Reklama
Białka Junior Spring Show 2024

AktualnościPokazy

Białka Junior Spring Show 2024

Anagramma, zdj. Patrycja Makowska
Anagramma, zdj. Patrycja Makowska

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Jak co roku, tradycyjnie, sezon pokazowy w Polsce rozpoczął się w Stadninie Koni Białka Wiosennym Młodzieżowym Pokazem Koni Czystej Krwi Arabskiej, który odbył się w dniach 8-9 czerwca 2024 i była to 34. edycja imprezy.

Zgłoszono łącznie 92 konie, w tym 28 ogierków i 64 klaczki, a ich uroda została poddana ocenie panelowi sędziowskiemu w składzie: Bérengère Fayt z Belgii, Bruce McRea z USA, Jonas Salzman z Niemiec oraz Łukasz Goździalski z Polski. Towarzyszyli im członkowie DC: Bart Beckers (Belgia), Farhang Fazeli (Iran), Anna Winiecka, Monika Szpura i Anna Mikuła z Polski. Porządku na ringu pilnowała debiutująca w tej roli Joanna Krawczyk, a pokaz poprowadził również debiutujący w roli spikera Paweł Grzechnik i należy przyznać, że oboje sprawdzili się w nowych rolach.
W sobotni poranek dwie serie (choć niezbyt liczne) klas ogierków rocznych rozpoczęły tegoroczną edycję pokazu w Białce. Zgłoszono 15 koni w tej kategorii wiekowej, a finalnie zobaczyliśmy ich 10. Serię A zwyciężył pochodzący z Michałowa gniady Partes (Dominic M – Protekcja po Ekstern) zdobywając 91,5 punktu, czyli najwyższą punktację wśród ogierków rocznych. Mimo to, w niedzielnych czempionatach musiał zadowolić się srebrnym medalem. Tuż za nim w klasie, a następnie także w czempionacie uplasował się wyhodowany w stadninie koni Klikowa Arabians, gniady Poker Move KL (RFI Unique – Plivia po Kahil Al Shaqab). Poker Move KLto pełny brat ubiegłorocznego Championa Polski – Poker Face KL, choć należy przyznać, że jakością póki co ustępuje bratu. Niemal jednogłośną decyzją sędziów złoty medal i pierwsze miejsce na podium, zasłużenie, przypadło zwycięzcy klasy IB – zdecydowanie wyróżniającemu się na tle stawki, siwemu, delikatnemu w typie, przyciągającemu wzrok ogierkowi Comoros (HL El Ganador – Cedora po Kahil Al Shaqab), który został wyhodowany i stanowi własność Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Top Five czempionatu uzupełnili wychowankowie stadniny koni w Michałowie: zdobywca drugiego miejsca w klasie IB, gniady Egner (Promoteusz – Emdrona po Medalion) oraz zdobywca trzeciego miejsca w klasie IA, siwy Palafit (AJ Azzam – Palanga po Ekstern).

Comoros, zdj. Patrycja Makowska
Comoros, zdj. Patrycja Makowska

Ogierki młodsze zaprezentowały się w dwóch klasach i zobaczyliśmy łącznie dziesięć koni 2-letnich w klasie II oraz jedynie trzy i 3-letnie w klasie III. W każdej z grup wiekowych wyróżniał się jeden ogierek i to one stoczyły bój o pierwsze miejsce na podium w niedzielnym czempionacie. W klasie ogierków 2-letnich uwagę wszystkich bezsprzecznie przykuł wyhodowany i stanowiący własność stadniny Alsaqran Arabian Horse Stud, „typowy Rasheem” – gniady SQ Helal (FA El Rasheem – SQ Miss Enzo po ES Harir) i zdobywając 92,63 punktu (jedną z dwóch najwyższych not pokazu), w tym 2×20 za typ, został w niedzielę wybrany jednogłośnie złotym championem ogierków młodszych oraz Best In Show Ogierów! Srebrny medal czempionatu przypadł w udziale wspomnianemu zwycięzcy klasy ogierów trzyletnich, zjawiskowemu, bardzo samczemu siwemu Elon KL (QR Marc – Erigone po Ekstern) wyhodowanemu i stanowiącego własność stadniny koni Klikowa Arabians. Elon KL to pełny brat Efory KL, młodzieżowej championki Europy z 2020 roku, a sam Elon KL w 2022 roku został wybrany Vice-championem Polski Ogierków Rocznych, więc wydaje się, że powtórzenie skojarzenia było strzałem w dziesiątkę. Ostatnie miejsce na podium oraz srebrny medal otrzymał zdobywca trzeciego miejsca w klasie ogierków dwuletnich, znany z ubiegłego roku „wiecznie drugi” Gladius SA (Dominic M – Ginessa po Shanghai E.A.) hodowli i własności Waldemara Bąka. Za podium, Top Five uzupełnili zdobywcy drugich miejsc w swoich klasach – siwy Palissander SW (Raoud Albidayer – Pilarosa po Al Adeed Al Shaqab) hodowli Suweco Stud, a własności Polia Arabians oraz gniady, kolejny wychowanek Klikowa Arabians – Will KL (Dominic M – Wieża Czarów po Vitorio TO).

SQ Helal, zdj. Patrycja Makowska
SQ Helal, zdj. Patrycja Makowska
Elon KL, zdj. Patrycja Makowska
Elon KL, zdj. Patrycja Makowska

Klasy koni rocznych w Białce, czy to ogierków, czy klaczek są chyba najciekawsze ze względu na to, że to pierwsze publiczne występy najmłodszego pokolenia koni arabskich wyhodowanych w Polsce, chociaż należy wspomnieć, że to właśnie klaczki przyciągają największą uwagę, bowiem w przyszłości to one będą podstawą myśli hodowlanej polskich hodowców. Nie da się też ukryć, że poziom klaczek od lat jest zauważalnie wyższy i bardziej wyrównany niż w przypadku ogierków. W czempionacie klaczek rocznych, podobnie jak w przypadku ogierków młodszych, sędziowie byli w swoich wyborach jednomyślni, a delikatne różnice zdań pojawiły się dopiero przy typowaniu koni do brązowego medalu.

Elzoya, zdj. Patrycja Makowska
Elzoya, zdj. Patrycja Makowska

Finalnie, na wszystkich stopniach podium niedzielnych czempionatów znalazły się zwyciężczynie każdej z klas klaczek rocznych, chociaż w innej kolejności niż prezentowały się publiczności w sobotnich zmaganiach. Zwyciężczyni serii A – kolejna wychowanka stadniny koni Klikowa Arabians, siwa, delikatna i powodująca westchnięcie na swój widok El Lyrica (Lyric E.A. – Erskina po Kahil Al Shaqab) została jednogłośnie wybrana srebrną czempionką białeckiego pokazu. W klasie o włos wyprzedziła córkę fenomenalnej Pustyni Kahila (Kahil Al Shaqab – Pustynna Malwa po Ekstern ) – wyhodowaną oczywiście w Michałowie gniadą Perlitę (po Erantis). Obie klaczki zdobyły taką samą ilość punktów (91,38), ale to El Lyrica otrzymała wyższe noty za typ i dzięki temu wygrała swoją klasę. Serię B natomiast oraz brązowy medal czempionatu wygrała wyhodowana w Stadninie Koni Janów Podlaski, siwa, niezwykle delikatna w typie, chwytająca za oko Elzoya – córka legendarnego Prometeusza (FA El Shawan – Pianissima po Gazal Al Shaqab) i cudownej Euzony (Om El Bellissimo – Euzetia po Etogram). Seria C wyłoniła niekwestionowaną faworytkę czempionatu klaczek rocznych. Pierwsze miejsce w klasie z notą 92,00 (1×20 z typ, 1×20 za głowę i szyję) i złoty medal został przyznany wyhodowanej w Stadninie Koni Janów Podlaski , siwej klaczce Anagramma (Picasso Di Mar – Aminata po Abyad AA). Anagramma zdecydowanie jest takim koniem, o którym się mówi i mówić się będzie, bowiem idąc za ciosem został jej przyznany także tytuł Best In Show Klaczek. Czekamy z niecierpliwością na jej kolejne występy. Tuż za nią w klasie znalazła się zdobywczyni czwartego miejsca w championacie, która miała swoją nominację do brązowego medalu, gniada, śliczna El Alihandra (EKS Alihandro x Enrida by Ekstern) hodowli i własności Pawła Dobrzyńskiego. Top Five championatu zamknęła trzecia w klasie IVC, także nominowana przez jednego sędziego do brązowego medalu, gniada Doris Star (D Zeidan x Doris Fame by Enzo) ze stadniny Tomasza Tarczyńskiego.

El Lyrica, zdj. Patrycja Makowska
El Lyrica, zdj. Patrycja Makowska

Klasy klaczek dwuletnich i trzyletnich przyniosły chyba najwięcej emocji, bowiem sędziowie w tych klasach najchętniej, choć nadal dość oszczędnie jak na Białkę, przyznawali 20tki. Klaczki dwuletnie zostały podzielone na aż trzy serie i to one wyłoniły laureatki pierwszych pięciu miejsc w niedzielnym czempionacie. Niestety żadna z klaczek trzyletnich nie znalazła się w najlepszej piątce juniorek tegorocznego pokazu.

Ebonita, zdj. Patrycja Makowska
Ebonita, zdj. Patrycja Makowska

Serię A klasy klaczek dwuletnich wygrała pewnie, wychowanka Stadniny Koni w Michałowie, już prawie biała Wildonara (Paris – Wildona po Shanghai E.A.) z notą 91,63 punktu (w tym 2×20 za głowę i szyję). Niestety w czempionacie była dopiero czwarta, choć dwóch sędziów nominowało ją do srebrnego medalu. Seria B należała do wyhodowanej i stanowiącej własność Adama Ochmana Polia Arabians – siwa Katarina AO (Raoud Albidayer x Kadira of Sinus by Fadi Al Shaqab), która pięknie dojrzewa (co jest moją subiektywną opinią, ponieważ jest zdecydowanie w moim typie) i po ucieczce na ringu zaprezentowała się przed sędziami jak gdyby „nic się nie stało i o co wam chodzi’’, i otrzymując 91,63 punktu, w tym 1×20 za ruch co spowodowało, że wyprzedziła w klasie pochodzącą z Janowa Podlaskiego gniadą, znaną z ubiegłego roku Ebonitę (Haash OSB x Etruzja by Pogrom). Mimo tego, w czempionacie Katarina AO zamknęła Top Five, a Ebonita zabrała do rodzimej stadniny brązowy medal klaczek młodszych (dwie nominacje na srebro i jedna na brąz). Kolejny raz seria C wyłoniła złotą medalistkę czempionatu. Złoty medal klaczek młodszych przypadł w udziale wyhodowanej i stanowiącej własność Stadniny Koni w Janowie Podlaskim, gniadej Wencedorze (Haash OSB – Wiga po Om El Bellissimo), która obok wspomnianego wcześniej SQ Helal zdobyła taką samą, najwyższą ilość punktów pokazu, czyli 92,63 (1×20, 3×19,5 za typ, 1×20 za głowę z szyją). Wencedora ładnie dojrzewa, chwyta za oko i „chce się oglądać jej więcej”, dodatkowo otrzymała także nagrodę za najlepsze nogi pokazu. Drugie miejsce w klasie VC i srebrny medal czempionatu został przyznany delikatnej i, nomen omen, eleganckiej Elegantii (AJ Azzam – Ellissima po Albedo), która pochodzi ze Stadniny Koni w Michałowie, a w klasie zdobyła 92,00 punkty (za typ 4×19,5, za głowę i szyję 4×19,5 i za ruch 2×20, 2×19,5) i została uhonorowana nagrodą za najlepszy ruch pokazu.

Wencedora, zdj. Patrycja Makowska
Wencedora, zdj. Patrycja Makowska
Elegantia, zdj. Patrycja Makowska
Elegantia, zdj. Patrycja Makowska

Żadna z zaprezentowanych klaczek trzyletnich niestety nie znalazła uznania w oczach sędziów w czempionatach, ale w dziennikarskim obowiązku należy wspomnieć, że klasę tę zwyciężyła znana z ubiegłych sezonów Espajlita M (AJ Elaf – Espaja po Aja Justified), która zdobyła 91,00 punktów, a została wyhodowana i należy do Piotra Podgórnego M Arabians. Tuż za nią znalazła się gniada Belluci (Star Farid – Bella La Fuerte po Fuerte) hodowli i własności Wojciecha Parczewskiego, a trzecie miejsce przypadło czarnej jak smoła Nezha Blacklady (Wadee Al Shaqab – Namirah KA po Tajj) ze stadniny Black Lady Arabians Anny Janas-Naze.

Espajlita M, zdj. Patrycja Makowska
Espajlita M, zdj. Patrycja Makowska

Nagrodę za najlepszą głowę pokazu przyznano klaczce Paelia (EKS Farajj – Pawita po WH Justice) hodowli Lecha Błaszczyka, a własności Marka Łukaszewskiego.

Kolejny Wiosenny Młodzieżowy Pokaz Koni Czystej Krwi Arabskiej w Białce przeszedł do historii. Zdarzają się głosy, że jest to taki czempionat, na którym należy być, bo tak, natomiast nie przyciąga już do siebie atmosferą, ma skromną oprawę i zaplecze gastronomiczne. Dla mnie – pokazy to przede wszystkim szansa na prowadzenie obserwacji, na zachwycenie się pięknem koni, ucieczka od dnia codziennego. I takiego podejścia życzę wszystkim. Do zobaczenia w Tarnowie!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.