oraz Łukasz Goździalski z Polski. Towarzyszyli im członkowie DC: Bart Beckers (Belgia), Farhang Fazeli (Iran), Anna Winiecka, Monika Szpura i Anna Mikuła z Polski. Porządku na ringu pilnowała debiutująca w tej roli Joanna Krawczyk, a pokaz poprowadził również debiutujący w roli spikera Paweł Grzechnik i należy przyznać, że oboje sprawdzili się w nowych rolach.
W sobotni poranek dwie serie (choć niezbyt liczne) klas ogierków rocznych rozpoczęły tegoroczną edycję pokazu w Białce. Zgłoszono 15 koni w tej kategorii wiekowej, a finalnie zobaczyliśmy ich 10. Serię A zwyciężył pochodzący z Michałowa gniady Partes (Dominic M – Protekcja po Ekstern) zdobywając 91,5 punktu, czyli najwyższą punktację wśród ogierków rocznych. Mimo to, w niedzielnych czempionatach musiał zadowolić się srebrnym medalem. Tuż za nim w klasie, a następnie także w czempionacie uplasował się wyhodowany w stadninie koni Klikowa Arabians, gniady Poker Move KL (RFI Unique – Plivia po Kahil Al Shaqab). Poker Move KLto pełny brat ubiegłorocznego Championa Polski – Poker Face KL, choć należy przyznać, że jakością póki co ustępuje bratu. Niemal jednogłośną decyzją sędziów złoty medal i pierwsze miejsce na podium, zasłużenie, przypadło zwycięzcy klasy IB – zdecydowanie wyróżniającemu się na tle stawki, siwemu, delikatnemu w typie, przyciągającemu wzrok ogierkowi Comoros (HL El Ganador – Cedora po Kahil Al Shaqab), który został wyhodowany i stanowi własność Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Top Five czempionatu uzupełnili wychowankowie stadniny koni w Michałowie: zdobywca drugiego miejsca w klasie IB, gniady Egner (Promoteusz – Emdrona po Medalion) oraz zdobywca trzeciego miejsca w klasie IA, siwy Palafit (AJ Azzam – Palanga po Ekstern).
Ogierki młodsze zaprezentowały się w dwóch klasach i zobaczyliśmy łącznie dziesięć koni 2-letnich w klasie II oraz jedynie trzy i 3-letnie w klasie III. W każdej z grup wiekowych wyróżniał się jeden ogierek i to one stoczyły bój o pierwsze miejsce na podium w niedzielnym czempionacie. W klasie ogierków 2-letnich uwagę wszystkich bezsprzecznie przykuł wyhodowany i stanowiący własność stadniny Alsaqran Arabian Horse Stud, „typowy Rasheem” – gniady SQ Helal (FA El Rasheem – SQ Miss Enzo po ES Harir) i zdobywając 92,63 punktu (jedną z dwóch najwyższych not pokazu), w tym 2×20 za typ, został w niedzielę wybrany jednogłośnie złotym championem ogierków młodszych oraz Best In Show Ogierów! Srebrny medal czempionatu przypadł w udziale wspomnianemu zwycięzcy klasy ogierów trzyletnich, zjawiskowemu, bardzo samczemu siwemu Elon KL (QR Marc – Erigone po Ekstern) wyhodowanemu i stanowiącego własność stadniny koni Klikowa Arabians. Elon KL to pełny brat Efory KL, młodzieżowej championki Europy z 2020 roku, a sam Elon KL w 2022 roku został wybrany Vice-championem Polski Ogierków Rocznych, więc wydaje się, że powtórzenie skojarzenia było strzałem w dziesiątkę. Ostatnie miejsce na podium oraz srebrny medal otrzymał zdobywca trzeciego miejsca w klasie ogierków dwuletnich, znany z ubiegłego roku „wiecznie drugi” Gladius SA (Dominic M – Ginessa po Shanghai E.A.) hodowli i własności Waldemara Bąka. Za podium, Top Five uzupełnili zdobywcy drugich miejsc w swoich klasach – siwy Palissander SW (Raoud Albidayer – Pilarosa po Al Adeed Al Shaqab) hodowli Suweco Stud, a własności Polia Arabians oraz gniady, kolejny wychowanek Klikowa Arabians – Will KL (Dominic M – Wieża Czarów po Vitorio TO).
Klasy koni rocznych w Białce, czy to ogierków, czy klaczek są chyba najciekawsze ze względu na to, że to pierwsze publiczne występy najmłodszego pokolenia koni arabskich wyhodowanych w Polsce, chociaż należy wspomnieć, że to właśnie klaczki przyciągają największą uwagę, bowiem w przyszłości to one będą podstawą myśli hodowlanej polskich hodowców. Nie da się też ukryć, że poziom klaczek od lat jest zauważalnie wyższy i bardziej wyrównany niż w przypadku ogierków. W czempionacie klaczek rocznych, podobnie jak w przypadku ogierków młodszych, sędziowie byli w swoich wyborach jednomyślni, a delikatne różnice zdań pojawiły się dopiero przy typowaniu koni do brązowego medalu.
Finalnie, na wszystkich stopniach podium niedzielnych czempionatów znalazły się zwyciężczynie każdej z klas klaczek rocznych, chociaż w innej kolejności niż prezentowały się publiczności w sobotnich zmaganiach. Zwyciężczyni serii A – kolejna wychowanka stadniny koni Klikowa Arabians, siwa, delikatna i powodująca westchnięcie na swój widok El Lyrica (Lyric E.A. – Erskina po Kahil Al Shaqab) została jednogłośnie wybrana srebrną czempionką białeckiego pokazu. W klasie o włos wyprzedziła córkę fenomenalnej Pustyni Kahila (Kahil Al Shaqab – Pustynna Malwa po Ekstern ) – wyhodowaną oczywiście w Michałowie gniadą Perlitę (po Erantis). Obie klaczki zdobyły taką samą ilość punktów (91,38), ale to El Lyrica otrzymała wyższe noty za typ i dzięki temu wygrała swoją klasę. Serię B natomiast oraz brązowy medal czempionatu wygrała wyhodowana w Stadninie Koni Janów Podlaski, siwa, niezwykle delikatna w typie, chwytająca za oko Elzoya – córka legendarnego Prometeusza (FA El Shawan – Pianissima po Gazal Al Shaqab) i cudownej Euzony (Om El Bellissimo – Euzetia po Etogram). Seria C wyłoniła niekwestionowaną faworytkę czempionatu klaczek rocznych. Pierwsze miejsce w klasie z notą 92,00 (1×20 z typ, 1×20 za głowę i szyję) i złoty medal został przyznany wyhodowanej w Stadninie Koni Janów Podlaski , siwej klaczce Anagramma (Picasso Di Mar – Aminata po Abyad AA). Anagramma zdecydowanie jest takim koniem, o którym się mówi i mówić się będzie, bowiem idąc za ciosem został jej przyznany także tytuł Best In Show Klaczek. Czekamy z niecierpliwością na jej kolejne występy. Tuż za nią w klasie znalazła się zdobywczyni czwartego miejsca w championacie, która miała swoją nominację do brązowego medalu, gniada, śliczna El Alihandra (EKS Alihandro x Enrida by Ekstern) hodowli i własności Pawła Dobrzyńskiego. Top Five championatu zamknęła trzecia w klasie IVC, także nominowana przez jednego sędziego do brązowego medalu, gniada Doris Star (D Zeidan x Doris Fame by Enzo) ze stadniny Tomasza Tarczyńskiego.
Klasy klaczek dwuletnich i trzyletnich przyniosły chyba najwięcej emocji, bowiem sędziowie w tych klasach najchętniej, choć nadal dość oszczędnie jak na Białkę, przyznawali 20tki. Klaczki dwuletnie zostały podzielone na aż trzy serie i to one wyłoniły laureatki pierwszych pięciu miejsc w niedzielnym czempionacie. Niestety żadna z klaczek trzyletnich nie znalazła się w najlepszej piątce juniorek tegorocznego pokazu.
Serię A klasy klaczek dwuletnich wygrała pewnie, wychowanka Stadniny Koni w Michałowie, już prawie biała Wildonara (Paris – Wildona po Shanghai E.A.) z notą 91,63 punktu (w tym 2×20 za głowę i szyję). Niestety w czempionacie była dopiero czwarta, choć dwóch sędziów nominowało ją do srebrnego medalu. Seria B należała do wyhodowanej i stanowiącej własność Adama Ochmana Polia Arabians – siwa Katarina AO (Raoud Albidayer x Kadira of Sinus by Fadi Al Shaqab), która pięknie dojrzewa (co jest moją subiektywną opinią, ponieważ jest zdecydowanie w moim typie) i po ucieczce na ringu zaprezentowała się przed sędziami jak gdyby „nic się nie stało i o co wam chodzi’’, i otrzymując 91,63 punktu, w tym 1×20 za ruch co spowodowało, że wyprzedziła w klasie pochodzącą z Janowa Podlaskiego gniadą, znaną z ubiegłego roku Ebonitę (Haash OSB x Etruzja by Pogrom). Mimo tego, w czempionacie Katarina AO zamknęła Top Five, a Ebonita zabrała do rodzimej stadniny brązowy medal klaczek młodszych (dwie nominacje na srebro i jedna na brąz). Kolejny raz seria C wyłoniła złotą medalistkę czempionatu. Złoty medal klaczek młodszych przypadł w udziale wyhodowanej i stanowiącej własność Stadniny Koni w Janowie Podlaskim, gniadej Wencedorze (Haash OSB – Wiga po Om El Bellissimo), która obok wspomnianego wcześniej SQ Helal zdobyła taką samą, najwyższą ilość punktów pokazu, czyli 92,63 (1×20, 3×19,5 za typ, 1×20 za głowę z szyją). Wencedora ładnie dojrzewa, chwyta za oko i „chce się oglądać jej więcej”, dodatkowo otrzymała także nagrodę za najlepsze nogi pokazu. Drugie miejsce w klasie VC i srebrny medal czempionatu został przyznany delikatnej i, nomen omen, eleganckiej Elegantii (AJ Azzam – Ellissima po Albedo), która pochodzi ze Stadniny Koni w Michałowie, a w klasie zdobyła 92,00 punkty (za typ 4×19,5, za głowę i szyję 4×19,5 i za ruch 2×20, 2×19,5) i została uhonorowana nagrodą za najlepszy ruch pokazu.
Żadna z zaprezentowanych klaczek trzyletnich niestety nie znalazła uznania w oczach sędziów w czempionatach, ale w dziennikarskim obowiązku należy wspomnieć, że klasę tę zwyciężyła znana z ubiegłych sezonów Espajlita M (AJ Elaf – Espaja po Aja Justified), która zdobyła 91,00 punktów, a została wyhodowana i należy do Piotra Podgórnego M Arabians. Tuż za nią znalazła się gniada Belluci (Star Farid – Bella La Fuerte po Fuerte) hodowli i własności Wojciecha Parczewskiego, a trzecie miejsce przypadło czarnej jak smoła Nezha Blacklady (Wadee Al Shaqab – Namirah KA po Tajj) ze stadniny Black Lady Arabians Anny Janas-Naze.
Nagrodę za najlepszą głowę pokazu przyznano klaczce Paelia (EKS Farajj – Pawita po WH Justice) hodowli Lecha Błaszczyka, a własności Marka Łukaszewskiego.
Kolejny Wiosenny Młodzieżowy Pokaz Koni Czystej Krwi Arabskiej w Białce przeszedł do historii. Zdarzają się głosy, że jest to taki czempionat, na którym należy być, bo tak, natomiast nie przyciąga już do siebie atmosferą, ma skromną oprawę i zaplecze gastronomiczne. Dla mnie – pokazy to przede wszystkim szansa na prowadzenie obserwacji, na zachwycenie się pięknem koni, ucieczka od dnia codziennego. I takiego podejścia życzę wszystkim. Do zobaczenia w Tarnowie!